AMBASADA ROMANIEI LA LONDRA

AMBASADA ROMANIEI LA LONDRA | Autor: LELE2011

Link direct la acest mesaj

Nu am cuvinte sa descriu cat sunt de revoltata de tot sistemul si de politica celor de la Ambasada Romaniei La Londra.
Incercc prin acest mesaj sa gasesc pe cinvea care ma poate ajuta sa fac O PLANGERE in care sa descriu ce mult ne "ajuta" cei de la Ambasda.Pe scurt am ncercat timp de 2 saptamanii sa fac o amarata de programare la Ambasda pentru a merge impreuna cu sotul meu sa ii facem un nou pasaport copilului nostru minor si o procura.Bineinteles ca nu raspunde nici dracu la nici un nr de tel nici fix nici mobil nici la mailuri.Am mers acolo intr-o zii de joi dimineata la 9 unde am intalnit alti 20 de oamenii care asteptau la rand.Dupa ce mi-a venit randul si am cerut ce mi-a trebuit mi sa spus sa revin la 1pm sa imi ridic procura.Zis si facut merg acasa cu sotul si vin inapoi sa ridic procura,care spre surprinderea mea Era Gresita,la care doamna de acolo care are o atitudine de REGINA ANGLIEI mi-a spus ca eu am completat gresit formularele nu ea,si sa revin la 4pm dupa procura.Asa ceva e strigator de la cer!Nici macar nu stiu sa vorbeasca la telefon,au impresia ca daca lucreaza la Ambasada ar trebuii sa le sarutam picioarele.Oare cand vor invata ceva de la englezi?Oare cand nu vor mai avea metalitatea asta comunista?Oare cand vor arata ca pot fii si ei educatii si diplomatii?De aceea nu e de mirare ca tara noastra merge asa,cu oamneii ca astia,nu poti sa te asteptii la nimik bun.Imi pare rau ca suntem nascutii cu toti in acceasi tara si nu e de mirare ca avem atatea restrictii in uk,unii romanii care sunt deja aici si cu drept de munca nu ar merita nici aerul sa il respire din Anglia.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vdrag spune:

LELE2011 nu te pot ajuta cu informatia de care ai nevoie dar iti pot spune ca si aici, la consulatul roman din Belgia romanii se lovesc de aceeasi problema!!! Este strigator la cer si astepti ca atunci cand ai probleme si mergi la consulat sau ambasada tarii care te reprezinta, sa primesti ajutorul de care ai nevoie, dar lucrurile nu stau asa!!! Sincer nu stiu daca se poate rezolva ceva facand reclamatie, deoarece toti cei pusi acolo sa ne reprezinte, din pacate sunt pusi nu pe criterii de cunostinte profesionale ci prisma cunostintelor politice. Asa ca, incearca daca poti sa iti rezolvi problema cand vei veni in Romania si obtine cetatenia UK, deoarece te va salva de multa bataie de cap!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Ambasadele Romaniei din diverse tari apartin de Ministerul Afacerilor Externe, acolo ar trebui sa depui o plangere in care sa mentionezi toate sicanele pe care ti le fac angajatii ambasadei londoneze.
Nu stiu ce sanse de izbanda vei avea, in sensul ca nu cred ca va fi deschisa o ancheta.
Partea proasta este ca plangerea nu poate fi depusa in mod anonim (nu se iau in considerare), asa ca, stiindu-ti numele, te vor trece mai mult ca sigur pe lista neagra si sa vezi atunci ce serviabili or sa fie cand or sa te vada din nou la usa lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

ca sa nu mai vorbim de Consulatul Romaniei in Sevilla.Madam consul ne-a tinut pe 30 de mamici cu copii sub 6 luni de dimineta pana la ora 16, doar sa ne ia actele pentru certificatul de nastere, pe care l-am primit dupa 6 saptamani de depunere ale actelor.Am stat la rand ca toti ceilalti fara sa se gandeasca ca un copil de 6 luni nu poate sta la un rand ore in sir, unde caldura trecea mult de 40 de grade.Cladirea fiind la etaj, am stat pe scari cu copii in brate, deoarece nu era lift
iar in minuscula sala de vreo 6 m2, doamna fuma linistita, cand i-am atras atentia ca in Spania nu se fumeaza in locul de munca, este lege de ceva ani de zile, mi-a trantit in nas ca e teritoriu romanesc si ea decide ce si cum face ca pot sa plec daca nu imi convine
lele, multa la pasaport, si la alte acte daca mai ai nevoie
eu cred ca e mai bine sa incerci sa iti rezolvi actele in tara asa cum a spus si vdrag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

Nasoala treaba cu ambasadele, dar asta cred ca este peste tot nu numai in UK. Din pacate si eu m-am lovit de asemenea probleme, cand mi-am inscris casatoria, apoi cand am inregistrat-o si pe fata si i-am facut certificat romanesc..o caruta de bani, nervi la maxim si cozi infernale. Eu am stat cu fetita de 4 luni in brate in decembri,frig,ploua si nimeni nu avea pic de respect nici cei de la ambasada dar nici oamenii de rand, urcau efectiv peste tine. In concluzie taxe de te ustura pt orice rahat dar respect 0 barat. Acuma ma mai confrunt cu ceva ce ma lasa masca la legile tarii noastre si am ajuns la concluzia vdraguei imi adun borfutele acuma din tara si pe o luna depun actele pt cetatenia P si am scapat de ei si legiile lor comuniste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Lele, eu m-as plinge la seful ambasadei.

Si dupa aia, daca nu primesc raspuns, as contacta un ziar din Anglia, ca ia sa vezi daca ar apare acolo un articol negativ, cum le-ar titii funduletzul (eh, macar asa de ochii soacrei si vreo saptamina ).

Aici in Germania la ambasa din Berlin a mers pina acum foarte bine. Poate nici nu e asa de mare avanlansa de oameni, am avut intodeauna vreo 3-4 persoane maxim. Nici aici nu raspund la telefon (cred ca e o singura duduie care se ocupa de toate si nu o apuca). In schimb au fost amabili, ce scrie pe site-ul ambasadei, de aia am avut nevoie. Ultima oara mi-au facut acolo pasaport, si a durat si la mine peste o luna (cred ca trimit actele in tara si curieratul de acte oficiale dureaza intotdeauna mult).

Din cite am auzit insa, consulatul de la Bonn e taman pe dos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Si la consulatul din Los Angeles la telefon sunt totusi draguti dar cand e vorba sa iti dea informatii precise uita ba de una ba de alta,si te pun pe drumuri ori cand e sa-ti faca actele nu sunt atenti la informatii si ti le da gresite.






michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Lele, eu m-as plinge la seful ambasadei.




Ii doare in paishpe de plangeri. Cate plangeri auuuuuuuuuuuuuuuu!

Asta postam pe alt forum cu ceva timp in urma( 3 saptamani):

Ambasada Romaniei in Londra:
"
Aprob. De o saptamana sun zilnic pentru ca am nevoie sa-mi scot cazierul si mi-e imposibil s-o fac in Romania( unde voi petrece doar o saptamana), de o saptamana ba nu raspund la telefon ba suna ocupat. Maine dimineata merg direct acolo."


"Si acum vestea "buna" despre Consiliul Roman la Londra, plin de oameni "binevoitori" si "atoatestiutori": cu chiu cu vai reusesc sa prind legatura telefonica luni spre seara, sunat de pe mobilul personal, si mi se spune, asa cum scrie si pe site, ca voi avea cazierul in maini in doua saptamani. Merg marti personal, la 7.10 am am fost acolo, s-a dat drumul in cladire la 9.15( programul afisat presupunea ca incepe la 9, da?), ghiseul(sunt trei dar s-a deschis numai unu) se deschide la 9.30( tigara si cafeaua de inceput de munca? probabil), depun actele, sunt intrebata (iar desi aveam deja completata cererea lor tipica, nu ma refer la cea pentru cazier ci la cea in care semnam ca vreau actul prin serviciile lor) daca vreau sa-mi obtin cazierul prin ei apoi(dupa ce imi ia banii 32 de lire si actele) imi spune ca nu stie daca e gata in 2 saptamani ca de obicei dureaza cam 3 jumate. Ii aduc aminte ce scrie la ei pe site si ce am fost informata telefonic(inutil sa spun ca nu a vrut sa-si dea numele cand am intrebat-o si nici ecuson in piept nu avea, ca si persoana blonda de la telefon), da din umeri si-mi spune ca ar fi mai bine sa o imputernicesc pe sora-mea sa-mi ridice cazierul(i-am spus ca mie imi trebuie cel tarziu pe 21 iulie avand in vedere ca pe 24,duminica, plec in Romania ca sa o pot pescui pe nepoata-mea care are 16 ani, ii cumpar bilet de avion pt adult ca are peste 14 ani dar mintile crete din Romania nu o lasa sa iasa singura din tara ca are sub 18 ani), adica sa platesc inca 55 de lire ca ei pot aranja sa se desfasoare treburile repede. Ii amintesc(din nou) ca sora mea se afla in Romania si nu imi este cu putinta sa ma transfer acolo instantaneu ca sa-i las actele necesare sau altceva. Da iar din umeri, se ridica si intreaba o alta voce blonda(o voce masculina de undeva de dupa o usa deschisa) "Este posibil sa fie gata cazierul in 2 saptamani?" si revine zambitoare ca o primavara ca sa mai revin asa cu un telefon peste 2 saptamani.

Sa nu mai spun ca, asa blonda cum sunt eu, chiar nu inteleg de ce un cazier englez care te verifica peentru cel putin 5 ani nu ar fi valabil si trebuie neaparat sa-ti faci (pe langa bani cheltuiti si pierdut de timp) unul romanesc pentru exact situatia in care-l folosesti(adica daca ti-ar fi trebuit pentru 3 lucruri diferite ai fi fost obligat sa iti faci 3 caziere si sa nu imi zica cineva ca nu-i adevarat ca stiu caz real).

Si uite asa ce minunati sunt romanii nostri cei de toate zilele,nu?"


Re:ambasada romaniei o porcarie 1 Week, 5 Days ago


1) NU TREBUIE sa aduc cazier din Romania de vreme ce este perfect legal sa aplic pentru cazier din Anglia la Consulatul Roman ( http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=55511 ), optiune care mie imi era mai folositoare si pentru care am fost informata DE EI TELEFONIC ca dureaza exact doua saptamani ca sa aflu in persoana ca E POSIBIL SA DUREZE MAI MULT DE TREI SAPTAMANI incalcand exact afirmatiile LOR oficiale.
2) Stiu exact in ce ma incadrez si aici nu era vorba ce fel de cetatean sunt sau nu. Era vorba de serviciile facute in 2 peri. Si stiu exact ce imi trebuie pentru a-mi declara domiciliul in U.K.
3) Nu ma intereseaza sa-mi refac cartea de identitate pentru ca nu ma ajuta cu nimic si in maxim un an voi renunta la ea oricum.
Multumesc totusi pentru informatii. Repet, nu era vorba de cele scrise de tine mai sus.
4) Data viitoare nu va mai exista. Pana acum mi-a adus-o maica-mea pe a mica(pe nepoata-mea) dar de data asta s-a nimerit exact cand ii face pomana tatei de 6 luni si ar fi absurd sa-i cer sa renunte. Copila va ramane la mine, in grija mea si a sotului, oficial, bucurie pentru fie-mea care abia o asteapta."


Si asta s-a intamplat azi:

La ambasada am aplicat acu aproape 3 saptamani pentru cazier ca s-o scot pe Ada, la telefon si email mi s-a spus apasat ca "Da doamna, dureaza doua saptamani. Ce nu intelegeti?" Ca sa aflu azi ca nu a venit cazierul meu din Romania cea minunata. Ce optiune am? Sa imi car dorsalul la POlitia de acolo, sa le arat chitanta si sa aflu prin noroc ca cazierul meu e inca acolo sau sa aplic de urgenta. Naiba stie ca m-au tampit. Cert este ca sambata aviatoare din pamant din iarba verde IMI TREBUIE CAZIERUL



Deci uite ce minunata si fantastica este Romania si faimosii ei supusi!

----------------------------------------------
mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA!

