cum sa reusesc sa bat albusele spuma?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi_edi spune:

Se pare ca nu exista nici o reteta sigura, sau mai degraba fiecare are reteta ei sigura.
Poate n-o sa va vina sa credeti, dar eu pun de la inceput zaharul in albusuri si dupa aceea incep sa le bat (sare n-am pus niciodata). Am impresia ca viteza mixerului e "de vina" (le bat la viteza maxima; cu telul nu stiu daca s-ar face). Si eu stiam ca zaharul se adauga treptat, dupa ce se face spuma, dar de mai bine de 10 ani de cand folosesc metoda de mai sus nu mi s-a intamplat sa am vreun esec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Eu le-am batut si reci, direct din frigider si la temperatura camerei, nu mi-am pus niciodata problema asta . Sare pun daca nu uit, dar imi ies si fara sare.
Daca cumva imi scapa vreun pic de galbenus atunci pun un fir de sare sau cateva picaturi de lamaie inainte de a le bate. Asadar mi se bat si cu galbenus scapat prin albus...
Folosesc castron de plastic si, in functie de dispozitie (lene [:P]), mixer sau tel. La tel mi se bat mult mai repede decat la mixer, dar la tel trebuie sa prinzi tehnica - miscari rapide si oblice cumva, adica si pe orizontala si pe verticala in acelasi timp.
Cu mixer bat la viteza mica la inceput si apoi o cresc treptat. Dar destul de repede, adica pana ajungi sa numeri la 10-15, deja sunt la viteza maxima.

Singurele dati cand am patit-o sa nu mi se faca spuma a fost atunci cand am folosit castron care nu era perfect uscat. Daca il spal atunci si uit sa-l sterg bine-bine cu servetele si ramane un pic de apa pe peretii sau pe fundul castronului, atunci nu mi se mai bat spuma.

Iar cand e vorba de batut cu zahar, eu fac asa: bat intai albusurile singure pana nu mai cad din castron, apoi adaug zaharul necesar (tot zaharul deodata) si apoi le bat din nou pana se intepeneste din nou spuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Eu stiam ca ouale trebuie sa fie reci ca sa se bata bine albusul. Eu le bat cu sare sau zeama de lamaie pusa de la inceput in recipient de plastic, reci si imi ies minunat. La albusuri n-am intampinat niciodata vreo pb.

In schimb, maioneza cu ouale intregi am ratat-o

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Msl1....la supermarket, in sectiunea de condimente se gaseste un praf numit "cream of tartar". Pui un virfulet de cutit pentru fiecare albus la inceputul "bataii". Bate albusurile ori in castron de sticla/portelan sau inox avind grija sa fie perfect uscat si sa nu aiba urme de grasime. Este posibil sa le strici si daca le-ai batut prea mult (overbeating).

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu nu am avut niciodata problema asta, am facut cu oua diferite, romanesti, suedeze, de casa, etc. Luate din frigider direct, batute cu mixer incepand cu viteza mica, direct cu viteza mare, batute cu mana cand nu aveam mixer, batute cu robotul de bucatarie cu lama(aici recunosc ca uneori nu s-au batut si am continuat cu telul manual si am reusit sa le bat)...nu am pus niciodata sare in ele, nici lamaie, nimic. Zahar daca trebuie pun cand sunt aproape batute, dar am facut si asa ca am pus zahar la inceput si le-am batut...mereu a iesit spuma tare.

Chiar nu cred ca sunt atat de norocoasa, dar habar nu am care e explicatia...

In schimb mi s-au taiat albusurile la maioneza de mai multe ori :)).


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Si eu bat albusurile reci si nu am avut niciodata probleme. Adaug putina sare si folosesc orice vas disponibil(dar ma asigur ca este perfect uscat).

...........
"Deschide cartea ca sa īnveti ce au gāndit altii; īnchide cartea ca sa gāndesti tu īnsuti ... "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah da, si eu tot in vase de plastic...dar perfect uscate!


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Am batut in vase de tot felul, cu mixerul ori robotul, dar niciodata la mina, reci ori la temperatura camerei, am mai scapat si nitel galbenus- au iesit fara probleme.
O singura data am luat oua cu omega 3 (gaselinita de marketing- parerea mea), dar n-aveau altele, am facut spuma din albusuri, dar au iesit pleostite rau. Faceam bezeaua de la Pavlova, si mi-am facut mii de nervi cu spuma aia pleostita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Eu n-am decat un vas de plastic care il tin special pentru mixer. Ouale le bat de obicei cum le scot din frigider, dar asta numai pt ca asa s-a nimerit intotdeauna, nu stiam ca trebuie batute numai reci.
Pun intotdeauna un varf de sare. Si intotdeauna mi-au iesit spuma tare, mai putin atunci cand scap si putin galbenus si nu mai iese spuma atat de tare, dar tot se face. A, si le bat cu mixerul la viteza mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Fetelor,
Am reusit! am urmat sfaturile voastre si am reusit sa bat albusele spuma. au ramas doar f f putin albus nebatut pe fundul vasului, dar restul s-a batut spuma tare!
Multumesc mult de sfaturi!

Mergi la inceput