cum sa reusesc sa bat albusele spuma?

cum sa reusesc sa bat albusele spuma? | Autor: msl1

Link direct la acest mesaj

De fiecare data cind reteta cere albuse batute spuma nu reusesc sa le bat! folosesc ori mixer ori tel in farfurie de portelan pt ca am inteles ca in plastic nu se bat, dar nu iasa niciodata! ramine asa un fel de zeama alba cu un pic de spuma pe deasupra nu stiu cum sa explic.
deci ce fac gresit? care este procesul fizic prin care albusele devin spuma? sa ma lamuresc si eu...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Poate ai scapat din greseala putin galbenus - e suficient cat sa nu-ti iasa. In rest poti sa mai adaugi un varf de sare si sa bati cu mixerul, dar incepand de la o viteza mica si sa urci treptat - trebuie sa iti iasa

P.S. Eu le-am facut si intr-un castron de plastic si mi-au iesit...





Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Cum a spus si Anda08, un praf de sare ajuta, pus intotdeauna la inceput si nu dupa zahar.
Ouale sa fie scoase din frigider cu destul timp inainte.
Zaharul trebuie adaugat treptat si conteaza mult calitatea lui ( adica niste cristale prea mari pot influenta rezultatul)
Cind bati albusurile poti folosi bain marie ( deinde si de reteta). Conteaza si umiditatea incaperii ( intr-o bucatarie plina de aburi albusurile batute vor absorbi imediat umezeala).
Spuma iese mai teapana daca albusurile sint mai "vechi" adica tinute la temperatura camerei mai mult timp ( ceea ce, stiu, contravine "legilor" din bucatarie dar in unele retete am gasit specificat acest lucru).


To live a creative life, we must lose our fear of being wrong - Joseph Clinton Pearce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matilda33 spune:

... si culmea, iese uneori chiar si la neexperimentate
am incercat de vreo cateva ori, si mi-a iesit acea spuma care nu se rastoarna, insa intr-adevar ouale trebuiesc la temp camerei.
in rest, tot mixer si castron de plastic am folosit si eu!
bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Schimba furnizorul de oua. Ai oua de proasta calitate - asta e toata explicatia.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Eu le bat cu mixerul in castron de plastic,direct la viteza mare [D:],si imi iese spuma tare intotdeauna. Ce am grija? Sa nu scap nici un pic de galbenus in albus si sa fie ouale la temperatura camerei.Daca sunt reci,direct din frigider nu imi iese,se face doar albus batut bine,usor cu bulbuci pe deasupra.

Pentru Raisa
Lali de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si 34+ cu Ioana Teodora
AMR 6 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Cu mixerul la viteza mare, in vas de plastic. Secretul este un varf de sare.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

eu am avut un cilindur cu piston , din plastic, puneam alusele in el si dupa ce bateam vertical de 4-5 ori cu pitonul ala se facea spuma batoasa ..nu se rasturna, o extrageam din cilindru cu lingura....poate se mai gasesc si acum in comert..eu l-am cumparat cu mult tim in urma de la un raion de uz casnic..nu mai tin minte ce magazin... (bataia aia nu implica niciun fel de efort..e mai usor decat cu telul)

Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Multumesc pt raspunsuri!
Habar-nam avut ca trebuie sa pun sare in ele! Data viitoare am sa incerc asa.
Intr-adevar le-am batut cum le-am scos din frigider, dar este ok sa le tin pe masa o vreme? ca pe ele scrie sa le tin in frigider tot timpu?
N-as schimba sursa daca ea este de vina ca sint organice din acelea maro ca pe la tara in ro si controlate pe deasupra.
Cilindru din acela nu cred ca este de cumparat aici n-am vazut asa ceva.
Zahar nu am pus in ele cind le-am batut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu am sa contrazic putin ce au scris fetele inaintea mea, dar ma bazez pe experienta proprie, care a facut ca INTOTDEAUNA sa mi se bata bine albusurile ! Le-am folosit si la bezele, si la blaturi, peste tot, si cu zahar si fara, si au iesit intotdeauna tepene si impecabile.

Cum fac eu:
- castron de plastic
- ouale reci, abia scoase din frigider (bunica m-a invatat ca albusurile se bat reci, galbenusurile la temperatura camerei)
- albusurile foarte bine separate de galbenusuri; e adevarat ca galbenusul "strica" albusul
- batute cu mixerul (nu robotul, nu mi-au iesit cu robotul)
- fara sare, fara apa, fara esente
- incep cu viteza maxima a mixerului si bati cateva minute, pana se incheaga albusurile si capata o consistenta spumoasa
- scazi treptat viteza, pana ajungi la cea mai mica, atunci cand sunt aproape inchegate
- daca ai de adaugat zahar il adaugi la sfarsit, putin cate putin, "in ploaie", nu tot o data, altfel ti se lasa albusurile
- esentele se adauga la sfarsit, pt ca inmoaie spuma
- spuma de albusuri se foloseste imediat, nu se lasa sa stea, pt ca se lasa

*****************************
Irina (2006) si 37+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu am avut parte mereu de esec atunci cand bateam albusurile, tot asa nu se intarea spuma si ramanea albus nebatut la fundul vasului. Cand am invatat ca trebuie sa pun un varf de sare, nu am mai avut probleme, intotdeauna spuma este tare si " sta in picioare "

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput