2011 - 2012 : Clasa I [2]

2011 - 2012 : Clasa I [2] | Autor: szivarvany

Link direct la acest mesaj

[1]


Structura anului scolar 2011-2012

Anul scolar 2011—2012 incepe la data de 1 septembrie 2011, se incheie la data de 31 august 2012 si se structureaza pe doua semestre, dupa cum urmeaza:

Semestrul I
Cursuri — luni, 12 septembrie 2011 — vineri, 23 decembrie 2011
In perioada 22—30 octombrie 2011, clasele din invatamantul primar si grupele din invatamantul prescolar sunt in vacanta.

Vacanta de iarna — sambata, 24 decembrie 2011 — duminica, 15 ianuarie 2012

Semestrul al II-lea
Cursuri — luni, 16 ianuarie 2012 — vineri, 6 aprilie 2012
Vacanta de primavara — sambata, 7 aprilie 2012 — duminica, 22 aprilie 2012
Cursuri — luni, 23 aprilie 2012 — vineri, 22 iunie 2012
Vacanta de vara — sambata, 23 iunie 2012 — duminica, 9 septembrie 2012


In zilele libere prevazute de lege nu se organizeaza cursuri:
— joi, 1 decembrie 2011 — Ziua Nationala a Romaniei;
— marti, 1 mai 2012 — Ziua Muncii;
— luni, 4 iunie 2012 — a doua zi de Rusalii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui monaraus

Neata, am emotii mari pentru ca in septembrie fetita mea incepe scoala. Ma gandeam sa intreb mamicile care au trecut deja prin experienta asta ce sa-i pregatesc, in special de unde sa cumpar un ghiozdan de scoala trendy, dar si util activitatii scolare. Nu am vazut NIMIC care sa se potriveasca. De asemenea, cumparam ceva inate de scoala sau asteptam sa ne spuna dna invatatoare ce ne trebuie? Voi cum ati procedat?

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si Stefan (18.11.2008)




_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mona,
noi avem deja ghiozdan, Herlitz, unul robust cu forma ergonomica pt spate. Si un penar complet echipat tot Herlitz. Restl, dupa prima sedinta la scoala.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Nici noi nu am luat inca ghiozdan. O sa ne ocupam de asta dupa ce ne intoarcem din concediu.
Dar emotii eu am multeeeee si sper sa nu i le transmit si lui. Edi va merge la afterschool pentru ca nu are cine sa-l ia la pranz de la scoala. Noi locium in sectorul 3 si el va merge la scoala 199.
Ma bucur din suflet ca s-a creat subiectul acesta, parca ma simt deja mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bmb spune:

Buna dimineata,

Desi nu mai suntem boboci, am trecut in clasa aIIa, avem o intrebare pentru mamagiuliei. De unde ati luat ghiozdanul Herlitz? Noi am avut anul trecut unul obisnuit, nu a cedat arata inca bine, dar de carat il caram noi si ladus si la intors, nu parea ca se aseaza foarte bine pe spatele copilului. In vara aceasta am tot cautat ghiozdan herlitz dar pe unde am umblt eu nu am gasit. Nu am citit toate paginile din urma, in caz ca s-a mai raspuns, imi cer scuze.
Multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

nici eu nu am gasit aici ce am cautat.
in magazine am mai vazut marca Arsuna, insa nu au fost asa cum vroiam eu. ghiozdanul mi l a luat un coleg din ungaria
poate vor aparea si la noi, am intrebat peste tot si marfa a fost comandata pe sfarsit de august.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Ghiozdanele Herlitz sunt infiorator de scumpe. Eu cred ca trebuie asteptat dupa inceperea scolii, sa le putem lua la reducere.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

parerea mea, nu prea conteaza ghiozdanul daca insotiti copilul la si de la scoala. ca doar nu-l lasati sa care atata.
luati si asta in calcul, logistica mersului la scoala. unii nu merg la afterschool, sunt luati acasa. In cazul asta nu merita investit in cine stie ce ghiozdan.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungγ cale este calea care duce de la urechi la inimγ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si referitor la logistica, vedeti si cum este clasa in care va invata copilul. Multe banci nu mai au spatiile pentru ghiozdan, de pe vremea noastra. Acum ghiozdanul sta pe jos, asa ca e preferabil sa aiba baza tare si dreapta (eventual troler) ca sa nu se rastoarne. Unele clase au dulapioare individuale si copiii isi pot lasa acolo "pictura" sau "sportul" - ghiozdanele pot fi mai micute. E bine daca ghiozdanul are un buzunar exrior in care sa puneti mancarea/ apa iar copilul sa puna laptele si cornul cand vine de la scoala. E posbil sa nu inchida bine sticla de apa, asu sa se sparga triunghiul de lapte...nimeni nu vrea accidente peste caietele muncite.
Orcum, inca e devreme. Abia dupa 15 august apar in magazine ghiozdanele si rechizitele, in general. Poate e bine sa implicati copilul in alegerea ghiozdanului. Voi ii ghidati alegerea iar dintre cele 5 modele de pe short list, lasat copilul sa aleaga. Se va simti foarte important si il va responsabiliza (zic eu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

unii copii isi vor cara ghiozdanele.
nici la noi nu ai unde baga ghiozdanul, asa ca trebuie cu baza solida.
eu am luat in considerare toate aspectele astea nefavorabile cand am ales ghiozdanul.
bine-nteles ca fiecare face exact cum crede de cuviinta in functie de imprejurarile proprii.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salutare.

Ca mamica de copil de clasa a treia ma bag si eu in discutie... dupa parerea mea trollerele nu sunt bune, tendinta este ca un astfel de ghiozdan fie tras cu aceeasi mana de fiecare data sau, oricum, nu in mod egal. Asa ca oasele scheletului (mai ales coloana) este supusa unui efort nesanatos si asta poate duce la "stricarea" simetriei... Eu recomand ghizdanele bune si scumpe, de pus in spate, baiatul meu are unul din clasa 1 si inca arata impecabil, il consider o investitie foarte scumpa si pe termen foarte lung (probabil ca il va folosi in cele 4 clase primare). A rezistat multor intemperii (el sta la afterschool si intr-o vreme exista moda ca ghizdanele sa coboare singure scarile... s-a aliniat si fi-miu...). Intentionez ca anul acesta sa dau ghizdanul la curatat si atat! Nici o ata nu s-a descusut, nimic nu s-a dezlipit... votez pentru ghiozdane scumpe (acesta este Step by Step) si pe termen lung. Daca va uitati pe net, cele din colectiile mai vechi costa mai putin. Si sunt la fel de bune. Difera doar imaginile de pe ele... Succes in alegerea celui mai bun ghiozdan!

Mergi la inceput