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

3 ani a durat si nu stiu cate cereri si procuri si declaratii la consulatul roman din Los Angeles ne-au cerut sa putem clarifica cetatenia sotului si tot nu am putut!(in final trebuia sotul sa dovedeasca ca nu si-a pierdut cetatenia si desigur mers in ROmania )

asta, de destepti si pregatiti profesional ce sunt, de legile anormale care se aplica cand si cum dupa urechea fiecaruia, cu nesimtirea si indolenta de care dau dovada si ne trateaza ca pe niste nimicuri.

ma apuca greatza cand ma gindesc ca poate o sa mai am nevoie de ei.




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Si Consulatul din Chicago este in aceeasi grupa de "servicii": acum 6 ani am fost la biroul lor din downtown sa aplic pentru certificatul romanesc al copilului.
Regula - la vremea aceea - spunea ca trebuie sa aplici pana la varsta de 1 an a copilului.
Fiica-mea avea 11 luni in momentul aplicatiei si "regina" de la ghiseu m-a luat tare din prima "Da' de ce ati asteptat pana acum ????".
Efectiv mi-am muscat limba sa nu-i spun ceva "dulce". Si bomboana de pe tort: mi-a spus ca nu accepta decat money order sau cash. Ii dau cash-ul si astept chitanta, la care "regina" imi spune suav ca nu elibereaza chitanta daca platesti cash !!!!!!!

CONCLUZIA: indiferent pe ce planeta ar ajunge picior de diplomat roman serviciile consulare sunt EXECRABILE !!!!!!!!!!!

La telefon cand am incercat sa sun nu raspunde nimeni, desi au program de 2 ori pe saptamana (marti si joi) 2-3 ore !!!!!!!!
Si in restul timpului ce fac ???? Se scarpina undeva...

Servicii, servicii si iar servicii: romanii nu au auzit de politete, bunacuviinta si respect datorate clientilor !!!! Ca doar ei sunt cei care platesc taxele !!!!!

Poate sunt eu mai pesimista, dar cred ca nici in 200 de ani (daca va mai exista planeta asta) romanii nu vor avea servicii ca in vest.
Le place sa fie tratati ca in vest, dar ei sa ii trateze pe altii ca in est...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carolyne

Si Consulatul din Chicago este in aceeasi grupa de "servicii": acum 6 ani am fost la biroul lor din downtown sa aplic pentru certificatul romanesc al copilului.
Regula - la vremea aceea - spunea ca trebuie sa aplici pana la varsta de 1 an a copilului.
Fiica-mea avea 11 luni in momentul aplicatiei si "regina" de la ghiseu m-a luat tare din prima "Da' de ce ati asteptat pana acum ????".
Efectiv mi-am muscat limba sa nu-i spun ceva "dulce". Si bomboana de pe tort: mi-a spus ca nu accepta decat money order sau cash. Ii dau cash-ul si astept chitanta, la care "regina" imi spune suav ca nu elibereaza chitanta daca platesti cash !!!!!!!

CONCLUZIA: indiferent pe ce planeta ar ajunge picior de diplomat roman serviciile consulare sunt EXECRABILE !!!!!!!!!!!

La telefon cand am incercat sa sun nu raspunde nimeni, desi au program de 2 ori pe saptamana (marti si joi) 2-3 ore !!!!!!!!
Si in restul timpului ce fac ???? Se scarpina undeva...

Servicii, servicii si iar servicii: romanii nu au auzit de politete, bunacuviinta si respect datorate clientilor !!!! Ca doar ei sunt cei care platesc taxele !!!!!

Poate sunt eu mai pesimista, dar cred ca nici in 200 de ani (daca va mai exista planeta asta) romanii nu vor avea servicii ca in vest.
Le place sa fie tratati ca in vest, dar ei sa ii trateze pe altii ca in est...




Macar e consulat la Chicago, eu in Seattle n-am. Cel mai aproape e in California la LA si nu as zbura 3 ore ca sa vad o acritura din asta. La ambii copii am depus actele de certificat de nastere direct in Ro cand ne-am dus sa-i botezam. Aaaaa si cica dureaza 1 an, asa au zis la fata si noroc ca nu mi-am luat bilete de avion fix la un an ca tot nu era gata cand am venit inapoi dupa un an jumate. Sa-i ia naiba, ca nu mai pot de dragul muncii, sunt platiti sa stea degeaba si sa impinga foi de colo colo.

Mergi la inceput