3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Buna ziua ! Va rog daca s-ar putea un raspuns din partea D-nului Dr. Ispasoiu Florin.
Am fost pentru o prima consultatie la dumneavoasra pe data de 30 iunie,numele meu e Andries Oana (eventual daca doriti sa verificati istoricul meu care l-ati notat in calculator).
Mi-ati recomandat sa mai incerc niste IUI inainte de a trece la FIV dat fiind istoricul nostru si analizele.
Am o neclaritate care am omis sa o lamuresc atunci,ne-ati recomnadat sa mai incercam IUI dar D-na Dr Laura Dracea a recomandat pt aceeasi spermograma sa se faca FIV cu ICSI.

Rezultate spermograma : volum 2,sperm.conc. 43.8 M/ml, inaintare progresiv rapida a 2.7%, inaintare progresiva inceata 7.5%, mobilit.nonprogresiva c 10.6%, imobilitate d 79.2%,morfologie normala 17.8% -diagnostic astenoteratozoospermie, necrozoospermie,leucospermie.
Ati zis ca procedura de prelucrare a spermei pentru IUI corecteaza problemele cu mobilitatea scazuta a spermatozoizilor dar totusi nu exista niste parametri clari de la cat la cat mobilitate,numar ...se aplica IUI si de la cat FIV ,pentru ca vad ca parerile difera .
Eventual va pot trimite pe email raspunsul Dnei Dr....
Sunt foarte nelamurita si nu stiu incotro sa o apuc.

As mai dori va rog o parere histeroscopia care am facut-o,pt ca la histerosalpingografie nu s-a putut vizualiza nimic nici macar uterul,am apelat la histeroscopie iar rezultatul a fost ca nu era nici un impediment la intrarea in uter,si tot nu am inteles de ce nu s-a putut face HSG,nu s-a efectuat cum trebuie ?

Rezultatul histeroscopiei endometru cu aspect de endometrita ,polipoid cu guri glandulare,sept la fundul uterului,ostiile tubare nu s-au vizualizat,endocol cu aspect de endocervicita,test sion pozitiv bilateral.La biopsia de endometru s-a gasit un deficit estro-progesteronic.
Dereglarea asta o pun pe seama duphastonului,am luat in acea luna si am inceput sa il i-au mai devreme decat il luam de obicei ,l-am luat incepand cu ziua 12,apoi menstruatia a venit f putin cantitativ,in a 9-a zi am facut histeroscopia iar la 10 zile dupa histeroscopie a venit menstruatia abundenta ,mai devreme ca niciodata la 18 zile cand durata cm este de 31-35 zile.
Mentionez ca in timpul interventiei am auzit cum doctorul spunea sa se mai introduca inca cativa bari presiune,posibil sa fie intrarea in uter mai ingusta si de aceea sa nu raman insarcinata in tot acest timp,sa fie o cauza cervicala,pentru ca spermogramele au iesit si mai bune in toti acesti ani.

Nici o sarcina obtinuta in 5 ani,o groaza de investigatii efectuate printre care si laparascopie pt drilling ovarian ,care nu s-a mai efectuat ,dr a zis ca s-a vizualizat mai bine pe monitor si a zis ca nu a fost cazul sa imi mai deranjeze ovarele micropolichistice,situatia parea mai buna.

O alta analiza care am repetat-o de 2 ori si nu a iesit prea buna a fost testul postcoital,nu s-au gasit spermatozoizi viabili in glera,doar imobili si am dat vina pe spermograma proasta.Dar totusi stiu ca unii medici nu cred in acest test pt ca nu se pot numara spermatozoizii care au trecut in uter ci doar cei care au murit la intrare si e normal o mare parte din ei sa moara la intrare.

Multumesc anticipat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claris spune:

Rog un moderator sa ma ajute ,nu reusesc sa adaug inregistrarea de la histeroscopie la post-ul meu.Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xdidi spune:

buna ziua,
am 26 ani si am facut prima stimulare,(am endometrioza gr4 operata de 2 ori, 2008 si 2010,fsh mare:2008: 13.36; 2010:25.7; 07.2011: 10.61, mi s-a recomandat fiv, insa am vrut sa incerc altceva pana acolo).
stimularea a cosnatat in z3-z7 ova-mit un comprimat pe zi, z10 folicul od 19 mm, z11 injectia cu bravactid 5000ui si din z14 utrogestan 1 comprimat seara de 100mg....inainte de injectie am avut dureri de sold in zona unde se uneste cu femurul, de la injectie incoace am avut durerile tipice de burta localizate in partea dreapta , insa de atunci durerile au ramas si acum ma doare si zona lombara tot in partea dreapta...vreau sa va intreb daca durerile sunt normale, nu sunt acute dar sunt continue si sacaitoare, mai inteapa din cand in cand????
o alata intrebare daca as face o ecografie acum s-ar putea vedea cauza durerilor? sunt in z17.
va multumesc pt raspuns.
ps: dr meu este in concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna ziua,

As dori si eu parerea unui medic legata de situatia mea.

Incercam sa facem un copil de 2 ani de zile, stiam ca va fi greu pentru ca eu am avut intotdeauna cicluri neregulate, puteau ajunge pana la 90 de zile, mai ales in preajma examenelor.

Sunt in prezent in strainatate si mi se pare ca aici la clinica unde merg sunt tratata cu superficialitate.

Sotul este ok, si-a facut analizele.

Eu am 32 de ani, am facut AMH in ziua 4 = 5.36; Estradiolul= 146; FSH= 6.08; ecografia pelviana indica ovare polichistice pentru amandoua ovarele, uterus fond arcat (0.68cm).

Dupa ce am facut aceste analize in asteptarea intalnirii cu medicul am ramas insarcinata pentru prima oara dar din pacate am inceput sa am pete maronii. Am facut o ecografie din cauza ciclului meu iregulat si pe rezultat scrie astfel: "la ecografie s-a vazut un sac gestational ce corespunde unei sarcini de 6 saptamani si 2 zile, nu s-a vazut embrion nici sac vitelin. Ovarele sunt fara particularitate, nu este lichid liber."

Am avut in sfarsit intalnirea cu medicul care m-a informat ca am ovarele polichistice ca de fapt nu ovulez.

Am inceput cu o prima doza de clomidium ( aici mi-au dat serophene) de 50 mg din ziua a 3 pana in z7. Nu am ovulat, am luat progesteron pentru a avea mesntruatie.
Am mai facut un bilant la un medic specializat pe boli metabolice, dar care nu a descoperit nimic. Dumneaei mi-a dat metformin.

In prezent am luat 150 mg de serophene, si metformin si acid folic si imi monitorizez temperatura dar nici urma de ovulatie. In plus am zile in care am pete maronii pe chilot sau rosii chiar. Urmatoarea doza va fi de 200 mg de clomidium[pe care trebuie sa o iau cu serophene si metformin. Menstruatia este dureroasa cu contractii, iar cand am avut mestruatia si am luat serophenul in prima zi am avut iarari dureri. Metforminul cand il iau trebuie sa mananc bine altfel ma lasa fara vlaga.

Nu fac monitorizari pentru a vedea la ecografic ce se intamapla cu ovarele mele.
In general sunt o persoana care isi face griji, posibil ca asta sa ma impiedice sa ovulez?

Precizez ca am facut si alte analize gen hepatita b, c , sifilis, rezultate negative. Analizele sunt facute anul trecut in septembrie.

Va multumesc mult.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getutza86 spune:

Buna,sunt noua pe forum si as avea nevoie de parerea unuia dintre doctori,daca se poate.
Am 25 ani si incercam sa facem un copil de mai bine de 4 ani.am fost diagnosticata cu ovare polichistice.anul trecut in ianuarie am inceput tratament cu clomid 50mg de 2 ori pe zi incepand din a 2-a zi de la CM pana in a 7-a zi.dupa 2 luni tratamentul a functionat si am ramas insarcinata.din pacate am pierdut la 8 saptamani.am fost reintegrata in sistem si am reanvceput tratamentul.pt inceput am continuat la fel ca si prima data.insa nu a mai avut efect.mi s-a marit dupa doua luni doza de clomid la 3/zi.nici asta nu a avut efect.mi s-a adaugat si metfomin la tratament.o luna jumate am luat cate 3 tablete pe zi iar CM mi-a fost provocat cu PROVERA,deoarece nu imi venea.In sfarsit, cand am fost chemata la ecograf eram la ovulatie,si mi s-a dat injectie cu HCG.dupa 17 zile urma sa imi fac un test.a iesit negativ.urmatoarea zi mi-a venit CM,insa numai pt 2 zile.si foarte putin.exista oare posibilitatea sa fiu insarcinata si inca sa ne se observe in teste?precizez ca sunt in strainatate si ca am un ciclu menstrual foarte neregulaat.multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missy40 spune:

Buna dimineata !
Am facut 2 stimulari cu Ova-mit, apoi Pregnyl 5000UI si CSD, iar la inseminarea din iulie am facut Ovitrelle 250. Ambele au raspuns negativ, in sensul ca foliculul luteinizat nu s-a rupt ( control ecografic dupa administrarea de hGC).

Este posibil sa am sindr. foliculului luteinizat nerupt?
Nu am simptome specifice de endometrioza, am facut o operatie laparoscopica in 2007 (chist seros stang) si nu s-au semnalat focare de endometrioza. De asemenea, am facut HSG in iunie (permeabilitatea tubara bilaterala, uter normal).
Se formeaza foliculi dominanti -21 si 22 mm, dar nu se sparg.
Precizez ca am 41 ani si jumatate si de 10 ani n-am mai obtinut nici o sarcina ( avort spontan sapt. 10 de gestatie).

Exista tratament pentru acest sindrom, daca-l am ?
Daca maresc doza de hGC (Pregnyl 10000 UI) se pot sparge?
In ce zile ale ciclului de recolteaza LH ?



Va multumesc foarte mult pentru colaborare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Buna ziua, la noi situatia este mai complicata, am discutat cu mai multi medici, as dori si parerea cuiva din echipa dvs.

Am 31 de ani, am obtinut prima sarcina pe cale naturala in august 2009, fara prea multe incercari, si in mai 2010 s-a nascut Miruna, care la 6 luni a fost diagnosticata cu Atrofie Musculara Spinala (deletie pe gena SMN1 localizata pe cromozomul 5, cariotipul a iesit normal). S-a dus la ingerasi la 1 an si 2 luni (in iulie 2011). Orice viitoare sarcina are 25% sanse sa fie cu probleme la fel ca Miruna, 50% sa fie purtator fara semne de boala si 25% sa fie perfect sanatos. Am fost sfatuiti sa facem FIV cu PGD (Diagnostic Genetic Preimplantare) – adica fecundare in eprubeta, iar in ziua 3 de la fecundare, o celula este extrasa din fiecare embrion si analizata strict pt. boala Mirunei. Embrionii care nu prezinta deletia sunt implantati in uter pana in ziua 5 si se dezvolta viitorul copil/copii. Daca as obtine mai multi embrioni fara deletia Mirunei, ma gandeam sa implantez 2, adica gemeni. Chiar si in cazul unei sarcini singulare, sau gemelare, se face ulterior, pentru mai multa siguranta (sa nu ajung sa dau nastere unui copil bolnav) Biopsia de Vilozitati Coriale in primul trimestru de sarcina (se ia o bucatica din placenta si se analizeaza pt. boala Mirunei si altele) si ulterior Amniocenteza (se ia din fiecare sac lichid). In cazul unei sarcini cu probleme genetice/cromozomiale, se intrerupe sarcina: in primul trimestru la cerere, dupa amniocenteza cu acordul unei comisii. Mai complicat este la sarcina gemelara: nu stiu daca se face in tara Biopsia de vilozitati Coriale pe sarcina gemelara. Amniocenteza sigur se face si pe sarcina gemelara. In cazul in care exista o problema cu unul din bebei si celalalt e sanatos, cum se procedeaza: se intrerupe sarcina selectiv (adica doar unul din copii ramane in burtica si se dezvolta in continuare) sau cu totul? Am inteles ca dupa amniocenteza, fiind sarcina mare, este oricum necesar acordul comisiei, dar la sarcina gemelara nu isi dau acordul daca doar unul din copii e bolnav in Romania dar ca se face in afara. Nu stiu daca si dupa Biopsia de vilozitati coriale ae aplica la fel, avand in vedere ca e primul trimestru de sarcina. Polisano face FIV cu PGD? Va multumesc.

