divort cu partaj apartament ipotecat

divort cu partaj apartament ipotecat | Autor: crissteo

Link direct la acest mesaj

Buna ziua.

As vrea sa va solicit opinia in urmatoarea problema:

In urma cu 2 ani, sora mea a cumparat impreuna cu sotul ei un imobil cu credit ipotecar. El este titularul de credit, mama mea coplatitor si sora girant ( in acel moment era in concediu crestere copil, de aceea nu apare la titular credit).

Mai mult de jumatate din banii cu care au cumparat casa au fost dati de mama mea, ea a vandut o mostenire si i-a dat surorii mele banii. Cealalta parte din bani e credit ipotecar.

La momentul cumpararii, mama i-a spus notarului la care au facut contractul de vanzare cumparare ca vrea sa se specifice intr-un act ca mare parte din bani au fost dati de mama surorii mele, doamna notar a spus ca nu se specica asta in contractul de vanzare si e suficient sa faca sotul surorii o declaratie in care sa spuna ca X suma este data de mama mea, o declaratie de mana, nu notariala, fara martori, doar sa recunoasca el asta in scris.

Acum sunt in pragul divortului si am vrea sa stim cum sa procedeze sa nu aiba surpriza ca sotul sa vrea jumatate din casa si sa poata dovedi prevenienta banilor de la mama.

Cum sa procedeze?

Sotul ei se arata dispus sa faca o declaratie asa cum a spus notarul, el sustine ca nu are pretentii la casa, dar pentru linistea tuturor, in special a mamei mele care sufera acum foarte mult, sora mea ar vrea sa aiba o hartie in care el sa recunoasca ca acei bani- multi, au fost dati de mama.

Intrebarea este: ce fel de declaratie e necesara si luata in considerare in instanta- declaratia data de el de mana, cu martori, fara martori, sau declaratie notariala?
Multumim din suflet pentru ajutor.





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Teoretic nici macar nu ar fi nevoie de o asemenea declaratie - sora ta poate dovedi in proces ca suma de avans provine din vanzarea mostenirii mamei (ca doar exista actele respective de vanzare, si chiar si martori)

altfel, deja vi s-a spus de catre un avocat ca e suficient o declaratie de mana semnata de sot. Asta, la fel, ca masura suplimentara de precautie, pentru ca si chiar in lipsa declaratiei sora ta poate dovedi ca banii provin de la mama ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Multumesc pentru raspuns. Actele de vanzare exista, dar ni s-a spus ca ele nu dovedesc ca mama i-a dat banii surorii mele, ceea ce e logic. Actele dovedesc ca mama a vandut o casa, dar nu si ce a facut cu banii.

Sora mea se gandeste ca o declaratie notariala ar insemna un angajament mai ferm pentru sotul sau, ca daca recunoaste in fata notarului provenienta banilor, nu va avea pretentii asupra lor.
Dar se poate face o astfel de declaratie la notariat? Stie cineva?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Probabil ca un notar v-ar putea lamuri.
In orice caz, in mod sigur se poate face prin notariat o declaratie ca el renunta la drepturile ce le are din apartament in favoarea sotiei cu care este co-proprietar (stiu ca am facut si eu un astfel de document acu multi ani, deci asta sigur e posibil)

Mergi la inceput