3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Testele genetice nu sunt incluse in cele uzuale pentru o fertilizare in vitro!
Ele pot fi utile atunci cand exista o suspiciune a unui sindrom genetic ce ar impiedica obtinerea unei sarcini normale si avand in vedere varsta dumneavoastra testele genetice sunt indicate in timpul sarcinii pentru a determina cariotipul copilului!

Citat:
citat din mesajul lui ionela73

Buna ziua,
am si eu o intrebare. am 39 de ani si ma pregatesc pentru FIV. Am avut o sarcina acum 5 ani, pierduta la 5 saptamani ( aveam un chist langa sarcina), acum 3 ani am avut o extrauterina ( operata) , sotul are oligoastenozoospermie. Intrebarea mea este daca trebuia sa fac si ceva analize genetice? nu am facut decat hormonale. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna ziua dr. Moise,

As vrea sa stiu ,avand in vedere ca mi-a fost crescuta doza de clomidium de la 150 mg la 200 mg, exista sansa sa ovulze mai repede?
La 150 mg am ovulat in ziua 41.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dyya28 spune:

imi puteti spune va rog, daca sotul a fost diagnosticat cu oligoastenoteratozoospermie severa, doar 4% spematozoizi normali, si concentratie 2,3 mil/ml, motilitate 45%, pot ramane vreodata insarcinata natural?analziele mele sunt bune.
inseminare intrauterina se poate face?
si inca ceva, cat distorsioneaza alcoolul rezultatul spermogramei?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

La aceasta valoare a spermogramei indicatia de prima intentie e fertilizarea in vitro asociata cu o tehnica numita ICSI(spermatozoizii sunt injectati direct in ovocit). Cel mai bine ar fi ca sotul sa repete spermograma si sa fie consultat de un urolog- daca se gaseste o cauza si ea pote fi indepartata numarul de sprmatozoizi ar putea creste.
Spermograma nu e influentata asa de mult de alcool.
Teoretic e nevoie de un singur spermatozoid pentru a obtine o sarcina dar la acasta valoare a spermogramei sansele sunt f.f. reduse.

Citat:
citat din mesajul lui Dyya28

imi puteti spune va rog, daca sotul a fost diagnosticat cu oligoastenoteratozoospermie severa, doar 4% spematozoizi normali, si concentratie 2,3 mil/ml, motilitate 45%, pot ramane vreodata insarcinata natural?analziele mele sunt bune.
inseminare intrauterina se poate face?
si inca ceva, cat distorsioneaza alcoolul rezultatul spermogramei?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Orice varianta e posibila, de aceea se monitorizeaza ecografic pacienta pentru a surprinde momentul ovulatiei si mai ales daca aceasta are loc.

Citat:
citat din mesajul lui ailed15

Buna ziua dr. Moise,

As vrea sa stiu ,avand in vedere ca mi-a fost crescuta doza de clomidium de la 150 mg la 200 mg, exista sansa sa ovulze mai repede?
La 150 mg am ovulat in ziua 41.

Multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns draguta spune:

Buna ziua doamna doctor.
Care dintre suplimentele de progesteron le recomandati, duphaston, utrogestan sau arefam pentri deficit de faza luteara care este de 9, 10 zile.Doresc obtinerea unei sarcini, ovulatia este prezenta in fiecare luna in zilele 12, 13, 14.

Aveti si o explicatie?va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary2011 spune:

Buna seara, am si eu aceeasi problema ca a dyyei, sotul are 2% celule bune,concentratie 20 mil/ml, motilitate 80%, diagnostic hipospermie,oligoteratozoospermie severa, pot ramane insarcinata?
sau ce variante avem inseminare sau fiv? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danpopescu22 spune:

Buna seara! Sunt si eu curios de situatia lui "mary2011"! Sa nu ii ocoliti intrebarea, va rog! Sper sa o ajutati cu un raspuns, chiar daca nu va fi vorba de unul pozitiv! Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clarisse spune:

Buna ziua!

Am 41 de ani si am si eu o problema: in luna sept. a.c. am fost diagnosticata cu exocervicita si am urmat tratament cu Azitrox (5 cp/in per. CM), iar inainte si dupa CM mi-au fost recomandate spalaturi vaginale cu ceai de galbenele si tinctura de propolis (15 pic./la 1 l de ceai) si ovule Feminella Hyalosoft. La ctrl. din luna oct. s-a constatat o imbunatatire si mi-a fost recomandata sa iau pana in luna ian.2012 acelasi tratament (numai ca spalaturile sa le fac 1 data /3 zile inainte si dupa CM). Menstruatia mea venea la 26-27 de zile insa luna aceasta au trecut deja 4 zile peste data cand trebuia sa-mi vina. Am facut ieri (a treia zi de intarziere un test de sarcina care a iesit negativ). Sa fie de vina tratamentul pentru intarzierea CM? Nici nu vreau sa ma gandesc la meno de acum, pt ca eu si sotul ne dorim mult un copil. Ce pot face?
Trebuie sa spun ca la eco vaginala a rezultat ca ovarele sunt ok ca de altfel totul (uter etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_Ina spune:

Buna ziua doamna doctor,

Am fost diagnosticata cu anticorpi antispermatozoizi. Ce sanse am sa raman insarcinata natural?

Multumesc

Mergi la inceput