3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Cu o infertilitate de 2 ani, asa cum spui tu, ar fi un pas bun o histerosalpingografie si afli date atat despre cavitatea uterina cat si despre permeabilitatea trompelor!

Citat:
citat din mesajul lui lorena_86

Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari. In 2009 am ramas insarcinata din prima luna de incercari. Am pierdut sarcina din pacate, din motive nestiute pe atunci. La recomandarea domnului dr dupa urmatoarea menstruatie am incercat din nou sa raman insarcinata si am reusit. Mentionez ca nu mi-a facut chiuretaj iar sarcina era de aproximativ 8 saptamani incetata in evolutie pe la 5 sapatamani. Deci concluzia domnului dr a fost ca sunt perfect sanatoasa si tanara, pe atunci aveam doar 23 ani, si pot ramane fara probleme si ca am pierdut sarcina datorita unor mutatii cormozomiale.

Dupa urmatoarea menstruatie am ramas din nou insarcinata iar de data aceasta am pierdut sarcina la 6 saptamani si am mers la alt medic. La a doua sarcina m-au chiuretat spunandu-mi ca asa e procedura si ca e posibil sa fi pierdut sarcina a doua pt ca nu am fost chiuretata dupa prima sarcina pierduta.

Am aflat in cele din urma ca sufar de o mutatie a factorului MTHFR gena C667T in stare homozigota iar homocisteina mea era foarte marita iar medicii de la synevo si fundeni mi-au zis ca asta a fost problema urmand sa fac tratament si totul o sa fie bine.

Acum problema mea este ca nu mai raman insarcinata. Au trecut aproape doi ani de cand nu am mai ramas insarcinata, avand in vedere ca am fost de doua ori insarcinata si am ramas din prima luna de incercari sunt sigura ca ceva s-a intamplat.

Am fost la medic la eco in urma cu 2 luni si totul este perfect normal, uter normal, ovare fara chisturi, totul este in parametri normali....doar o mica infectie cu candida. Am facut si monitorizare si stiu sigur ca ovulez.

Crede-ti ca se pot infunda trompele in urma chiuretajului? Sau exista si alte complicatii ale chiuretajului nevizibile si fara simmptome, complicatii care ma pot impiedica sa mai raman insarcinata? Si ce ar trebui sa fac? O histero?
Mentionez ca inainte de chiuretaj aveam menstra normala, insa de atunci menstra mea are un luciu persistent, ca si cum ar fi amestecata cu un mucus incolor si lucios.

Va rog sa ma ajutati. Locuiesc in Sibiu si chiar am sunat la Polisano dar nu stiu care sunt pasii.

Va multumesc!

========================================================================
Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

ajuta-ma sa devin o cu sanatos si la termen


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenusia spune:

Buna ziua
- este normal din punct de vedere medical sa se desfunde trompele si sa se faca o interventie pentru sinechie uterina in aceeasi zi?
- se poate vedea in momentul in care se desfunda trompele ca peretii uterului sunt lipiti (sinechie )?
din momentul in care am suferit interventia mi s-a pus un sterilet cu care am stat aproximativ 6 luni. Abia dupa 4 luni am aflat de acest sterilet si asta datorita faptului ca aveam dureri si chiar sangerari , acesta nefiind acceptat de catre corp.
- ce rol a avut acel sterilet?

Mentionez faptul ca c.m. a fost normal si regulat si inainte de interventie si dupa . Nu a fost nici-o schimbare . Steriletul mi-a fost scos de catre alt medic deoarece intre timp am renuntat la medicul respectiv din cauza lipsei de comunicare , care uneori are urmari .

Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyette spune:

Multumesc pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Buna!
Vezi raspunsul de mai sus! Nu toate lunile sunt la fel poate altadata ai sa raspunzi mai bine sau mai prost dar merita sa continui lupta! Donarea de ovocite e ultima "reduta" si pana la ea poti sa-ti mai dai o sansa de a avea copilul tau din punct de vedere genetic!
Citat:
citat din mesajul lui claupompi

Buna seara, in urma unui fiv nereusit, la care am raspuns prost la tratament -doar trei ovocite, de calitate buna, cu evolutie buna, 2 transferate -mi-am facut amh. Rezultatul este 0,36. Ce sanse am in cazul unui nou fiv? Va multumesc

intr-adevar merita sa-ti dai o sansa ,,,merita sa incerci sa ai copilul tau din punct de vedere genetic .... dar ce te faci cand nu-ti permiti financiar asa ceva?cand trebuie sa faci sacrificii pentru a aduna banutii pentru asta?parerea mea este ca nu-ti permiti sa risti .... parerea mea repet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Din ce inteleg ai avut o interventie laparoscopica impreuna cu o histeroscopie?
Asta te poti lamuri din biletul de externare unde ai un diagnostic si descrierea interventiilor pe care le-ai avut! Altfel nu ai cum sa sti daca doctorul tau nu ti-a explicat!

Citat:
citat din mesajul lui elenusia

Buna ziua
- este normal din punct de vedere medical sa se desfunde trompele si sa se faca o interventie pentru sinechie uterina in aceeasi zi?
- se poate vedea in momentul in care se desfunda trompele ca peretii uterului sunt lipiti (sinechie )?
din momentul in care am suferit interventia mi s-a pus un sterilet cu care am stat aproximativ 6 luni. Abia dupa 4 luni am aflat de acest sterilet si asta datorita faptului ca aveam dureri si chiar sangerari , acesta nefiind acceptat de catre corp.
- ce rol a avut acel sterilet?

Mentionez faptul ca c.m. a fost normal si regulat si inainte de interventie si dupa . Nu a fost nici-o schimbare . Steriletul mi-a fost scos de catre alt medic deoarece intre timp am renuntat la medicul respectiv din cauza lipsei de comunicare , care uneori are urmari .

Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Da, din pacate realitatile noastre financiare ne constring uneori la decizii in care primeaza banii! Iar sansele de reusita in FIV cu donare de ovocite sunt semnificativ mai mari decat la un FIV cu "low responder".

Citat:
citat din mesajul lui apalina

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Buna!
Vezi raspunsul de mai sus! Nu toate lunile sunt la fel poate altadata ai sa raspunzi mai bine sau mai prost dar merita sa continui lupta! Donarea de ovocite e ultima "reduta" si pana la ea poti sa-ti mai dai o sansa de a avea copilul tau din punct de vedere genetic!
Citat:
citat din mesajul lui claupompi

Buna seara, in urma unui fiv nereusit, la care am raspuns prost la tratament -doar trei ovocite, de calitate buna, cu evolutie buna, 2 transferate -mi-am facut amh. Rezultatul este 0,36. Ce sanse am in cazul unui nou fiv? Va multumesc

intr-adevar merita sa-ti dai o sansa ,,,merita sa incerci sa ai copilul tau din punct de vedere genetic .... dar ce te faci cand nu-ti permiti financiar asa ceva?cand trebuie sa faci sacrificii pentru a aduna banutii pentru asta?parerea mea este ca nu-ti permiti sa risti .... parerea mea repet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenusia spune:

