Cu bebe la piscina

Cu bebe la piscina | Autor: AlynaB

Link direct la acest mesaj

Buna! Am si eu o intrebare .... Stiti cumva de la cate luni este recomandat sa mergi cu bebe la piscina??? Eu stiu ca inca de la 2 luni se poate, dar vroiam mai multe pareri.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Buna
In conditiile in care este foarte cald, ca acum, mie mi se pare exagerat ca la doua luni, sa scoti bebelul la piscina...
Oricum, nici pentru un adult nu e benefic sa-l arda soarele... care ar fi rostul sa arda soarele un prunc mic??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Buna Saphir, multumesc de raspuns.
Am uitat sa specific ca ma refeream la una inchisa.....nici nu ma gandesc sa scot puiul pe asa o caldura si pe deasupra sa il arda si soarele.
Ma refeream la o piscina inchisa, eventual sa il dau si la niste cursuri de innot.Mai ales ca lor le place apa acum :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Din cate stiu eu, nu exista restricite de varsta atata timp cat bebe e sanatos si se dezvolta normal.

Eu am dus-o pe fi-mea mai tarzior si i-a placut foarte mult. Eu as face asa:
1. As intreba pediatrul daca este vreun motiv medical pentru care sa nu o duc (a avut febra sau a facut recent un vaccin sau are pielea sensibila sau...). Daca am acordul medicului si copilul este clinic sanatos:
2. As cauta o pisicina preferabil pentru copii mici (in Bucuresti sunt, in Iasi trebuie sa cauti tu) si acolo as verifica sa fie: apa curata, temperatura apei destul de mare, poate un pic mai mare decat la o piscina de adulti, sa nu miroasa apa a clor (sunt si alte substante de curatat apa), sa te lase si pe tine sa intrii cu copilul in apa (la unele am impresia ca numai instructorul de inot intra).

Oricum, noi suntem toti mari fani apa si ne bucuram de balaceala oriunde se poate. Daca ce ti-am scris mai sus e prea complicat, incearca cu o piscinuta mica de plastic (dar spal-o f f f bine inainte) si baga bebele ca in cadita, sustinut bine de tine, sa nu alunece.


Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Aici cursurile de inot pt bb incep de la 3 luni, iar daca vrei sa incerce si scufundari tb sa-l duci neaparat inainte de 6 luni, pt a mai avea activ reflexul de a-si tine respiratia sub apa.
Apa tb sa fie calda (32-34 grd) si bazinul nu prea adinc, sa poti sta in picioare cu bb.
Eu am fost cu a mea la 5 luni, i-a placut f. mult, inclusiv scufundarile. Am fost intii la un curs organizat, apoi am mers saptaminal in familie.
Oricum sa nu iti inchipui ca bb va inota de-adevaratelea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

multumim fetelor de raspusuri.O sa mergem cat de curand sa ne interesam.
O sa tinem cont de sfaturile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomax spune:

buna
am un baietel de 5 luni
unde l-ati dus la inot in bucuresti

Mergi la inceput