3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisia_buc spune:

Buna ziua,

Am 34 de ani si de 3 ani incerc fac un bebe. Dupa zeci de analize, am descoperit ca am anticorpi antispermatici. Rezultatul este 22.74 u/ml (valoare de referinta: <14 u/ml). In plus, am si tiroida autoimuna pentru care fac tratament din ian 2011 cu euthyrox 37.5 mcg. Mentionez ca nu am alte afectiuni, menstruatia este regulata (29 zile) cu ovulatie lunara.
Sotul a facut o spermograma cu urmatoarul rezultat:
- concentratia: 7,6 mil/ml (val de ref: >20 mil/ml)
- nr total de spermatozoizi in proba: 17,48 mi (val de ref: >40 mil)
- motilitate: 48,7%; rapid progresivi+moderat progr.: 44,7% (val de ref >50%)
- forme normale: >60% (val de ref.: >30%)
Volum, culoare, ph se incadreaza in valorile normale.
Diagnosticul: oligoastenospermie severa.
De asemenea, a facut ecografie testiculara si analize de sange, rezultatele fiind bune.
Medicul ne-a recomandat FIV pe ciclu natural cu ICSI.
Credeti ca poate exista o sansa cu IUI?
Sunt anticorpii antispermatici un impediment in obtinerea unei sarcini pe cale naturala?

Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARY-ADY spune:

BUNA ZIUA

am 34 de ani
---pe 5 APRILIE-- mi-a venit cm , a tinut pana pe 8

---in luna MAI -- a venit pe 4 si sa terminat pe 7
am observat ceva, in timp ce imi faceam dus, ciclul era gros (pasta) maro, am luat pe deget si am pus in apa de la dus, vroiam sa vad daca sunt cheaguri, dar nu era erau multe multe pielite micute, dar se observa cu usurinta in apa

---in IUNIE --
pe --5 --a inceput sa curga, maron, subtire pielite
pe--- 6--- a curs subitre, rosu, a curs mult mai putin ca in prima zi ( jumate asi spune ), mai mult a picat decat a curs, seara pe la 20 am facut dus, dupa dus am pus tampon pana la ora 01 nu a curs deloc la 01 am avut :D contact sexula:)
dupa eram foarte curioasa sa vad daca imi curge sau nu dar eram doar putin manjita de sange, ca atunci cand am terminat menstruatia
pana dimineata nimic
pe --7---dimineata am pus tampon si ma picat cateva picaturi de culoare rosu deschis
toata ziua a curs mai putin ca ieri, practic ma majit

IULIE

IERI 24 IULIE
mi-a venit cm, putin cremos,pielite,inchis la culoare
astazi 25 iulie curge subtire pielite ,inchis la culoare,dureri de burta( de obicei nu am dureri cand am cm)

eu nu pot avea bebe.:(( am uterul mic ( am pierdut o sarcina si nu mai am decat 54% din uter:( mi sa spus ca nu voi mai avea bebe:(( si in plus am si noduli la san , mi sa spus ca in momentul in care voi alapta voi scapa de noduli :(
insuficienta hormonala asa mi-a spus doctora despre noduli:( pt noduli mi sa dat progesteron gel 1%

imi fac griji nu mia intarziat niciodata atat de mult :(


multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:


Buna seara, va deranjez iar cu o intrebare, miercuri am facut beta si a iesit 3,94 ecografic totul este bine, formatiunea din trompa a disparut fara chisturi, doctorita mi-a recomandat sa astept 6 luni si atunci sa fac o histerosalpingografie si in urma procedurii sa vedem daca am sanse la o noua sarcina, astazi am fost la un control la un doctor renumit si mi-a recomandat 2 luni protectie, 3 luni sa incerc sa raman insarcinata si daca nu raman sa ma duc la el sa imi faca o histerosonografie.Care este diferenta dintre ele si dvs ce parere aveti cat ar trebui sa astept pana a ramane din nou insarcinata? Am facut si transaminazele si au iesit valori foarte bune, mi-a venit si ciclul pe 16.07 la 27 de zile dupa chiuretaj, repet doza de metotrexat a fost 100mg.
Multumesc mult si ma scuzati ca tot insist cu intrebari.

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Multumesc inca o data pentru raspuns.

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Esti pe calea cea buna cu valorile beta-HCG daca si durerile sunt reduse atunci ai scapat de ce era mai rau! Sarcina oprita din evolutie in trompa e recunoscuta de organism ca si corp strain si se "resoarbe" cum spui tu!Multa bafta in continuare!
Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Multumesc mult, astazi am repetat beta si e 49,34 a mai scazut ca pe data de 02.07 era 137 durerile sunt suportabile si astept pana maine ca nu as vrea sa mai svhimb medicul.Ce spuneti valoarea betei a scazut destul sau se putea si mai mult, oare in cazul meu este recomandat sa mai fac o tura de injectabil metotrexat? Stiti cumva care este calea prin care scap de sarcina din trompa trebuie sa o elimin pe cale genitala sau se resoarbe incet din trompa?Va multumesc inca o data.



Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Daca durerile sunt din ce in ce mai mari fa o vizita la camera de garda a unui spital de obstetrica ginecologie unde se poate decide supravegherea ta in spital sau din contra te pot linisti. Bafta multa!
Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Buna seara.
Ma bucur ca v-ati alaturat noua si ca vreti sa ne raspundeti la intrebari.
Eu am avut o sarcina extrauterina in trompa dreapta pe care am depistat-o in sapatama 6 beta era de 537 cand am facut primele injectii cu metotrexat apoi la 2 zile a crescut iar dupa 4 zile de la primele injectii am repetat doza adica 50 mg de metotrexat, tot dupa 4 zile a inceput sangerarea si atunci am avut si ceva dureri de burta asta s-a intamplat duminica trecuta pe 26 iunie, sangerarile au continuat abundent cam 6 zile si de atunci doar patez maroniu inchis, dar foarte putin.Nu am vazut ca sa se elimine nimic si de asta sunt nelamurita alte persoane spuneau ca trebuie sa vad cand se elimina dar doctorii din spital mi-au zis ca trebuie sa se resoarba.Sambata pe 2 iulie am repetat beta si scazuse la 137, tensiunea buna.Acum sunt acasa si incerc sa nu fac nimic dar imi este frica ca daca tot as putea pati ceva, ca si vedere ecografica in trompa s-au pastrat aceleasi dimensiuni 1, 5cm.Dati-mi va rog niste sfaturi ce trebuie sa fac incontinuare sa pot ramane insarcinata din nou si sa nu se repete aceeasi poveste.
Va multumesc

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Inainte de a va gandi la o noua sarcina trebuie sa rezolvati problema de acum iar beta-HCG sa ajuga la valori nedetectabile.
In continuare sfatuiti-va cu medicul dumneavoastra cum va monitorizeaza evolutia si cand puteti face un test de permeabilitate tubara.Nimeni nu poate garanta ca nu veti face o noua sarcina ectopica in viitor!


Multumesc mult pentru raspuns.
Marti ma duc sa repet beta si sa fac un nou control ginecologic si ecografic, stiu ca e prea devreme sa ma gandesc la o noua sarcina dar vreau sa fac lucrurile corect ca sa nu am ce sa imi reprosez dupa.
Acum as vrea sa va intreb daca sunt normale durerile in partea stanga, probabil acolo unde este sarcina dupa ce stau putin in picioare sau in anumite pozitii? Pana acum nu am simtit aceste dureri si de 2 zile le simt binisor in special seara cand sunt mai obosita.Ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare?Doctorul meu e plecat in concediu si nu as vrea sa il deranjez telefonic poate pana marti ce vine el ca atunci am stabilit sa ma vada nu e nici o problema.
Multumesc si o seara buna.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.



Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.



Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyette spune:

Revin cu o intrebare!
In luna mai am facut FIV la SIbiu, iar embriotransferul a fost in 16. Acum sunt in saptamana a 13/a si as vrea sa stiu pana cand trebuie sa iau utrogestan (momentan iau 3 de 200 pe zi)
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

scuze daca sunt prea insistenta ... dar as mai avea o intrebare .... daca am donatoarea ... cum se procedeaza? ce acte trebuie ca totul sa fie legal? ce pasi trebuie urmati? multumesc ,o saptamana buna va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Din pacate la dumneavoastra lipsa de comunicare a fost cea mai mare problema! Deciziile medicale au fost tehnic cel mai probabil corecte dar nu ati fost informata despre ele!
Spermograma poate suferi modificari asa ca se poate sa fi fost initial cu valori in limite normale!
Daca au trecut 3 ani de incercari de a ramane insarcinata fara succes merita sa reluati investigatiile si sa urmati o cale pe care sa o duceti pana la capat - asta insemnind o sarcina!
Multa bafta de data asta!

Citat:
citat din mesajul lui elenusia

Buna ziua d-na doctor.
Da , am avut ambele interventii in aceeasi zi. Problema este ca nu exista nici-un bilet de externare deoarece cea de histeroscopie a fost facuta la dansul la cabinetul particular. Dupa ce m-am trezit din anestezia generala( dupa vreo 3 ore) am plecat acasa. Ce-i drept m-a luat sotul pentru ca eu eram mai mult moarta decat vie. In momentul interventiei mi-a fost pus acel sterilet despre care v-am scris mai sus si despre care eu am aflat dupa 4 luni si asta pentru ca a trebuit dl. doctor sa-mi explice de ce aveam dureri.Stiu ca nu a comunicat cu mine si nu mi-a explicat dar asta nu inseamna ca nu stiu prin ce am trecut. Cand i-am pus intrebarea de ce am un sterilet pus mi-a raspuns ca nu trebuie sa raman insarcinata pana nu se vindeca uterul. Stiu ca am fost inconstienta si nestiutoare si ca m-am lasat ca proasta pe mana acestui medic, dar asta este. Ce este trist este faptul ca nici la ora actuala nu am ramas insarcinata. Si au trecut 3 ani. As dori doar sa-mi spuneti parerea dvs. ca medic daca tot ceea ce s-a intamplat este legal din punct de vedere medical , pentru ca vreau sa-mi scot din suflet gandul ca acel medic m-a macelarit fara mila si fara sa-i pese de dorinta mea de a deveni mama , facand totul doar pentru nenorocitii de bani. Vreau sa mai adaug inca ceva, a cerut ca si sotul sa faca spermograma ( asta inainte de interventii), ne-a trimis acasa si sotul a revenit cu recipientul inapoi la cabinet. Nu am vazut niciodata rezultatul acelei spermograme insa ne-a comunicat sa sotul " are samanta". Dupa o perioada de timp sotul a facut o alta spermograma la clinica Med Life iar rezultatul a fost oligospermie astenospermie ( la recomandarea altui medic, bineanteles).

Va multumesc mult , cu respect.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Datarea sarcinii se face in functie de menstruatie si de masuratorile ecografice asa incat ar trebui sa mergeti la un consult si sa fiti luata in evidenta cu sarcina! Felicitari!

Citat:
citat din mesajul lui irina_d15

Buna ziua! V-am mai scris acum aproximativ o saptamana si va multumesc pentru raspuns. Cateva zile mai tarziu am avut o mare surpriza, un test de sarcina pozitiv! Am facut analiza hcg miercuri cu rezultatul 247.8, iar azi (la 48 ore dupa prima recoltare) am un rezultat de 618.3.
Din calculatoarele disponibile on line rezulta un timp de dublare de cca 36 ore. Mentionez ca data ultimei menstruatii este 22 iunie.
Cum considerati aceste rezultate?
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Povestea ta nu e una foarte fericita si nici cu raspunsuri usor de dat. Daca iodul radioactiv persista in organismul tau si ramai insarcinata riscul de malformatii este mare asa incat indicat ar fi sa urmezi sfatul de a astepta un an!
FSH-ul o sa fie nevoie sa il repeti atunci cand vei incerca un FIV si in functie de valoarea de atunci se va aprecia rezerva ovariana (impreuna cu alte teste eventual AMH).
Despre riscul de transmitere la urmasi medicul endocrinolog va poate spune mai exact in functie de forma histopatologica de neoplasm daca are risc crescut familial!
Multa sanatate si rabdare pentru ca o sarcina inseamna un copil care trebuie sa vina intr-o familie pregatita sa il creasca!

Citat:
citat din mesajul lui engi75

Buna ziua.
As dori sa va spun povestea mea si apoi sa va adresez cateva intrebari.
Deci,am 35 ani si am facut sport de performanta pana la 32 de ani .Apoi am dorit un bebe si pentru ca nu venea am inceput cautarile.Bani in stanga si in drepta insa nimeni nu spunea de ce nu raman gravida.Apoi o dna dr a zis sa fac un hsg. Surpriza, trompe infundate.Am reusit sa le desfund dar sarcina tot nu aparea.Asa ca am mers la endocrinolog pt mai multe analiza.Totul relativ bine aici in afara faptului ca aveam 4 chistulete de 3 mm si anticorpii mari dar tiroida functiona normal si nu a fost nevoie de tratament.La un an de la primul control am mers iar pt ca ma programasem la dvs la clinica pt primul control in vederea inceperii unuio fiv.Si aici apare prima mare surpriza, adica un nodu de 2 cm aparut intr-un an de zile.Dna dr a zis sa-l scot caci altfel nu ma lasa sa fac fiv.In Ianuarie 2011 am mers la operatie si aici marea surpriza.Nodulul nu era nodul ci ggl metastazat, asezat peste unul din cei 4 chisturi, un focar de 3 mm.In martie am facut iodol radioactiv si dupa rezultatele Tg si scintigrama se pare ca nu mai trebuie sa fac si a doua doza.Dupa iod menstra a intarziat trei luni insa am facut niste dozari si dna dr a zis ca nu am intrat la menopauza.FSH a scazut de la 15,cat era inaite de operatie, la 8 in perioada de intarziera.Acum vin intrebarile:
-FSH de dupa operatie e relevant?(in perioada de 3 luni in care a intarziat menstra)
-chiar trebuie sa stau un an pana sa incerc iar sa obtin o sarcina?
-copilul poate mosteni boala mea?
-care sunt riscurile daca raman acum insarcinata ( ipotetic vorbind ca pot ramane natural)?

VA MULTUMESC MULT.
O ZI BUNA VA DORESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Indicatia pentru FIV cu ICSI este data de numarul redus de spermatozoizi /ml- sub 10 mil/ml reprezinta indicatie de FIV iar la sub 8mil/ml se adauga ICSI(o tehnica de fertilizare a ovocitelor care sunt injectate direct cu spermatozoizi pentru a creste procentul de fertilizare.
Sotul ar putea repeta spermograma pentru ca exista uneori variatii destul de mari dar indicatia initiala e corecta.

Citat:
citat din mesajul lui crisia_buc

Buna ziua,

Am 34 de ani si de 3 ani incerc fac un bebe. Dupa zeci de analize, am descoperit ca am anticorpi antispermatici. Rezultatul este 22.74 u/ml (valoare de referinta: <14 u/ml). In plus, am si tiroida autoimuna pentru care fac tratament din ian 2011 cu euthyrox 37.5 mcg. Mentionez ca nu am alte afectiuni, menstruatia este regulata (29 zile) cu ovulatie lunara.
Sotul a facut o spermograma cu urmatoarul rezultat:
- concentratia: 7,6 mil/ml (val de ref: >20 mil/ml)
- nr total de spermatozoizi in proba: 17,48 mi (val de ref: >40 mil)
- motilitate: 48,7%; rapid progresivi+moderat progr.: 44,7% (val de ref >50%)
- forme normale: >60% (val de ref.: >30%)
Volum, culoare, ph se incadreaza in valorile normale.
Diagnosticul: oligoastenospermie severa.
De asemenea, a facut ecografie testiculara si analize de sange, rezultatele fiind bune.
Medicul ne-a recomandat FIV pe ciclu natural cu ICSI.
Credeti ca poate exista o sansa cu IUI?
Sunt anticorpii antispermatici un impediment in obtinerea unei sarcini pe cale naturala?

Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Nu inteleg inrebarea ta! Daca e legata de intarzierea menstruatiei atunci fa un test de sarcina dimineata din prima urina si te lamuresti daca e o dereglare hormonala sau o sarcina!

Citat:
citat din mesajul lui MARY-ADY

BUNA ZIUA

am 34 de ani
---pe 5 APRILIE-- mi-a venit cm , a tinut pana pe 8

---in luna MAI -- a venit pe 4 si sa terminat pe 7
am observat ceva, in timp ce imi faceam dus, ciclul era gros (pasta) maro, am luat pe deget si am pus in apa de la dus, vroiam sa vad daca sunt cheaguri, dar nu era erau multe multe pielite micute, dar se observa cu usurinta in apa

---in IUNIE --
pe --5 --a inceput sa curga, maron, subtire pielite
pe--- 6--- a curs subitre, rosu, a curs mult mai putin ca in prima zi ( jumate asi spune ), mai mult a picat decat a curs, seara pe la 20 am facut dus, dupa dus am pus tampon pana la ora 01 nu a curs deloc la 01 am avut :D contact sexula:)
dupa eram foarte curioasa sa vad daca imi curge sau nu dar eram doar putin manjita de sange, ca atunci cand am terminat menstruatia
pana dimineata nimic
pe --7---dimineata am pus tampon si ma picat cateva picaturi de culoare rosu deschis
toata ziua a curs mai putin ca ieri, practic ma majit

IULIE

IERI 24 IULIE
mi-a venit cm, putin cremos,pielite,inchis la culoare
astazi 25 iulie curge subtire pielite ,inchis la culoare,dureri de burta( de obicei nu am dureri cand am cm)

eu nu pot avea bebe.:(( am uterul mic ( am pierdut o sarcina si nu mai am decat 54% din uter:( mi sa spus ca nu voi mai avea bebe:(( si in plus am si noduli la san , mi sa spus ca in momentul in care voi alapta voi scapa de noduli :(
insuficienta hormonala asa mi-a spus doctora despre noduli:( pt noduli mi sa dat progesteron gel 1%

imi fac griji nu mia intarziat niciodata atat de mult :(


multumesc

Mergi la inceput