Cum protejezi imunitatea copilului in primul an ?

Cum protejezi imunitatea copilului in primul an ? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

dragi mamici,

APTAMIL va invita la concurs. Tema este Cum protejezi imunitatea copilului tau in primul an de viata ?

Asadar, sunteti invitate sa povestiti despre cum ati incercat sa protejati imunitatea copilasului vostru in primele 12 luni de viata ale bebelusului scump. Sfaturile utile si povestirile frumoase, vor intra la tragerea la sorti a premiilor.

Premiile concursului sunt:

Premiul 1:
Un patut Safety First + 2 cutii de Aptamil (in functie de varsta bebelusului)
Premiul 2:
10 premii care constau in cate 1 set cutii Tommee Tippee + 2 cutii de Aptamil (in functie de varsta bebelusului)

Concursul se va desfasura incepand cu data de 7 iulie 2011 si se va incheia la data 7 septembrie 2011 . Inscrierile in concurs se vor opri la data 5 septembrie 2011. Cititi www.desprecopii.com/info.asp?id=3216" target="_blank">Regulamentul concursului aici.

Poftiti asadar la povestit si succes!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didiloo spune:

Eu am ales sa-i protejez imunitatea copilului meu in primul rand prin alaptare. Il alaptea si acum la aproape 11 luni si imi doresc sa o mai fac inca cateva luni. Deasemenea am fost in luna martie la Covasna, am stat o saptamana si ne-am plimbat in fiecare zi afara profitand din plin de aerul curat si puternic ozonat din zona de munte. La sfarsitul lunii august vrem sa mergem pentru o saptamana la mare si acolo sa profitam de briza marina. nu am ales sa-i dau nici un produs medicamentos pentru intarirea imunitatii, inca, dar probabil mai tarziu o vom face.
Mult succes tuturor la concurs!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Sunt perfect de acord ca pana la 1 an nu poti face multe. Alaptat (acolo unde se poate, daca se poate), scos la aer regulat si cat mai mult, dupa sezon, baie si un ritm de viata echilibrat cam astea sunt "ingredientele" imunizarii.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 21s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isa87free spune:

protejez imunitatea copilului meu din prima zi de viata, avand grija la alimentatia mea, pentru ai oferi prin laptele matern tot ce e mai bun pentru crestera lui armonioasa si sanatoasa. din pacate natura nu a fost atat de generoasa cu mine si nu am avut suficient lapte pentru bebelusul meu, asa ca am apelat la o formula de lapte de care sunt si astazi foarte multumita si sunt convinsa ca o sa o folosim pana la varsta de 3 anisori cel putin.sunt foarte fericita ca fetita mea nu a racit pana acum (1 an si 4 luni).igiena a contribuit si ea la imunitatea copilului meu, insa nu am exagerat cu curatenia, lasand-o sa descopere si cat de fin este nisipul, si jucandu-se cu catelul, pisica sau examinand atent din mana ei un melc, un mic pestisor viu.pe langa alimentatie si igiena activitatea fizica si somnul sunt foarte importante pentru un organism puternic. pot zice ca laptele aptamil chiar protejeaza si fortifica organismul copilului; de la 2 luni pana la 6 i-am dat aptamil. de la varsta de 6 luni am inceput diversificarea mancarii, cu sucuri, apoi supite, piureuri si acum mananca aproape orice si bineinteles nu excludem din alimentatie lapticul dimineata si seara obligatoriu iar uneori si la amiaza putin inainte de somnic.mai povestesc mamicile prin parc ca dau copilului 3-4 litri lapte uht pe zi...doamne...cum sa ii umplu burtica puiului meu aiurea si pe deasupra sa nu ii dau aportul de vitamine si minerale de care are atata nevoie...aptamil e testat pe fetita mea si il recomand tuturor mamicilor care nu isi pot alapta copilul cu lapte matern.multa sanatate si crestere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Concursul a inceput de ieri. Mai sus aveti datele si regulamentul de concurs.
Succes mamici!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madu12 spune:

fetita mea are 6 luni, iar imunitatea ei pana acum a fost excelenta. reteta mea este alaptatul pana la aceasta varsta, iar de 2 sapt am trecut la suculet plin de vitamine, care ne place tare mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Ma bucur tare mult pentru mamicile care alapteaza. E primul pas spre imunizarea copilului.
Eu mi-am dorit foarte tare, dar din pacate in maternitate am aflat ca am mameloanele ombilicate . Habar n-aveam de asa ceva. Prin urmare bebeul meu nu a putut sa suga . Am fost tare frustrata, mai ales ca aveam lapte. Asa ca am recurs la pompa sperand ca poate se vor forma si mameloanele, dar n-a fost chip. Asa ca am continuat sa ma mulg, dar exact cand a implinit Luca o luna am inceput sa nu mai am lapte. (se spune ca din cauza pompei scade cantitatea si ca cel mai bun pt stimularea lactatiei este suptul copilului).
A fost din ce in ce mai putin si in cateva zile ajunsesem sa scot doar 40 ml din ambii sani. M-am bucurat ca totusi o luna de zile am reusit sa-i dau si lapte de-al meu. Sper sa fi luat anticorpii . A fost greu.
In maternitate nu ne-au adus copiii in saloane, ci mergeam noi la ei in sectie unde era o sala speciala de alaptare. Din 3 in 3 ore. Ma duceam mereu cu o jumatate de ora inainte si ma mulgeam. Cu mana. Pentru ca in maternitate nu mi-au dat voie sa folosesc pompa, abia cand am ajuns acasa am inceput sa o folosesc. Imi aduc aminte ca prima masa era la 6, iar eu puneam ceasul sa sune la 5.15 ca sa fiu la 5.30 in sala de alaptare, sa ma mulg. Dar eram tare fericita ca reuseam sa-i dau bebeului lapte de-al meu.

Acum Luca are 3 luni si e pe lapte praf. Multumesc lui Dumnezeu, nu am avut pana acum nici mucisori, nici rosu in gat, nici febra la vaccin. In curand o sa trecem si noi la sucul de fructe. Eu sunt convinsa ca legumele si fructele au vitamine bune pt el.

Sunt hotarata sa achizitionez un aparat de gatit cu aburi, cred ca e foarte sanatos asa si vitaminele din legume se pastreaza mult mai bine decat prin fierbere .

Si ar mai fi ceva, legat tot de protejare si de imunizare. Eu ii fac baie zilnic. Chiar si atunci cand a fost frig. Si mai ales masaj inainte de baie. Am eu convingerea ca masajul acesta ii pune sangele in miscare si e bun pt sanatate. Ma gandeam la noi, cei mari. Pai noua nu ne-ar fi bin, sa ne faca cineva masaj in fiecare zi?

Acum ca a venit vara si caldura, mergem la sfarsit de saptamana la padure, la aer curat. Avem noroc ca stam intr-o zona aproape de padure si de munte si putem da o fuga cateva ore. As fi mers si la mare, pt briza de dimineata, dar situatia financiara nu ne permite anul acesta. Dar eu sunt sigura ca briza aceea ii ajuta pe copii. Vom incerca sa ajungem si noi anul viitor. Si marea si muntele fac bine bebelusilor . Numai ca la mare trebuie sa avem grija sa-i protejam bine de soare .

Cam asa vad eu ca ii putem imuniza pe copilasi . Plus desigur sa urmama sfaturile medicilor pediatri: calciu, vaccinuri si alte cele.

Va pup mamicilor si va doresc numai bebelusi sanatosi si veseli!

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ROXANICOL spune:

Imunitatea fetitei mele am incercat sa o protejez oferindu-i lapte de san o perioada indelungata, apoi oferindu-i mese bogate in fructe si legume proaspete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Eu protejez imunitatea copilului meu oferindu-i lapte matern pentru o perioada cat mai mare de timp. In curand o sa implineasca 6 luni, pana acum am avut suficient lapte si nu a fost nevoie sa-i ofer altceva. Peste o saptamana o sa incepem diversificarea si o sa incepem cu sucuri, supe si cereale pe cat posibil bio.


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kandra spune:

Imunitatea copilului i-o protejez prin alaptare, deigur - fiind cea mai eficienta si la indemana metoda, mai ales ca laptele matern contine foarte multi anticorpi.
ALte metode sunt programul orelor de somn, exercitiul fizic si igiena corporala, care previne raspandirea microbilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Mi-am alaptat exclusiv fetita pana la 6 luni si am continuat alaptarea in paralel cu o diversificare foarte lenta. Mancarea a fost preponderent gatita in casa, proaspata, ii gateam zilnic. Am iesit afara, chiar si in zilele mai geroase. In rest n-am facut nimic special, n-a luat suplimente pentru imunitate si nici vitamine (cu exceptia vit D). A fost si este un copil foarte sanatos



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput