3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Va rog daca se poate sa imi raspunda d-na dr Moise la intrebarea mea postata la pagina 10.Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

De-a lungul ciclului variaza FSH, LH, estradiolul si progesteronul.
Bine este sa va lamuriti exact ce anume sa faceti pentru ca ele se interpreteaza si in context clinic asa ca mai bine sunati doctorul dumneavoastra sa va lamuriti.

Citat:
citat din mesajul lui AndaLogan

Buna ziua am si eu o intrebare legata de dozarile hormonale, ziua 3,14, si 21 ce analize contin exact? ( FSH,LH, Prolactina......) Multumesc. Mentionez ca am consultat ginecologul si pe bilet de trimitere era trecut doar dozare hormonala ziua 3, 14, 21 si nu stiam ce analize sa cer la clinica deoarece nici fetele nu stiau exact ce contin. Pt ziua 3 am cerut FSH, LH, Estradiol, Prolactina dar acum ziua 14 si 21 sunt aceleasi care trebuie sa le afc sau sunt altele? Stiu ca in ziua 21 trebuie facut Progesteronul, dar atat. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Pentru inseminare intai se prepara sperma si daca indepliniti anumiti parametri de laborator se efectueaza procedura in sine.
Bine ar fi pentru orice nelamuriri sa il contactati pe Dr. Ispasoiu pe adresa de mail a centrului sau chiar la clinica unde puteti adresa toate intrebarile care va framanta.

Citat:
citat din mesajul lui claris

Buna ziua ! Va rog daca s-ar putea un raspuns din partea D-nului Dr. Ispasoiu Florin.
Am fost pentru o prima consultatie la dumneavoasra pe data de 30 iunie,numele meu e Andries Oana (eventual daca doriti sa verificati istoricul meu care l-ati notat in calculator).
Mi-ati recomandat sa mai incerc niste IUI inainte de a trece la FIV dat fiind istoricul nostru si analizele.
Am o neclaritate care am omis sa o lamuresc atunci,ne-ati recomnadat sa mai incercam IUI dar D-na Dr Laura Dracea a recomandat pt aceeasi spermograma sa se faca FIV cu ICSI.

Rezultate spermograma : volum 2,sperm.conc. 43.8 M/ml, inaintare progresiv rapida a 2.7%, inaintare progresiva inceata 7.5%, mobilit.nonprogresiva c 10.6%, imobilitate d 79.2%,morfologie normala 17.8% -diagnostic astenoteratozoospermie, necrozoospermie,leucospermie.
Ati zis ca procedura de prelucrare a spermei pentru IUI corecteaza problemele cu mobilitatea scazuta a spermatozoizilor dar totusi nu exista niste parametri clari de la cat la cat mobilitate,numar ...se aplica IUI si de la cat FIV ,pentru ca vad ca parerile difera .
Eventual va pot trimite pe email raspunsul Dnei Dr....
Sunt foarte nelamurita si nu stiu incotro sa o apuc.

As mai dori va rog o parere histeroscopia care am facut-o,pt ca la histerosalpingografie nu s-a putut vizualiza nimic nici macar uterul,am apelat la histeroscopie iar rezultatul a fost ca nu era nici un impediment la intrarea in uter,si tot nu am inteles de ce nu s-a putut face HSG,nu s-a efectuat cum trebuie ?

Rezultatul histeroscopiei endometru cu aspect de endometrita ,polipoid cu guri glandulare,sept la fundul uterului,ostiile tubare nu s-au vizualizat,endocol cu aspect de endocervicita,test sion pozitiv bilateral.La biopsia de endometru s-a gasit un deficit estro-progesteronic.
Dereglarea asta o pun pe seama duphastonului,am luat in acea luna si am inceput sa il i-au mai devreme decat il luam de obicei ,l-am luat incepand cu ziua 12,apoi menstruatia a venit f putin cantitativ,in a 9-a zi am facut histeroscopia iar la 10 zile dupa histeroscopie a venit menstruatia abundenta ,mai devreme ca niciodata la 18 zile cand durata cm este de 31-35 zile.
Mentionez ca in timpul interventiei am auzit cum doctorul spunea sa se mai introduca inca cativa bari presiune,posibil sa fie intrarea in uter mai ingusta si de aceea sa nu raman insarcinata in tot acest timp,sa fie o cauza cervicala,pentru ca spermogramele au iesit si mai bune in toti acesti ani.

Nici o sarcina obtinuta in 5 ani,o groaza de investigatii efectuate printre care si laparascopie pt drilling ovarian ,care nu s-a mai efectuat ,dr a zis ca s-a vizualizat mai bine pe monitor si a zis ca nu a fost cazul sa imi mai deranjeze ovarele micropolichistice,situatia parea mai buna.

O alta analiza care am repetat-o de 2 ori si nu a iesit prea buna a fost testul postcoital,nu s-au gasit spermatozoizi viabili in glera,doar imobili si am dat vina pe spermograma proasta.Dar totusi stiu ca unii medici nu cred in acest test pt ca nu se pot numara spermatozoizii care au trecut in uter ci doar cei care au murit la intrare si e normal o mare parte din ei sa moara la intrare.

Multumesc anticipat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camrynna spune:

Buna dimineatza doamna doctor , am o problema cred cu sindromul premenstrual ,mai precis de cand am inceput tratamentele hormonale , din 2008.
Mentionez ca sufar de un usor SOP si sunt la al 4 lea FIV ( infertilitate masculina) .
Inainte de fiecare CM , IMEDIAT dupa ovulatie , se instaleaza durerea premenstruala , cu tot cu membrele inferioare , spate ( zona lombara , coccigiana ) ,oase coxale,muschi.
Durerea persista pe toata durata fazei luteale , culminand cu prima zi de menstruatie.
Acum , am 4 zile de la embriotransfer,zile care au fost un infern , deoarece din ziua in care medicul a transferat embrionii am avut dureri tipice venirii CM,chiar foarte puternice.
E foarte greu sa raman pozitiva , cand am aceste dureri imediat ma gandesc la nereusita , la venirea CM,si cred ca influenteaza rezultatul FIV.
Vreau sa va intreb de ce durerile premenstruale apar atat de devreme , si daca pot persista in aceeasi forma in caz de sarcina.

Multumesc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Citat:
citat din mesajul lui camrynna

Buna dimineatza doamna doctor , am o problema cred cu sindromul premenstrual ,mai precis de cand am inceput tratamentele hormonale , din 2008.
Mentionez ca sufar de un usor SOP si sunt la al 4 lea FIV ( infertilitate masculina) .
Inainte de fiecare CM , IMEDIAT dupa ovulatie , se instaleaza durerea premenstruala , cu tot cu membrele inferioare , spate ( zona lombara , coccigiana ) ,oase coxale,muschi.
Durerea persista pe toata durata fazei luteale , culminand cu prima zi de menstruatie.
Acum , am 4 zile de la embriotransfer,zile care au fost un infern , deoarece din ziua in care medicul a transferat embrionii am avut dureri tipice venirii CM,chiar foarte puternice.
E foarte greu sa raman pozitiva , cand am aceste dureri imediat ma gandesc la nereusita , la venirea CM,si cred ca influenteaza rezultatul FIV.
Vreau sa va intreb de ce durerile premenstruale apar atat de devreme , si daca pot persista in aceeasi forma in caz de sarcina.

Multumesc :)

Camrynna ,
http://s1108.photobucket.com/albums/h401/Alexandra_Barakat/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Dupa embriotransfer pot fi mai multe cauze ale durerii asa incat e greu de spus cat vor dura. Mergeti la un consult ginecologic in afara procedurilor de FIV atunci cand aveti dureri si poate va lamuriti care e cauza - asa e mai usor de tratat. E greu de spus altfel de ce aveti durerile respective!

Citat:
citat din mesajul lui camrynna

Buna dimineatza doamna doctor , am o problema cred cu sindromul premenstrual ,mai precis de cand am inceput tratamentele hormonale , din 2008.
Mentionez ca sufar de un usor SOP si sunt la al 4 lea FIV ( infertilitate masculina) .
Inainte de fiecare CM , IMEDIAT dupa ovulatie , se instaleaza durerea premenstruala , cu tot cu membrele inferioare , spate ( zona lombara , coccigiana ) ,oase coxale,muschi.
Durerea persista pe toata durata fazei luteale , culminand cu prima zi de menstruatie.
Acum , am 4 zile de la embriotransfer,zile care au fost un infern , deoarece din ziua in care medicul a transferat embrionii am avut dureri tipice venirii CM,chiar foarte puternice.
E foarte greu sa raman pozitiva , cand am aceste dureri imediat ma gandesc la nereusita , la venirea CM,si cred ca influenteaza rezultatul FIV.
Vreau sa va intreb de ce durerile premenstruale apar atat de devreme , si daca pot persista in aceeasi forma in caz de sarcina.

Multumesc :)

Camrynna ,
http://s1108.photobucket.com/albums/h401/Alexandra_Barakat/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina-R spune:

Buna ziua.
Am o nelamurire privind scurgerea maronie din timpul ovulatiei : de ce are loc?
ce poate insemna in termeni de fertilitate?
Multumesc pentru ca sunteti alaturi de noi si avem oportunitatea sa primim raspunsuri la problemele noastre.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Imediat dupa ovulatie scade brusc nivelul estrogenului din sange si poate apare aceasta mica sangerare- pentru fertilitate este un semn bun prin prezenta ovulatiei!

Citat:
citat din mesajul lui Alina-R

Buna ziua.
Am o nelamurire privind scurgerea maronie din timpul ovulatiei : de ce are loc?
ce poate insemna in termeni de fertilitate?
Multumesc pentru ca sunteti alaturi de noi si avem oportunitatea sa primim raspunsuri la problemele noastre.
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missy40 spune:

Va multumesc foarte mult, dna.doctor pentru raspunsuri!
Am 41 de ani si incerc sa mai fac un copilas.
Sunt tare necajita, asta este a 3 a luna de stimulare, cu Ova-mit, organismul meu a raspuns la stimulare, am avut productie buna si sotul este bine, am facut Pregnyl 5000, Ovitrelle 250 si acum 10000 Pregnyl.
Problema mea este ca foliculii mei nu se sparg la timp si se transforma in chisturi luteice. Ma framanta foarte mult problema asta, stiu ca sunt bine in rest, tubele sunt permeabile, analizele bune, in limite, mai putin AMH-ul, care indica fertilitate scazuta, dar totusi mai este.
Merg maine la monitorizarea de control (a 20 a zi a CM) si parca vad ca nu s-au spart nici acum, dupa 10000 UI Pregnyl.
I-am propus medicului meu, dr. Ion Ionut sa-mi faca o laparoscopie (drilling ovarian) luna viitoare.
Ar fii cam ultimul tren pentru mine, din cauza varstei. FIV nu pot face din motive financiare.

Va rog,spuneti-mi clar, de ce am aceasta problema. Credeti ca prin operatie pot rezolva ceva? Ar putea fii vreun soi de endometrioza localizata pe ovare?


Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna ziua,

Incep prin a felicita initiativa de a aduce printre noi medicii din Polisano,este un lucru extraordinar sa putem gasi raspunsuri la intrebarile care ne macina atat!

Am 28 de ani si endometrioza operata in 2009,focalizata pe ovare (ovar drept chist de 5,5 cm indepartat prin operatie si ovar stang chist 14mm).Dupa operatie am facut Zoladex 6 luni.Dupa primul CM am ramas insarcinata si multumesc lui Dumnezeu am dus sarcina la termen si acum am un copilas.
Alaptez exclusiv dar menstra a venit (bebe are 4 luni).Deja incep sa imi fac griji pt endometrioza..Va rog sa-mi spuneti ce metode ar fi sa pot tine aceasta boala in frau...Stiu ca anticonceptionalele nu sunt indicate,iar medicul meu ginecolog mi-a sugerat atat pt endo cat ci ca metoda de contraceptie steriletul MIrena.Ce parere aveti???

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi sa pot tine oarecum boala in frau???Vreau sa evit o noua interventie chirurgicala..

Va multumesc anticipat!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput