probleme de echilibru

probleme de echilibru | Autor: bird70

Link direct la acest mesaj

Catelul meu are probleme . Prima data am observat acum cateva luni, mi s-a parut de cateva ori ca are probleme de echilibru, parca nu se putea tine bine pe picioarele din spate. De fiecare data m-am speriat sa nu aibe o capusa. Aici sunt niste capuse care pot omori cainii si se manifesta cu pierdere de echilibru si trebuie gasite imediat si scoase. Pana am verificat eu cainele si-a revenit complet. Am zis ca mi se pare mie si poate ca intepenise ca a dormit pe gresie. S-a intamplat de vreo 3 ori la interval de cateva saptamani.

Acum 5 saptamani eram acasa si a avut o criza din asta, de data asta nu a mai reusit sa se ridice, avea o privire fixa si capul i se misca usor, cumva in cerc. Era constient pentru ca a incercat sa ma urmeze cand m-am indepartat de el. Totul a durat maxim 2 minute, dupa care a inceput sa se relaxeze si a sarit in picioare gata sa se joace, parca nimic nu s-a intamplat. Pe dupa-masa a avut o noua criza, la fel a durat 2 minute dupa care si-a revenit si s-a purtat ca si cum nimic nu s-a intamplat. A 2-a zi l-am dus la veterinar. Mi-a zis ca e posibil sa aibe o infectie la urechi. El are urechi care atarna si in ultima vreme miroseau. Doctorita a zis ca nu par sa fie infectate, adica nu a vazut ceva foarte in neregula. Mi-a dat un antibiotic sa-i pun in urechi de 2 ori pe zi. Cand i-am pus prima data a inceput sa se frece cu urechile de canapea, el facea asta de o vreme, eu credeam ca se scarpina pe bot, nu pe urechi. Cateodata pare sa nu auda bine, adica se aude un zgomot din spatele casei si el fuge si latra la usa de la intrare. Mirosul a disparut, i-am tuns blana din jurul urechilor ca sa se aeriseasca mai bine si timp de 5 saptamani totul a fost perfect.

Pana aseara. Aseara a avut iarasi o criza . Nu prea stiu ce sa fac. Parca urechile miros usor iarasi, sau mi se pare mie? Sa fie de fapt convulsii si nu ameteli? Eu am vazut foarte multi oameni cu convulsii si nu cred ca sunt convulsii. E constient tot timpul, dar are o privire fixa, capul se misca usor dar e cumva ca o rotatie, parca se invarte camera cu el. Muschii sunt incordati dar incearca sa se ridice in timpul crizei. E posibil sa fi avut si alte crize cand a fost singur acasa, desi in general e cineva cu el.

Are 3 ani si e corcitura de labrador. In general e foarte vesel si pus pe joaca tot timpul. Dieta nu e foarte variata, mananca carne cruda si oase, mai primeste produse de curatat dintii. Refuza orice mancare de caini, din conserva sau uscata, cateodata mai mananca mancarea uscata a pisicii. Are tot timpul mancare uscata dar nu se atinge de ea decat poate o data la saptamana. Am incercat sa-i dau organe si refuza, resturi de la masa nu mananca. Azi ma duc sa-i cumpar niste vitamine pentru caini. De cand l-am luat (la 6 saptamani) a avut probleme de sanatate, a avut reflux, vomita tot timpul si era foarte nefericit. Era mic si slab cu o burtica mare. I-am tratat refluxul si a inceput sa aibe diaree, la un moment dat avea diaree cu sange destul de urat. Am tratat si diareea. Cand si-a revenit a inceput sa manance, foarte mofturos, cu greu bagam ceva in el, dar a inceput sa creasca si i-a venit apetitul si in cateva saptamani a expolodat in ditamai cainele de la jigaritul mic care era. A mai avut o tuse foarte urata pentru care a trebuit sa-i dau antibiotice. Din cand in cand are probleme digestive, vomita sau are diaree, nu par sa fie legate de ce mananca, dar nici nu necesita tratament. Acum are 30 kg, mananca multumitor desi foarte limitat ca varietate si arata bine, adica nu e slab dar nici gras, poti sa-i simti coastele dar foarte putin.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

bird70, imi pare rau ca are probleme de sanatate labradorul vostru.
Ti-as sugera sa-i faca vet-ul niste analize si apoi sa se administreze vitaminele.
Ale mele mananca organele crude fara probleme, dar stiu ca sunt caini care nu suporta ficatul crud.Atunci e bine sa-i dai vitamine de la vet.
E foarte posibil sa sufere de epilepsie.
Ori are dispalzie de sold, maseaza-l putin sa vezi daca il doare, oricum nu e a buna lipsa asta de echilibru.
A mancat macademia nuts? ca astea sunt periculoase, da o forma de paralizie, ori in cantitate mare duce la decesul cainelui.
Ti-as recomanda un site de animale, unde e si forum pt raw feed, au si forum pt probleme de sanatate, si daca imi aduc aminte era un subiect despre simptomele descrise de tine.
Site-ul este in engleza, daca doresti iti pot da adresa.
Iar pentru problema cu urechile, eu am rezolvat de proportie de 90%.
Goldenii ca si labradorii au urechile lasate, cel putin goldenita mea e paroasa rau, chiar am fost ieri de si-a tras o tunsoare, ca e asa de cald si umed aici de saraca nu stie unde sa se ascunda mai la umbra si racoare.
Le pun in castronul lor de apa care are 500ml o lingurita de apple cider vinegar si scap de problema urechilor.
Am incercat sa vad ce se intampla daca nu le pun otetul asta.
Goldenita are urechile mirositoare, si cu ceva negru, maroniu in urechi, Tina catelusa JRT asta nu are nimic, urechile ei sunt ridicate,are ventilatie .
La vet trebuia sa las 30$ sa-i puna o crema minune in urechi(adevarul ca trece)dar nu o are la vanzare, e preparata de el in laborator, dar noua ne da sa cumparam o solutie de curatat urechile, sticluta de 125ml ne costa 13$ fara nici un efect.
Dar de cand cu otetul asta, am si uitat de vet si ne prind banii bine in portofel.
Uite-te la gingiile lui, sa fie roz ori rosu deschis, ca daca e culoare alba, e de belea.
Dar sincer, un set de analize ar fi binevenit si voi linistiti.
Noua de cand goldenita a murit, cele doua catele fac analize la fiecare 4 luni, noi le-am face la 2 luni, dar se uita vet-ul la noi ca la niste oameni nebuni .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

bird, imi pare rau ca aveti probleme.

Mi se pare ciudata asocierea acestor simptome cu o otita, dar daca spui ca dupa tratamentul pentru otita nu l-ai mai vazut facind crize...

Ce nu inteleg eu este ce denumesti tu ca pierdere de echilibru. Arata doar ca si cum ar fi ametit (miscarea aia a capului si intepenirea gitului imi amintesc de cum sta Pisilinca mea dupa ce se invirte in cerc...:))) sau are probleme de echilibru pe membrele posterioare, sau incearca sa se ridice si se dezechilibreaza?

Oricum, nu pot sa dau sfaturi pe net, tot la un veterinar trebuie sa ajungi. Nu arata a convulsii ce spui tu. Dar oricum, chiar daca e ciinele tau si sint sigura ca il iubiti, ciinele pare a fi ceea ce crescatorii ar numi o "minus-varianta" avind in vedere ce probleme spui ca ati avut, probabil de aceea e mai sensibil. Si tot de aceea exista riscul sa aiba ceva "boli ascunse", asa ca as zice sa insistati cu un consult mai detaliat la vet. Bine, stiu ce implica asta dpdv financiar....

Nati, ce treaba are otetul din apa de baut cu otita? Ma intereseaza la modul cel mai sincer, noi avem un caniche si la fel, nu mai scapam odata de otite peste otite peste otite, terminam cite un tratament, toate bune si frumoase, peste o luna iar ii miros urechile, si zau ca e epilata in urechi, dar stind si in curte se mizerabliseste cred mai cu talent decit daca ar sta numai in casa...






http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Pierderi de echilibru, in sensul ca nu avea siguranta in picioarele din spate... si la un moment dat nu se mai putea ridica deloc... am avut cu ani in urma cu o pisica. Avea probleme cu coloana, s-a constatat la radiografie. Am facut-o bine cu injectii, tin minte ca i-am facut 3 serii de cate 5 injectii. Aveam o prietena medic veterinar si ea mi-a aratat cum se fac, ca sa nu merg zilnic la cabinet.
La a treia serie de injectii s-a ridicat.. nu-mi venea sa cred.
Nu mai imi vine acum in minte cum se numeau injectiile acelea..erau de la farmacia umana, niste fiole mici... ceva cu extract de alge sau asemanator.

