3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Multumesc inca o data pentru raspuns.

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Esti pe calea cea buna cu valorile beta-HCG daca si durerile sunt reduse atunci ai scapat de ce era mai rau! Sarcina oprita din evolutie in trompa e recunoscuta de organism ca si corp strain si se "resoarbe" cum spui tu!Multa bafta in continuare!
Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Multumesc mult, astazi am repetat beta si e 49,34 a mai scazut ca pe data de 02.07 era 137 durerile sunt suportabile si astept pana maine ca nu as vrea sa mai svhimb medicul.Ce spuneti valoarea betei a scazut destul sau se putea si mai mult, oare in cazul meu este recomandat sa mai fac o tura de injectabil metotrexat? Stiti cumva care este calea prin care scap de sarcina din trompa trebuie sa o elimin pe cale genitala sau se resoarbe incet din trompa?Va multumesc inca o data.



Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Daca durerile sunt din ce in ce mai mari fa o vizita la camera de garda a unui spital de obstetrica ginecologie unde se poate decide supravegherea ta in spital sau din contra te pot linisti. Bafta multa!
Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Buna seara.
Ma bucur ca v-ati alaturat noua si ca vreti sa ne raspundeti la intrebari.
Eu am avut o sarcina extrauterina in trompa dreapta pe care am depistat-o in sapatama 6 beta era de 537 cand am facut primele injectii cu metotrexat apoi la 2 zile a crescut iar dupa 4 zile de la primele injectii am repetat doza adica 50 mg de metotrexat, tot dupa 4 zile a inceput sangerarea si atunci am avut si ceva dureri de burta asta s-a intamplat duminica trecuta pe 26 iunie, sangerarile au continuat abundent cam 6 zile si de atunci doar patez maroniu inchis, dar foarte putin.Nu am vazut ca sa se elimine nimic si de asta sunt nelamurita alte persoane spuneau ca trebuie sa vad cand se elimina dar doctorii din spital mi-au zis ca trebuie sa se resoarba.Sambata pe 2 iulie am repetat beta si scazuse la 137, tensiunea buna.Acum sunt acasa si incerc sa nu fac nimic dar imi este frica ca daca tot as putea pati ceva, ca si vedere ecografica in trompa s-au pastrat aceleasi dimensiuni 1, 5cm.Dati-mi va rog niste sfaturi ce trebuie sa fac incontinuare sa pot ramane insarcinata din nou si sa nu se repete aceeasi poveste.
Va multumesc

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Inainte de a va gandi la o noua sarcina trebuie sa rezolvati problema de acum iar beta-HCG sa ajuga la valori nedetectabile.
In continuare sfatuiti-va cu medicul dumneavoastra cum va monitorizeaza evolutia si cand puteti face un test de permeabilitate tubara.Nimeni nu poate garanta ca nu veti face o noua sarcina ectopica in viitor!


Multumesc mult pentru raspuns.
Marti ma duc sa repet beta si sa fac un nou control ginecologic si ecografic, stiu ca e prea devreme sa ma gandesc la o noua sarcina dar vreau sa fac lucrurile corect ca sa nu am ce sa imi reprosez dupa.
Acum as vrea sa va intreb daca sunt normale durerile in partea stanga, probabil acolo unde este sarcina dupa ce stau putin in picioare sau in anumite pozitii? Pana acum nu am simtit aceste dureri si de 2 zile le simt binisor in special seara cand sunt mai obosita.Ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare?Doctorul meu e plecat in concediu si nu as vrea sa il deranjez telefonic poate pana marti ce vine el ca atunci am stabilit sa ma vada nu e nici o problema.
Multumesc si o seara buna.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.



Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.



Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Buna ziua,

Speram si eu la un raspuns. Imi cer scuze daca am pus prea multe intrebari.

Multumesc inca o data

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing

Buna ziua,

Am 41 de ani si jumatate, o singura trompa (stg), cealalta fiind pierduta in urma unei extrauterine acum 11 ani. AMH sept 2010 1,3 ng/ml (interval 2,0 - 6,8); tot in sept 2010 descoperit nodul pe tiroida (1,6 cm), monitorizat ecografic la 3 luni, nu necesita deocamdata tratament; risc trombofilie (mutatii MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote descoperite in timpul ultimei sarcini); sarcini obtinute natural pana acum (2 cu actualul partener), nici o nastere.

sotul in mai si octombrie 2010 normospermie, aprilie 2011 teratozoospermie severa (14% forme normale)

anul trecut in octombrie am ramas insarcinata natural dar sarcina s-a oprit in evolutie in sapt 6-7, tratament cu Clexane 0,4 in sapt 6, chiuretaj in decembrie; cariotip din produs avort: ok.
am avut o luna pauza si de atunci tot incerc sa obtin o noua sarcina fara succes. in 3-4 mai am facut o inseminare dubla nereusita.
luna aceasta mi-am facut analizele in z3 cu rezultate modificate vizibil fata de anterioarele la estradiol, prolactina si TSH :
DHEAS 86.5 (sept 2011 98,1)
Estradiol 128 (mart 2011 87, sept 2010 88)
Free T3 3.05 (mart 2011 3.60)
Free T4 1.15 (mart 2011 1.28, sept 2010 1,17)
FSH 10.15 (mart 2011 9.97, sept 2010 14,96)
LH 3.79 (mart 2011 3.53 sept 2010 4,76)
Prolactina 31.60 (mart 2011 28.11, sept 2010 16,38)
Testosteron 0.39 (mart 2011 0.28, sept 2010 0,54)
TSH 0.1290 (mart 2011 0.2519, sept 2010 0,2507)

in z21
Progesteron 29,9 ng/ml

ecografic luna aceasta
in z10 prezentam pe OS un folicul dominant de 21mm
in z14 pe OS mai multi foliculi, cel mai mare de 14mm, inca unul de ..mm si imagine de corp galben, endometru 7mm fara aspect trilaminar; pe OD un folicul de 10mm
in z18 pe OS folicul de 14mm disparuse, celalalt mai mic ajunsese la 18mm si aceeasi imagine de corp galben, endometru 5,5mm; pe OD folicul de 12mm
din z17 pun intravaginal 1 utrogestan 200/zi la recomandarea dr.

si acum si in luna ianuarie, doctorii (diferiti) care mi-au facut eco m-au intrebat daca am facut stimulare prezentand numerosi foliculi.
stimulare am facut doar inainte de IUI, respectiv sf lui aprilie- inc lui mai

1. ce ma ingrijoreaza este ca dupa inseminare, ciclul meu s-a redus la 2 zile (ultimele 2 luni a fost la fel). din octombrie 2009 incepuse sa varieze f mult, de la 19 la 34 de zile, reducandu-se ca durata si flux, dar niciodata nu a fost chiar atat e putin. cauza acestor modificari poate fi: premenopauza, efectele stimularii din aprilie-mai, o sinechie ?

2. avand in vedere ca intre z10 si z14 foliculul dominant s-a spart devenind corp galben, de ce ceilalti au continuat sa creasca si sa se sparga independent ? e posibila o a 2-a ovulatie in aceeasi luna ?

3. cele 4 utrogestan administrate pana in z21 pot influenta analiza de progesteron care a iesit peste limita laboratorului pentru faza luteala ? 29,9 (interval 1,2 - 15,9)

4. in cazul in care am demara un FIV ar fi necesara o histeroscopie ? mentionez ca nu am facut niciodata aceasta investigatie, nici HSG.
Multumesc mult

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_d15 spune:

Buna ziua,
In 2008, la varsta de 27 ani, am nascut pe cale naturala, sarcina obtinuta in a doua luna de incercari. In 2010, tot dupa doua luni de incercari am ramas insarcinata, dar am pierdut sarcina la 6 saptamani prin avort spontan, ocazie cu care am aflat de existenta a doua chisturi endometriozice de aprox 4 cm, cate unul pe fiecare ovar.
In aprilie 2011 am fost operata la spitalul Euroclinic, efectuandu-se chistectomie ovariana bilaterala, cu conservarea ovarelor. Dupa operatie nu am urmat nici un tratament, la recomandarea medicului.

La trei luni dupa operatie am efectuat analizele hormonale, respectiv in ziua a treia a ciclului, cu urmatoarele rezultate:
estradiol = 125pmol/L
FSH = 5.3 mUI/mL
LH = 3 mUI/mL
prolactina = 298 mUI/mL

Menstruatia a fost mereu regulata, dar din luna octombrie a anului 2010 a scazut treptat de la 28 zile la 25 zile in momentul de fata.

Date fiind cele de mai sus, cum ar trebui sa abordam in continuare situatia pentru a mai avea un copil. Putem incerca pe cale naturala, iar daca da, dupa cate luni de incercare ar trebui sa ne gandim la tehnici de fertilizare? De asemenea, ma ingrijoreaza diferenta dintre LH si FSH, credeam ca trebuie sa fie egale. Ce indica aceasta diferenta?

Va multumesc si va doresc o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Valorile hormonale sunt in limite normale cu raport subunitar al FSH/LH.
Cel mai probabil avortul a fost un accident si puteti incerca pe cale naturala sa obtineti o sarcina abia dupa un an de incercari se considera infertilitate si merita sa va investigati.

Citat:
citat din mesajul lui irina_d15

Buna ziua,
In 2008, la varsta de 27 ani, am nascut pe cale naturala, sarcina obtinuta in a doua luna de incercari. In 2010, tot dupa doua luni de incercari am ramas insarcinata, dar am pierdut sarcina la 6 saptamani prin avort spontan, ocazie cu care am aflat de existenta a doua chisturi endometriozice de aprox 4 cm, cate unul pe fiecare ovar.
In aprilie 2011 am fost operata la spitalul Euroclinic, efectuandu-se chistectomie ovariana bilaterala, cu conservarea ovarelor. Dupa operatie nu am urmat nici un tratament, la recomandarea medicului.

La trei luni dupa operatie am efectuat analizele hormonale, respectiv in ziua a treia a ciclului, cu urmatoarele rezultate:
estradiol = 125pmol/L
FSH = 5.3 mUI/mL
LH = 3 mUI/mL
prolactina = 298 mUI/mL

Menstruatia a fost mereu regulata, dar din luna octombrie a anului 2010 a scazut treptat de la 28 zile la 25 zile in momentul de fata.

Date fiind cele de mai sus, cum ar trebui sa abordam in continuare situatia pentru a mai avea un copil. Putem incerca pe cale naturala, iar daca da, dupa cate luni de incercare ar trebui sa ne gandim la tehnici de fertilizare? De asemenea, ma ingrijoreaza diferenta dintre LH si FSH, credeam ca trebuie sa fie egale. Ce indica aceasta diferenta?

Va multumesc si va doresc o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Din ce mentionati aici principala problema pare sa fie lipsa ovulatiei. Primul si cel mai important pas ar fi sa slabiti si sa monitorizati cateva luni ovulatia(exista mai multe metode, cea mai sigura fiind monitorizarea ecografica). Daca se documenteaza lipsa ovulatiei se pot da inductori fie sub forma de comprimate, fie injectabil dar asta numai sub observatie medicala timp de cateva luni.

Citat:
citat din mesajul lui bebeta23

Buna seara
Sunt relativ noua pe acest forum dar il citesc de ceva vreme si ma bucur enorm ca s-au alaturat forumului niste medici buni care sa ne raspunda intrebarilor in cunostinta de cauza. Sunt diagnosticata cu PCOS din 2008 si am multe din simptomele sindromului, chisturi, pilozitate excesiva, super multe kg in plus, acnee, amenoree...
Problema e ca in urma tratamentului cu sifor se reglase ciclu la 28-30 de zile lunar, timp de 2 ani nu a mai sarit nici o luna asta pana anu trecut in august cand eu si sotul ne-am hotarat sa facem bebe, atunci s-a dereglat, si venea ba la 28 de zile ba la 49 pana in ianuarie cand nu mi-a mai venit pana in mai cand am fost la doctor, mi-a spus ca am uterul si ovarele inflamate (asta in urma unui control simplu pe masa)si mi-a prescris augumentin si apoi arefam. Dupa arefam mi-a venit conform schemei, urmatoarea luna insa am inceput sa am niste scurgeri ca niste cheaguri maronii cu 3 zile inainte de a termina arefam care au tinut 5 zile, luna asta in ziua in care ar fi trebuit sa imi vina adica pe 2 (la 28 de zile) s-a repetat scurgerea dar doar 1 singura data am observat pe hartia igienica mucozitatea maroniu-rosiatica, si asta a fost tot....tot incerc sa gasesc un ginecolog bun care sa aibe grija de mine cum trebuie si sa imi explice ce se intampla si ce inseamna tot ce se intampla, dar n-am avut noroc. As aprecia tare mult daca as putea veni la dv pt o consultatie in caz ca virgula credeti ca ma puteti ajuta sau daca mi-ai putea recomanda ceva util, un doctor, un tratament...
Mentionez ca din luna august 2010 nu ne-am mai protejat, dar degeaba din cate se vede.
Va multumesc anticipat
ps: de aprox 1 luna jumate simt un discomfort in partea de jos a abdomenului, niste dureri si junghiuri aproximativ ca la ciclu, uneori mai intens alteori mai stins dar sunt aproape zilnice, si uneori simt discomfort in timpul actului sexual si dupa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna ziua ,as avea si eu o intrebare .... la clinica Polisano se face fiv cu ovule donate? se lucreaza cu vreo banca sau trebuie sa ai donatoarea? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Da, la Polisano puteti face FIV cu donatoare de ovocite; donatoarea o gasiti dumneavoastra.

Citat:
citat din mesajul lui apalina

buna ziua ,as avea si eu o intrebare .... la clinica Polisano se face fiv cu ovule donate? se lucreaza cu vreo banca sau trebuie sa ai donatoarea? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

multumesc pentru promtitudine ,,, speram sa gasesc in RO o clinica care lucreaza cu o banca de ovocite din strainatate ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

eu renunt, nu o sa mai urmaresc acest topic. m-am simt penibil sa tot intreb si sa fiu ignorata.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandalutze spune:

Buna ziua.
Ma numesc Ana, am 29 de ani si acum 2 saptamani (30 iunie) am facut un control ginecologic de rutina care spunea printre altele corp galben in rezolutie.
Ma asteptam sa incep un nou ciclu cam pe 6 iulie. (ultima menstruatie 8 iunie), ceea ce nu s-a intamplat. Pe 10 mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv. Pe 13 am mai facut unul, tot pozitiv.
Acum, pana ajung la programare am niste intrebari:
-corpul galben in rezolutie nu inseamna ca nu s-a facut fertilizarea?
-sarcina nu ar trebui sa fie dinainte de vizita la ginecolog ca sa poata fi detectata de test?
-se poate ca acel corp galben sa nu fi fost, de fapt, asta?
-se poate sa fie totusi in rezolutie si sa existe astfel risc de oprire din evolutie a sarcinii?
Va multumesc pentru rabdarea de a-mi citi mesajul si sper la un raspuns edificator.

Mergi la inceput