Masa de noapte

Masa de noapte | Autor: zax

Link direct la acest mesaj

Buna!

fetita mea are aproape 10 luni; pana pe la 7 luni nu a avut masa de noapte decat rareori pe la 3-4; (evident in afara perioadei de inceput; dupa 7 luni a inceput sa se trezeasca f des noapte si banuiesc ca nu mereu de foame; fiind alaptata singura linistire si pentru ea si pentru mine a fost sa ii dau san; azi o masa, maine doua, poimaine trei pana am ajuns sa manance mai mult decat un nou nascut;

as vrea treptat sa ii scot mesele de noapte; stiu ca se vor creea iar discutii: dar de ce? cu ce te deranjeaza? vrei si tu sa dormi, mai bine nu !!!

insist! - nu are legatura cu somnul meu! nu asta este motivul pentru care vreau sa ii scot aceste gustari; ci pentru ca nu cred ca este normal pentru stomacul si somnul ei! ma gandesc ca ar fi recomandat macar un somn de 5 - 6 ore pe noapte.

intrebarea este: cum ati trecut prin asta si ce recomandari puteti sa imi faceti!

multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

majoritate copilasilor trec prin astfel de perioade, fie pentru ca au un puseu de crestere, fie pentru ca le ies dintisori/masele, fie au un disconfort de alta natura (prea cald in camera, de ex).

eu cred ca trebuie sa ai rabdare si sa astepti inca o perioada, cel mai probabil fetita ta isi va relua obiceiul de a dormi noaptea cateva ore legate, fara sa se mai trezeasca pentru a manca.

ai putea sa ceri si sfatul pediatrului, daca esti multumita si ai incredere in el.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui zax


intrebarea este: cum ati trecut prin asta si ce recomandari puteti sa imi faceti!

multumesc


L-am luat langa mine in pat si i-am dat sa suga de cate ori a cerut, chiar daca era si din ora in ora. Si da, a facut si al meu asa pe la 9-10 luni.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Zax,

O sa primesti raspunsuri multe si diverse, in orice caz diferite de cele primite la sectiunea Alaptare.

Eu as vrea sa precizez doar ca in cazul vostru este vorba de un copil alaptat la sin si ca raspunsurile din partea celor hraniti cu sticla nu vor corespunde situatiei voastre.

Parerea mea este ca trezirile de noapte sunt normale, nu afecteaza nici stomacul si nici nu strica somnul, sunt pur si simplu nevoi naturale ale bebelusului. Si mai vreau sa zic ca nu-i musai ca dupa o noapte f. agitata sa apara dintele nou, la noi problemele mari au fost intotdeauna cu ceva timp inaite ca dintele sa apara.

Si eu (cred ca ti-am mai scris si la Alaptare) am incercat pe la 1 an si citeva luni sa reduc mesele de noapte dar dupa cam 2 saptamini mi-am dat seama ca-i o prostie, copila se trezea la fel de des si eu aveam nevoie de mult mai multa energie s-o conving ca-i noapte si nu este lapte decit daca i-as fi bagat tzitza in gura si as fi alaptat-o. In concluzie eram la fel de obosita si nici macar nu aveam satisfactia de a respecta nevoile copilului. Am renuntat si bine am facut, mesele de noapte s-au redus de la sine dupa ce au iesit toti caninii si primul rind de masele.

Iti doresc putere multa si poate o sa te ajute ceea ce mi-a spus mie o prietena (care in situatie similara a primit incurajarea de la LLL): priveste perioada asta ca o investitie in viitorul copilului tau !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

zax, ar fi trebuit sa reiei aici detaliile de la subiectul tau, sub-forumul cu alaptarea : mai exact, faptul ca fetita ta a fost racita recent si ca inca nu i-au dat dintisorii.

astea ar putea fi explicatiile pentru somnul agitat si suptul nocturn, poate si caldura din casa e de vina. e inutil sa mai adaug faptul ca fetita ta "simte" ca tu esti obosita, nervoasa, ca lipsa somnului te-a schimbat.

daca poti, mulge-te si fa-ti o rezerva de lapte, roaga pe cineva sa stea cu fetita cateva ore intr-o zi, iar tu sa poti sa dormi macar cateva ore (acasa in alta camera sau la parinti/socri); un somn bun face adevarate minuni, am trecut prin asta si stiu ce inseamna.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

baietelul meu are 1 an si 4 luni si inca mananca noaptea, uneori un biberon de 120 ml alteori chiar 2. au fost si perioade in care nu a mancat noaptea deloc. si eu imi fac griji ca e maricel si toata lumea spune ca masa de noapte trebuie scoasa, dar recunosc ca mi se pare aiurea sa il las sa planga si sa nu ii dau lapte doar pentru ca asa trebuie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Si baietelul meu are 1 an si aproape 2 luni si inca mananca noaptea..de 2-3 ori cate 50-100 ml lapte..E obositor si frustrant sa auzi multe mamici ale caror copii, mult mai mici, dorm toata noaptea, numai al tau sa se trezeasca de cateva ori, uneori chiar din ora in ora..Am incercat si eu acum vreo luna sa ii reduc mesele nocturne dar mai rau am facut deoarece urla toata noaptea sau ma rog, pana ma exaspera si intr-un final i-am dat iarasi lapte...Sincer n-am sa mai incerc sa ii scot laptele, o sa se dezvete el cand va vrea sau cand va sosi momentul..pana atunci ma inarmez cu rabdare si in fiecare seara sper ca la noapte vom dormi neintorsi, cu toate ca socotelile nu se potrivesc niciodata..Sper ca, cu fiecare noapte trecuta sa ne apropiem de noaptea AIA in care vom dormi cap-coada...

Multa rabdare iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Bebelina mea face 2 anisori pe 3 august...si inca avem n treziri/noapte..n oscileaza intre minim 3 si au fost nopti can au fost si peste 10 treziri.Si avem toti dintisorii/maselutele,nu mai pot da vina pe ele.Si eu sunt praf de oboseala,mai ales ca si ceilalti 2 sunt calare pe mine de cum vin de la gradinita pana la culcare...dar asta e viata
Am noroc ca ea adoarme aproape instant la loc,dar suge vartos nu glumeste..uneori glumesc zicand ca e somnambula .Dar eu uneori dorm adunate maxim 4 ore/noapte,si nu consider ca trebuie sa ii scot mesele de noapte,daca asta e nevoia ei


Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

zax, daca cu somnul tau n-are legatura, lasa copilul in pace.
fimea mare a dormit noaptea doar mufata. mi-am dezvoltat tehnica si logistica.
aia mica a fost mai rezonabila pana la 5 luni cand a inceput sa faca ca fiica-ta. baiul era ca nu dormea bine langa mine, se foia non stop si nici mufata nu voia sa stea. asa ca alaptam de 4-5 ori pe noapte cate 20 min. la 1 an nu i-am mai dat noaptea, s-a jeluit cateva zile si apoi a inceput sa doarma. amandoua au stat beton cu burta si cu nervii.

Perlutele mele: Karolina Maria (10.06.2007) si Eszter Maia(14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaideA spune:

Si eu cred ca odihna e importanta pentru bebe si, oricum ar fi alaptat, stomacelul trebuie sa aiba o oarecare pauza.

Stiu ca multa lume o sa imi sara in cap, dar o prietena mi-a dat la un moment dat un sfat: "daca vrei sa iti doarma noaptea, baga-i seara o masa de lapte praf". Eu il alaptez mixt, iar masa de seara e intotdeauna lapte praf. Cateodata imi doarme de la 7.30 seara pana la 4 dimineata, cand il pun la titi, sta 20 de minute si doarme pana la 7.30-8. Cand adoarme pe la 22, doarme pana la 6-7 fara sa se trezeasca.

Eventual, incearca, nu ai ce pierde. Humana au ceva lapte, ceai si cereale de seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adelaideA


Stiu ca multa lume o sa imi sara in cap, dar o prietena mi-a dat la un moment dat un sfat: "daca vrei sa iti doarma noaptea, baga-i seara o masa de lapte praf".


Am incercat si eu, nu a mers. Se trezea la fel de des peste noapte. Pt ca nu se trezea atat de foame, cat de nevoia de a suge, nevoia de alinare. Mai ales in perioadele cu eruptii dentare, calduri mari, diverse disconforturi. Cel putin asa a fost la noi.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput