3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sara_ligia spune:

Buna ziua!!...am si eu o intrebare legata de tratamentul care mi-a fost prescris.In urma cu o luna am pierdut o sarcina de 12 sapt..cauza se pare ca a fost o infectie urinara..sapt aceasta am fost la control si mi s-a descoperit un chist de 5 cm pe ovarul stang,si uterul usor fibromatos(doar intr-o portiune)..mi s-a dat sa iau duphaston pana cand apare menstruatia iar din prima zi a CM Stodette,iar din ziua 15-25 iar duphaston...imi doresc f mult un copil si nu as dori sa iau anticonceptionale...totusi mi s-a spus ca acest chist poate influenta o viitoare sarcina.Intrebarea este daca aceasta combinatie de stodette si duphaston este benefica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yula94 spune:

Buna ziua
As avea si eu o intrebare,nu stiu daca ma incadrez aici ,eu totusi incerc.O proaspata mamica nascuta prin cezariana de patru zile cu bebe suspect de sindrom down i s-a facut programare pentru luna viitoare sa isi faca analize la markerii tumorali.Intrebarea mea si a ei este pentru ce i s-au dat sa faca aceste analize?Exista posibilitatea de a avea cancer nestiut ?
Mentionez ca este plecata din tara si nu cunoaste limba respectiva ca sa poata cere informatii exacte,de asta am si apelat la d-voastra.
Multumesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenusia spune:

Buna ziua.
Am si eu o intrebare , sotul meu a fost diagnosticat cu oligospermie astenospermie marcata. Deocamdata am hotarat sa mai faca o spermograma dar in alta parte. Dl dr. ne-a spus ca singura solutie de a avea un copil este FIV. Mentionez ca sotul meu are un copil din prima casatorie , iar mie analizele mi-au iesit foarte bune. Putem sa incercam in prima faza o inseminare cu sperma de la sot? Avem vreo sansa?
Va multumesc mult, cu stima si respect Elena Apostu 31 ani ( elenusia)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Buna seara.
Ma bucur ca v-ati alaturat noua si ca vreti sa ne raspundeti la intrebari.
Eu am avut o sarcina extrauterina in trompa dreapta pe care am depistat-o in sapatama 6 beta era de 537 cand am facut primele injectii cu metotrexat apoi la 2 zile a crescut iar dupa 4 zile de la primele injectii am repetat doza adica 50 mg de metotrexat, tot dupa 4 zile a inceput sangerarea si atunci am avut si ceva dureri de burta asta s-a intamplat duminica trecuta pe 26 iunie, sangerarile au continuat abundent cam 6 zile si de atunci doar patez maroniu inchis, dar foarte putin.Nu am vazut ca sa se elimine nimic si de asta sunt nelamurita alte persoane spuneau ca trebuie sa vad cand se elimina dar doctorii din spital mi-au zis ca trebuie sa se resoarba.Sambata pe 2 iulie am repetat beta si scazuse la 137, tensiunea buna.Acum sunt acasa si incerc sa nu fac nimic dar imi este frica ca daca tot as putea pati ceva, ca si vedere ecografica in trompa s-au pastrat aceleasi dimensiuni 1, 5cm.Dati-mi va rog niste sfaturi ce trebuie sa fac incontinuare sa pot ramane insarcinata din nou si sa nu se repete aceeasi poveste.
Va multumesc

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Inainte de a va gandi la o noua sarcina trebuie sa rezolvati problema de acum iar beta-HCG sa ajuga la valori nedetectabile.
In continuare sfatuiti-va cu medicul dumneavoastra cum va monitorizeaza evolutia si cand puteti face un test de permeabilitate tubara.Nimeni nu poate garanta ca nu veti face o noua sarcina ectopica in viitor!


Multumesc mult pentru raspuns.
Marti ma duc sa repet beta si sa fac un nou control ginecologic si ecografic, stiu ca e prea devreme sa ma gandesc la o noua sarcina dar vreau sa fac lucrurile corect ca sa nu am ce sa imi reprosez dupa.
Acum as vrea sa va intreb daca sunt normale durerile in partea stanga, probabil acolo unde este sarcina dupa ce stau putin in picioare sau in anumite pozitii? Pana acum nu am simtit aceste dureri si de 2 zile le simt binisor in special seara cand sunt mai obosita.Ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare?Doctorul meu e plecat in concediu si nu as vrea sa il deranjez telefonic poate pana marti ce vine el ca atunci am stabilit sa ma vada nu e nici o problema.
Multumesc si o seara buna.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Buna ziua,

Am 41 de ani si jumatate, o singura trompa (stg), cealalta fiind pierduta in urma unei extrauterine acum 11 ani. AMH sept 2010 1,3 ng/ml (interval 2,0 - 6,8); tot in sept 2010 descoperit nodul pe tiroida (1,6 cm), monitorizat ecografic la 3 luni, nu necesita deocamdata tratament; risc trombofilie (mutatii MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote descoperite in timpul ultimei sarcini); sarcini obtinute natural pana acum (2 cu actualul partener), nici o nastere.

sotul in mai si octombrie 2010 normospermie, aprilie 2011 teratozoospermie severa (14% forme normale)

anul trecut in octombrie am ramas insarcinata natural dar sarcina s-a oprit in evolutie in sapt 6-7, tratament cu Clexane 0,4 in sapt 6, chiuretaj in decembrie; cariotip din produs avort: ok.
am avut o luna pauza si de atunci tot incerc sa obtin o noua sarcina fara succes. in 3-4 mai am facut o inseminare dubla nereusita.
luna aceasta mi-am facut analizele in z3 cu rezultate modificate vizibil fata de anterioarele la estradiol, prolactina si TSH :
DHEAS 86.5 (sept 2011 98,1)
Estradiol 128 (mart 2011 87, sept 2010 88)
Free T3 3.05 (mart 2011 3.60)
Free T4 1.15 (mart 2011 1.28, sept 2010 1,17)
FSH 10.15 (mart 2011 9.97, sept 2010 14,96)
LH 3.79 (mart 2011 3.53 sept 2010 4,76)
Prolactina 31.60 (mart 2011 28.11, sept 2010 16,38)
Testosteron 0.39 (mart 2011 0.28, sept 2010 0,54)
TSH 0.1290 (mart 2011 0.2519, sept 2010 0,2507)

in z21
Progesteron 29,9 ng/ml

ecografic luna aceasta
in z10 prezentam pe OS un folicul dominant de 21mm
in z14 pe OS mai multi foliculi, cel mai mare de 14mm, inca unul de ..mm si imagine de corp galben, endometru 7mm fara aspect trilaminar; pe OD un folicul de 10mm
in z18 pe OS folicul de 14mm disparuse, celalalt mai mic ajunsese la 18mm si aceeasi imagine de corp galben, endometru 5,5mm; pe OD folicul de 12mm
din z17 pun intravaginal 1 utrogestan 200/zi la recomandarea dr.

si acum si in luna ianuarie, doctorii (diferiti) care mi-au facut eco m-au intrebat daca am facut stimulare prezentand numerosi foliculi.
stimulare am facut doar inainte de IUI, respectiv sf lui aprilie- inc lui mai

1. ce ma ingrijoreaza este ca dupa inseminare, ciclul meu s-a redus la 2 zile (ultimele 2 luni a fost la fel). din octombrie 2009 incepuse sa varieze f mult, de la 19 la 34 de zile, reducandu-se ca durata si flux, dar niciodata nu a fost chiar atat e putin. cauza acestor modificari poate fi: premenopauza, efectele stimularii din aprilie-mai, o sinechie ?

2. avand in vedere ca intre z10 si z14 foliculul dominant s-a spart devenind corp galben, de ce ceilalti au continuat sa creasca si sa se sparga independent ? e posibila o a 2-a ovulatie in aceeasi luna ?

3. cele 4 utrogestan administrate pana in z21 pot influenta analiza de progesteron care a iesit peste limita laboratorului pentru faza luteala ? 29,9 (interval 1,2 - 15,9)

4. in cazul in care am demara un FIV ar fi necesara o histeroscopie ? mentionez ca nu am facut niciodata aceasta investigatie, nici HSG.
Multumesc mult

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dragelor, medicii de la Polisano vor fi iar alaturi de noi - va asteptam deci cu intrebari.

sa aveti o saptamana frumoasa!

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Daca durerile sunt din ce in ce mai mari fa o vizita la camera de garda a unui spital de obstetrica ginecologie unde se poate decide supravegherea ta in spital sau din contra te pot linisti. Bafta multa!