Ana cu bebe Miruna-Andreea
pozici cu Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Timp nu aveti pentru prea multe incercari insa abia dupa 3-4 inseminari va ingrijorati- rata de succes pe procedura fiind de circa 15%. Stimularea ovariana o mai puteti face o luna cu clomifen (Ova-mit)apoi mputeti incerca cu diverse forme de FSH dar asta numai in functie de indicatia medicului dumneavoastra care va monitorizeaza ecografic.
Important este sa nu renuntati pana nu eliminati toate variantele terapeutice sau obtineti o sarcina pentru ca rezerva ovariana scade foarte repede la aceasta varsta!

Citat:
citat din mesajul lui missy40

Buna dimineata!
Am mai scris aici si vreau sa va multumesc pentru raspuns.
Am 41 ani si jumatate si doresc sa mai fac un copil. Ultima sarcina am avut-o acum 10 ani, dar, din pacate, am pierdut-o. Am facut o serie de analize ( ian.-feb 2011):
ZIUA 2- FSH=5.25 Estradiol=55.8 Inhibina=57.72
ZIUA 14- Estradiol=132 FSH=8.04 LH=10.8
ZIUA 21- Estradiol=135 Progesteron=10.4 Prolactina= 5.16
Aprilie 2011- AMH= 9.55 pmol/l ( fertilitate scazuta). Cm regulat la 27-28-29 zile.
Am facut stimulare ovariana cu Ova-mit in luna iunie, am obtinut 2 foliculi buni pe OD si un endometru de 8.5mm. Am facut Pregnyl 5000UI, dar la eco din ziua 16 foliculii nu s-au spart.
In luna iulie am facut o a doua stimulare tot cu Ova-mit, am avut 2 foliculi de 22mm si 21 mm pe OS si E trilaminar de 9.3mm. Am facut Ovitrelle 250, am facut inseminare, dar , din pacate, nu am obtinut sarcina. Am pus si Utogestan 200 intravaginal dupa inseminare si ,desi nu sunt gravida, CM nu a venit inca. Am 31 de zile astazi de la ultimul ciclu. M-am dereglat de la Utrogestan?
Am citit ca daca LH e mic, foliculii ajunsi la maturitate, nu se sparg. Sa fi fost doza de Ovitrelle slaba pentru mine?
Sunt tare necajita din acest motiv, caci cred ca este singurul care ma impiedica sa obtin o sarcina. Am permeabilitate tubara bilaterala si sotul- spermograma buna.
Am sanse sa obtin sarcina prin inseminari? FIV nu-mi permit sa fac din motive financiare.
Am raspuns la stimularea cu Ova-mit.
Ar trebui sa fac stimulare cu altceva si sa maresc doza de HGC(eventual Gonal, Pregnyl, etc)? Faptul ca nu s-au spart foliculii sa fie motivul pentu care n-am ramas timp de 10 ani? Se pot face 10000, 15000 sau 20000 ui Pregnyl pentru spargerea lor?
Timp biologic nu prea mai am si imi doresc tare mult un copilas !

Va multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Daca durerile sunt suparatoare cel mai bine ar fi sa mergi la un consult chiar la Camera de Garda a unui spital sa te vada cineva! In urma consultului poti obtine mai multe detalii despre natura durerii- altfel e greu de spus de ce origine este.

Citat:
citat din mesajul lui xdidi

buna ziua,
am 26 ani si am facut prima stimulare,(am endometrioza gr4 operata de 2 ori, 2008 si 2010,fsh mare:2008: 13.36; 2010:25.7; 07.2011: 10.61, mi s-a recomandat fiv, insa am vrut sa incerc altceva pana acolo).
stimularea a cosnatat in z3-z7 ova-mit un comprimat pe zi, z10 folicul od 19 mm, z11 injectia cu bravactid 5000ui si din z14 utrogestan 1 comprimat seara de 100mg....inainte de injectie am avut dureri de sold in zona unde se uneste cu femurul, de la injectie incoace am avut durerile tipice de burta localizate in partea dreapta , insa de atunci durerile au ramas si acum ma doare si zona lombara tot in partea dreapta...vreau sa va intreb daca durerile sunt normale, nu sunt acute dar sunt continue si sacaitoare, mai inteapa din cand in cand????
o alata intrebare daca as face o ecografie acum s-ar putea vedea cauza durerilor? sunt in z17.
va multumesc pt raspuns.
ps: dr meu este in concediu.

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Din ce povestesti inteleg ca ai facut doua luni stimulare de ovulatie cu clomifen in doze progresiv crescatoare si nu ai avut ovulatie. In general dupa 3 stimulari cu clomifen se schimba tipul de stimulare dar asta numai sub control medical asa ca trebuie sa-ti gasesti un doctor in care sa ai incredere si care sa te ajute sa obtii o sarcina.

Citat:
citat din mesajul lui ailed15

Buna ziua,

As dori si eu parerea unui medic legata de situatia mea.

Incercam sa facem un copil de 2 ani de zile, stiam ca va fi greu pentru ca eu am avut intotdeauna cicluri neregulate, puteau ajunge pana la 90 de zile, mai ales in preajma examenelor.

Sunt in prezent in strainatate si mi se pare ca aici la clinica unde merg sunt tratata cu superficialitate.

Sotul este ok, si-a facut analizele.

Eu am 32 de ani, am facut AMH in ziua 4 = 5.36; Estradiolul= 146; FSH= 6.08; ecografia pelviana indica ovare polichistice pentru amandoua ovarele, uterus fond arcat (0.68cm).

Dupa ce am facut aceste analize in asteptarea intalnirii cu medicul am ramas insarcinata pentru prima oara dar din pacate am inceput sa am pete maronii. Am facut o ecografie din cauza ciclului meu iregulat si pe rezultat scrie astfel: "la ecografie s-a vazut un sac gestational ce corespunde unei sarcini de 6 saptamani si 2 zile, nu s-a vazut embrion nici sac vitelin. Ovarele sunt fara particularitate, nu este lichid liber."

Am avut in sfarsit intalnirea cu medicul care m-a informat ca am ovarele polichistice ca de fapt nu ovulez.

Am inceput cu o prima doza de clomidium ( aici mi-au dat serophene) de 50 mg din ziua a 3 pana in z7. Nu am ovulat, am luat progesteron pentru a avea mesntruatie.
Am mai facut un bilant la un medic specializat pe boli metabolice, dar care nu a descoperit nimic. Dumneaei mi-a dat metformin.

In prezent am luat 150 mg de serophene, si metformin si acid folic si imi monitorizez temperatura dar nici urma de ovulatie. In plus am zile in care am pete maronii pe chilot sau rosii chiar. Urmatoarea doza va fi de 200 mg de clomidium[pe care trebuie sa o iau cu serophene si metformin. Menstruatia este dureroasa cu contractii, iar cand am avut mestruatia si am luat serophenul in prima zi am avut iarari dureri. Metforminul cand il iau trebuie sa mananc bine altfel ma lasa fara vlaga.

Nu fac monitorizari pentru a vedea la ecografic ce se intamapla cu ovarele mele.
In general sunt o persoana care isi face griji, posibil ca asta sa ma impiedice sa ovulez?

Precizez ca am facut si alte analize gen hepatita b, c , sifilis, rezultate negative. Analizele sunt facute anul trecut in septembrie.

Va multumesc mult.







Mergi la inceput