Buna ziua d-na doctor.
Da , am avut ambele interventii in aceeasi zi. Problema este ca nu exista nici-un bilet de externare deoarece cea de histeroscopie a fost facuta la dansul la cabinetul particular. Dupa ce m-am trezit din anestezia generala( dupa vreo 3 ore) am plecat acasa. Ce-i drept m-a luat sotul pentru ca eu eram mai mult moarta decat vie. In momentul interventiei mi-a fost pus acel sterilet despre care v-am scris mai sus si despre care eu am aflat dupa 4 luni si asta pentru ca a trebuit dl. doctor sa-mi explice de ce aveam dureri.Stiu ca nu a comunicat cu mine si nu mi-a explicat dar asta nu inseamna ca nu stiu prin ce am trecut. Cand i-am pus intrebarea de ce am un sterilet pus mi-a raspuns ca nu trebuie sa raman insarcinata pana nu se vindeca uterul. Stiu ca am fost inconstienta si nestiutoare si ca m-am lasat ca proasta pe mana acestui medic, dar asta este. Ce este trist este faptul ca nici la ora actuala nu am ramas insarcinata. Si au trecut 3 ani. As dori doar sa-mi spuneti parerea dvs. ca medic daca tot ceea ce s-a intamplat este legal din punct de vedere medical , pentru ca vreau sa-mi scot din suflet gandul ca acel medic m-a macelarit fara mila si fara sa-i pese de dorinta mea de a deveni mama , facand totul doar pentru nenorocitii de bani. Vreau sa mai adaug inca ceva, a cerut ca si sotul sa faca spermograma ( asta inainte de interventii), ne-a trimis acasa si sotul a revenit cu recipientul inapoi la cabinet. Nu am vazut niciodata rezultatul acelei spermograme insa ne-a comunicat sa sotul " are samanta". Dupa o perioada de timp sotul a facut o alta spermograma la clinica Med Life iar rezultatul a fost oligospermie astenospermie ( la recomandarea altui medic, bineanteles).

Va multumesc mult , cu respect.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

din pacate da ... depindem de bani ...asta ne face sa luam decizii care poate nu sunt tocmai cele mai bune ... dar financiar .... din pacate asta e Romanica noastra scumpa si posibilitatile pe care ni le ofera ,multuimesc inca o data pentru promptitudinea raspunsurilor,va doresc o seara frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

Buna ziua! V-am mai scris acum aproximativ o saptamana si va multumesc pentru raspuns. Cateva zile mai tarziu am avut o mare surpriza, un test de sarcina pozitiv! Am facut analiza hcg miercuri cu rezultatul 247.8, iar azi (la 48 ore dupa prima recoltare) am un rezultat de 618.3.
Din calculatoarele disponibile on line rezulta un timp de dublare de cca 36 ore. Mentionez ca data ultimei menstruatii este 22 iunie.
Cum considerati aceste rezultate?
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi75 spune:

Buna ziua.
As dori sa va spun povestea mea si apoi sa va adresez cateva intrebari.
Deci,am 35 ani si am facut sport de performanta pana la 32 de ani .Apoi am dorit un bebe si pentru ca nu venea am inceput cautarile.Bani in stanga si in drepta insa nimeni nu spunea de ce nu raman gravida.Apoi o dna dr a zis sa fac un hsg. Surpriza, trompe infundate.Am reusit sa le desfund dar sarcina tot nu aparea.Asa ca am mers la endocrinolog pt mai multe analiza.Totul relativ bine aici in afara faptului ca aveam 4 chistulete de 3 mm si anticorpii mari dar tiroida functiona normal si nu a fost nevoie de tratament.La un an de la primul control am mers iar pt ca ma programasem la dvs la clinica pt primul control in vederea inceperii unuio fiv.Si aici apare prima mare surpriza, adica un nodu de 2 cm aparut intr-un an de zile.Dna dr a zis sa-l scot caci altfel nu ma lasa sa fac fiv.In Ianuarie 2011 am mers la operatie si aici marea surpriza.Nodulul nu era nodul ci ggl metastazat, asezat peste unul din cei 4 chisturi, un focar de 3 mm.In martie am facut iodol radioactiv si dupa rezultatele Tg si scintigrama se pare ca nu mai trebuie sa fac si a doua doza.Dupa iod menstra a intarziat trei luni insa am facut niste dozari si dna dr a zis ca nu am intrat la menopauza.FSH a scazut de la 15,cat era inaite de operatie, la 8 in perioada de intarziera.Acum vin intrebarile:
-FSH de dupa operatie e relevant?(in perioada de 3 luni in care a intarziat menstra)
-chiar trebuie sa stau un an pana sa incerc iar sa obtin o sarcina?
-copilul poate mosteni boala mea?
-care sunt riscurile daca raman acum insarcinata ( ipotetic vorbind ca pot ramane natural)?

VA MULTUMESC MULT.
O ZI BUNA VA DORESC.

Mergi la inceput