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Citat:
citat din mesajul lui drMoise

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelafalt

Buna seara.
Ma bucur ca v-ati alaturat noua si ca vreti sa ne raspundeti la intrebari.
Eu am avut o sarcina extrauterina in trompa dreapta pe care am depistat-o in sapatama 6 beta era de 537 cand am facut primele injectii cu metotrexat apoi la 2 zile a crescut iar dupa 4 zile de la primele injectii am repetat doza adica 50 mg de metotrexat, tot dupa 4 zile a inceput sangerarea si atunci am avut si ceva dureri de burta asta s-a intamplat duminica trecuta pe 26 iunie, sangerarile au continuat abundent cam 6 zile si de atunci doar patez maroniu inchis, dar foarte putin.Nu am vazut ca sa se elimine nimic si de asta sunt nelamurita alte persoane spuneau ca trebuie sa vad cand se elimina dar doctorii din spital mi-au zis ca trebuie sa se resoarba.Sambata pe 2 iulie am repetat beta si scazuse la 137, tensiunea buna.Acum sunt acasa si incerc sa nu fac nimic dar imi este frica ca daca tot as putea pati ceva, ca si vedere ecografica in trompa s-au pastrat aceleasi dimensiuni 1, 5cm.Dati-mi va rog niste sfaturi ce trebuie sa fac incontinuare sa pot ramane insarcinata din nou si sa nu se repete aceeasi poveste.
Va multumesc

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Inainte de a va gandi la o noua sarcina trebuie sa rezolvati problema de acum iar beta-HCG sa ajuga la valori nedetectabile.
In continuare sfatuiti-va cu medicul dumneavoastra cum va monitorizeaza evolutia si cand puteti face un test de permeabilitate tubara.Nimeni nu poate garanta ca nu veti face o noua sarcina ectopica in viitor!


Multumesc mult pentru raspuns.
Marti ma duc sa repet beta si sa fac un nou control ginecologic si ecografic, stiu ca e prea devreme sa ma gandesc la o noua sarcina dar vreau sa fac lucrurile corect ca sa nu am ce sa imi reprosez dupa.
Acum as vrea sa va intreb daca sunt normale durerile in partea stanga, probabil acolo unde este sarcina dupa ce stau putin in picioare sau in anumite pozitii? Pana acum nu am simtit aceste dureri si de 2 zile le simt binisor in special seara cand sunt mai obosita.Ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare?Doctorul meu e plecat in concediu si nu as vrea sa il deranjez telefonic poate pana marti ce vine el ca atunci am stabilit sa ma vada nu e nici o problema.
Multumesc si o seara buna.

Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Ar fi bine sa urmezi sfatul doctorului tau si sa mergi la control apoi sa vezi daca ai scapat de chist!

Citat:
citat din mesajul lui sara_ligia

Buna ziua!!...am si eu o intrebare legata de tratamentul care mi-a fost prescris.In urma cu o luna am pierdut o sarcina de 12 sapt..cauza se pare ca a fost o infectie urinara..sapt aceasta am fost la control si mi s-a descoperit un chist de 5 cm pe ovarul stang,si uterul usor fibromatos(doar intr-o portiune)..mi s-a dat sa iau duphaston pana cand apare menstruatia iar din prima zi a CM Stodette,iar din ziua 15-25 iar duphaston...imi doresc f mult un copil si nu as dori sa iau anticonceptionale...totusi mi s-a spus ca acest chist poate influenta o viitoare sarcina.Intrebarea este daca aceasta combinatie de stodette si duphaston este benefica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Cu siguranta i se va explica mai mult atunci cand va face testele respective si va avea rezultatele in urma carora se pot teage concluzii!

Citat:
citat din mesajul lui yula94

Buna ziua
As avea si eu o intrebare,nu stiu daca ma incadrez aici ,eu totusi incerc.O proaspata mamica nascuta prin cezariana de patru zile cu bebe suspect de sindrom down i s-a facut programare pentru luna viitoare sa isi faca analize la markerii tumorali.Intrebarea mea si a ei este pentru ce i s-au dat sa faca aceste analize?Exista posibilitatea de a avea cancer nestiut ?
Mentionez ca este plecata din tara si nu cunoaste limba respectiva ca sa poata cere informatii exacte,de asta am si apelat la d-voastra.
Multumesc!!

http://s587.photobucket.com/albums/ss312/yula94/?action=view¤t=c610bc94.pbw

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

In functie de valorile exacte ale spermogramei se poate decide o IUI sau FIV; in general sub 10 milioane de spermatozoizi/ml indicatia este de FIV.

Citat:
citat din mesajul lui elenusia

Buna ziua.
Am si eu o intrebare , sotul meu a fost diagnosticat cu oligospermie astenospermie marcata. Deocamdata am hotarat sa mai faca o spermograma dar in alta parte. Dl dr. ne-a spus ca singura solutie de a avea un copil este FIV. Mentionez ca sotul meu are un copil din prima casatorie , iar mie analizele mi-au iesit foarte bune. Putem sa incercam in prima faza o inseminare cu sperma de la sot? Avem vreo sansa?
Va multumesc mult, cu stima si respect Elena Apostu 31 ani ( elenusia)

Mergi la inceput