Convulsiile cred ca sant altfel.. ma rog, eu am un ciobanesc german bolnav de epilepsie si sant urate rau manifestarile

pentru articulatii nu-i dai nimic ? Rasele acestea mai grele au des probleme.

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

pisigri, am sa pun link si acolo explica mai bine decat as fi putut eu sa o fac.
cert e ca la noi a dat rezultate, goldenita care a murit anul trecut facuse niste hot spots de plangeam de mila ei, cu toate ca vet-ul ia dat doua scheme diferite de tratament si nici una nu a functionat, am cautat pe net si asa am dat de otetul asta care a dat rezultate.
http://www.earthclinic.com/Pets/acvfordogs.html

otetul asta e bun si pt noi in probleme de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Bird, mama e veterinar pensionar. I-am citit mesajul tau si a zis pe rand asa: sa fii atenta sa nu linga sau sa ajunga la ceva toxic(a avut cazuri de caini care papau pe furis deterfgent de rufe de pilda si tum pomenesti si de voma, diaree), sa nu stea mult in soare ca se poate insola(m-am gandit ca si asta ar fi posibil la voi)si atunci poate aparea nesiguranta in echilibru cu crize si mai la coada, Doamne-fereste ceva neurologic, epilepsie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Multumesc tuturor care mi-au raspuns . Ieri a fost tot timpul cineva cu el acasa si nu a avut nici o problema. Am pus crema cu anntibiotic in urechi si azi incep antibioticul oral. Tot ieri am cumparat vitamine si am inceput sa i le dau.

Citat:
citat din mesajul lui Nati
Ti-as sugera sa-i faca vet-ul niste analize si apoi sa se administreze vitaminele.

Saptamana viitoare ma duc cu el sa-i ia sange, pana atunci ii tratez urechile.
Citat:
Ori are dispalzie de sold, maseaza-l putin sa vezi daca il doare, oricum nu e a buna lipsa asta de echilibru.
A mancat macademia nuts? ca astea sunt periculoase, da o forma de paralizie, ori in cantitate mare duce la decesul cainelui.
Ti-as recomanda un site de animale, unde e si forum pt raw feed, au si forum pt probleme de sanatate, si daca imi aduc aminte era un subiect despre simptomele descrise de tine.
Site-ul este in engleza, daca doresti iti pot da adresa.

Nu are probleme cu soldul, in afara acestor episoade alearga ca un zapacit si se joaca tot timpul. Nu pare sa aiba nici un discomfort. Nu mananca alune, e atat de mofturos ca nu se atinge de nimic altceva decat carne si oase. Daca poti sa-mi dai adresa forumului ar fi minunat.
Citat:
Le pun in castronul lor de apa care are 500ml o lingurita de apple cider vinegar si scap de problema urechilor.

Am sa incerc si asta.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Ce nu inteleg eu este ce denumesti tu ca pierdere de echilibru.

Se intampla foarte brusc si nu pare sa aibe legatura cu ce face in momentul ala. O data l-am vazut dupa ce s-a sculat, atunci am crezut ca era intepenit. Dar s-a intamplat in timp ce manca, sau imediat dupa ce a alergat. Un moment totul e ok, in secunda urmatoare incepe sa se clatine, parca pica pe o parte, initial se lasa in fund si se straduieste sa-si tina echilibru asa dar nu reuseste si ajunge culcat pe o parte, tot timpul incearca sa se ridice de pe o parte macar in fund. Are privirea fixa si arata foarte speriat, capul se misca usor intr-o miscare de rotatie, nu scoate nici un sunet. Dupa 2 minute incepe sa se relaxeze si incep ochii sa se miste si poti sa vezi ca e mai bine, reuseste sa stea in fund nesustinut. Apoi brusc sare in picioare si se poarta parca nimic nu s-a intamplat si incearca sa te provoace la joaca.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Bird, mama e veterinar pensionar. I-am citit mesajul tau si a zis pe rand asa: sa fii atenta sa nu linga sau sa ajunga la ceva toxic(a avut cazuri de caini care papau pe furis deterfgent de rufe de pilda si tum pomenesti si de voma, diaree), sa nu stea mult in soare ca se poate insola(m-am gandit ca si asta ar fi posibil la voi)si atunci poate aparea nesiguranta in echilibru cu crize si mai la coada, Doamne-fereste ceva neurologic, epilepsie...

Nu cred ca mananca ceva toxic, nu reusesc sa-l fac sa manance mancare , doar daca vreo buruiana din curte are vreun efect toxic ca am vazut ca mai roade din ele. Am sa fiu mai atenta. Oricum o intoxicatie nu se potriveste avand in vedere debutul brusc si recuperarea rapida. In soare nu sta ca nu-i prost , el circula in casa si afara, se joaca afara dar si acolo avem o terasa mare acoperita si daca doarme afara doarme pe terasa. Voma si diareea le-a avut de cand l-am luat si nu sunt asociate cu crizele astea, nu a mai avut de ceva vreme probleme digestive.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

suna putin a epilepsie ce scrii tu acolo... din cate stiu eu, in epilepsie sant crize mai usoare "petit mal" si mai grave "grand mal" (din acestea rele are cainele meu).
Acum ca descrii... la al meu incepe tot asa din senin, ii cedeaza picioarele din spate, pe urma cade pe-o parte si incep convulsiile, isi pierde cunostinta... asa o duce de 7 ani jumate (are 8 ani acum), l-am tot tratat cu Fenobarbital, pe urma cu Depakine. Avea perioade bune si perioade rele. De un an de zile nu-l mai tratez cu nimic si vad ca nu s-a inrautatit.
Ii dau doar vitamine si acum mai nou ulei de somon salbatic, cu care vad ca ii merge bine.

Sanatate multa

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ingriden,
cainele meu nu are convulsii tonico-clonice cum descrii tu si nici nu isi pierde cunostinta. Asta nu inseamna ca nu are convulsii. Dar eu nu cred ca are, am vazut probabil sute de oameni cu convulsii de toate felurile si senzatia mea e ca nu sunt convulsii.

Am si ceva noutati. Cand am scris ultima data m-am dus si am cumparat niste multi vitamine pentru caini si am inceput sa i le dau impreuna cu antibioticele pentru urechi. Am inceput sa il observ foarte atenta, mi s-a parut ca nu mai are flexibilitatea pe care o avea cand se misca, am avut senzatia ca se misca mai ciudat dar nimic suficient de evident, mai degraba o 'senzatie'. De asemenea mi s-a parut ca tine capul cam jos cand merge, dar mi-am zis ca e cam needy in ultima vreme si este submisiv.

Duminica ma duc la lucru si in pauza gasesc pe masa din staff-room un ziar care pe prima pagina zicea ceva de genul: mancarea de animale care ucide animalele de companie. Eu ma gandesc ca eu nu dau mancare de animale, cainele meu mananca carne si oase dar deschid ziarul sa citesc. Si pe masura ce citesc raman cu mancare nemestecata in gura, toate simptomele pe care le descriau ei, inclusiv chestii pe care le-am oservat dar nu le-am bagat in seama. Se pare ca nu exista legislatie in privinta conservatilor care se pun in mancarea de animale si firmele pun niste conservanti care distrug tiamina, vitamina B1. Lipsa de tiamina duce la simptome neurologice si neuropatie periferica. Asta se manifesta prin senzatie de arsura sau amorteala in labe si cainii isi ling labele. Cainele meu isi linge labele destul de frecvent in ultima vreme dar nu am bagat asta in seama. Sta in patul lui si isi linge labele. Inca ceva, ultima data cand l-am tuns nu a vrut sa ma lase sa-i tund labele si parea foarte deranjat cand ii puneam mana sau aparatul de tuns pe picioare. Asta a fost prima data cand a facut asta si am crezut ca face mofturi. Dar eu nu ii dau mancare de animale...cel putin asa credeam. Cea mai mare concentratie de conservant a fost gasita fix in carnea macinata de cangur pe care o cumpar pentru el . Eu nu am considerat-o mancare de animale desi avea un caine pe ambalaj, pentru ca eu credeam ca este carne macinata proaspata, nu mi-am imaginat ca are altceva in ea. M-am gandit ca o fi facuta din bucati de carne care nu sunt de prima calitate dar nu mi-am imaginat ca e altceva decat carne macinata. Cantitatea considerata sigura de conservant este 100mg/kg, iar in carnea aia au gasit 1150mg/kg, ceea ce inseamna ca distruge peste 95% din tiamina.

Ce am facut, am luat niste tiamina de la lucru si m-am dus acasa si i-am dat 100 mg duminica seara, apoi 100 mg luni dimineata, plus multivitaminele. Am realizat ca atunci cand l-am dus prima data la vet, acum 5 saptamani cand mi-a dat crema cu antibiotic pentru urechi, mi-a dat si niste vitamine pe gratis, sa le incerc sa vad daca ii plac, ca niste treats. Cred ca erau 7 in punguta aia, deci i-am dat vreo saptamana de vitamine, probabil de asta si-a revenit atunci si nu de la antibioticul pentru urechi.

Am sunat un vet recomandat de un coleg. E greu sa gasesti un vet decent pentru ca majoritatea sunt sub francize, au preturi fixe si sunt orientati numai pe bani. Colegul meu mi-a recomandat un vet care e independent (specie rara), are cabinetul lui unde lucreaza singur, doar cu 2 asistente, e deja mai in varsta, foarte aranjat financiar si foarte sufletist. E greu cand sunt mai multi actionari intr-o firma, fiecare vrea bani, francizele costa, trebuie sa te supui regulilor, etc. Anyway, colegul meu merge la vet-ul asta de 16 ani si e super multumit de el. Asa ca il sun ieri si ii explic problema. Si el crede ca e posibil sa fie lipa de tiamina dar din cauza excesului meu de zel nu mai poate sa confirme asta pentru ca eu am indopat cainele cu tiamina . Mi-a zis sa continui antibioticul daca tot l-am inceput, sa ii dau inca o saptamana tiamina si multivitaminele apoi sa continui doar cu multivitaminele. Sa il urmaresc cu grija, sa nu-i mai dau nici un fel de mancare pentru animale, nici oasele uscate, nici produsele de curatat dintii si sa merg imediat la el daca face o noua criza sau apar proleme noi. Mi-a zis ca e posibil sa aibe probleme mai grave si sa nu fie asta problema.

Pana una alta pare sa se imbunatateasca. Am aranjat sa fie tot timpul cineva cu el, poate sta 1-2 ore pe zi singur. Toata lumea trebuie sa il urmareasca cu grija si sa raporteze daca pare sa aibe probleme de echilibru, daca isi linge labele, daca merge mai ciudat, etc. Ce am inceput eu sa observ este ca pare sa fie mult mai dornic sa alerge, nu mai tine capul jos si isi linge labele mai rar si pe perioade mai scurte. Daca este lipsa de tiamina simptomele neurologice trebuie sa dispara foarte rapid dupa administrarea tiaminei dar problemele la labe dureaza ceva mai mult pana se rezolva. Vestea buna este ca e usor de tratat si recuperarea e 100%. Tot ce sper e sa nu fie altceva, dar sunt optimista.

Azi i-am cumparat carne macinata pentru consum uman si o punga cu oase pline de carne de la macelar. E ceva mai dificil pentru ca la macelar iti da pungi mari, cea mai mica pe care am gasit-o avea 4 kg si trebuie separate in pungute si puse la congelator. Pe cand oasele de la supermarket sunt uscate si se tin, nu miros si nu face mizerie cu ele, nu trebuie decongelate, etc. Astazi toata mancarea de animale de la supermarket era la sale. Ziarul care a scris articolul a testat 10 feluri de mancare facute de diferite firme si singurele care aveau concentratia corecta de conservant erau produsele home-rand de la supermarket, adica cele mai ieftine. Se pare ca au mai fost aceleasi probleme acum cativa ani si firmele care produc mancarea conservata si mancarea uscata au decis sa adauge tiamina ca sa contracareze efectul conservantului, dar asta doar in conserve si mancare uscata, carnea macinata proaspata si alte produse nu au tiamina.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput