Clasa a IIa (2011/2012)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Noi am avut sedinta ieri.

Noutati:
Una din orele de limba romana va fi ora de "lectura", vor citi si discuta despre ceea ce vor citi.
Saptamana de dinainte de vacanta de Pasti va fi "scoala altfel", vor veni la scoala dar nu vor face ore, invatatoarea nu era inca foarte sigura ce program vor avea dar probabil va fi ceva de genul o piesa de teatru/spectacol, o sa mearga prin parc sau curtea scolii sa planteze/curete parcul/curtea si altele de acest gen.

Mi se par niste initiative bune.

Dupa 2 saptamani de scoala vor da testele predictive la romana si matematica.

Cartile primite de la scoala sunt vechi, mazgalite si taiate, am gasit matematica si am cumparat-o, ramane sa gasesc romana si cun. mediului.

Restul manualelor si tot felul de caiete le-a cumparat doamna - cam 90 lei de copil.

In rest, caldura mare.

Succes la scoala!

Alina, cum reusesti? Fata mea se trezeste si zice "urasc scoala!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

am inceput si noi, in forta
La fel, am primit manuale vechi, m-am dus eu si am cumparat altele noi. Sedinta a fost deja miercuri dupa-masa, cu totul surprinzator pt. mine.. eu m-am dus sa-l duc la inot, cand aflu ca e sedinta, care fusese anuntata dimineata ma rog....
Am dat banutzi pt. carte de lectura si alte caiete, cca 80 Ron.
Deja a inceput circul cu temele... de ce am patru propozitii, eu nu fac decat doua etc etc Sper sa ma tina nervii si anul asta !

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Ingrid, unde faceti inot?

Scuze pentru offtopic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Inot facem la Daimon, in spate la sala Polivalenta (parcul Tineretului). Mai avem abonament pana pe 9 oct, pe urma il mut la tenis... pt. ca anul trecut mi-a racit continuu la inot toamna.
Reluam cand se incalzeste.

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Bun gasit mamici !!

Am si eu o intrebare mare: unde gasesc manual de religie - Ed. Sf. Mina pentru clasa a II-a??? Am gasit si cumparat toate manualele mai putin religia

Copilul meu nu mai vrea la scoala. A vazut anul trecut cu ce se mananca si anul asta a decis ca pleaca la tara si munceste pamantul. Offff....ma omoara...nu va zic cate fite si figuri cu temele...exact ca si la voi Ingrid...cand vede ca are de facut 10 propozitii il ia cu plans...
O pun pe seama readaptarii mai greoaie, zic eu...sper sa nu o tina asa ca ajung la balamuc...

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happiness spune:

Intru sa le urez copiilor multe note de FB, mamicilor , nervi de otel :), si am doua intrebari pentru Michelle.Ce inseamna ca esti voluntar la clasa? Si ce inseamna avertisment? Eu banuiesc raspunsurile, dar vreau detalii...Pentru ca cel putin prima idee mi se pare foarte draguta si ma gandesc ca tare bine ar fi ca si la noi parintii sa se implice astfel in viata scolara a copiilor lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

Geniest, ce placere sa te regasesc si aici Si noi am cautat manualul de religie, acelasi de care spui si tu, si din nefericire cica nu a mai fost reeditat de ani buni. Daca il gasesti, da-mi si mie de veste, ca si al nostru primit de la scoala e intr-un mare fel...
Se va reacomoda pustiul, stai linistita...eu m-am distrat copios ca vrea sa mearga sa munceasca pamantul pentru ca si eu pe Stefi il amenint tot asa, "daca nu iti place scoala, trebuie sa-ti placa munca, deci la munca pamantului cu tine"Poate alege si al meu la fel, i s-o parea mai usor Eu am urat mereu practica agricola, si speram sa imi semene de-asta mergeam cu tertipuri de-astea

Bafta tuturor copiilor in noul an scolar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Revenim si noi in noul an scolar, cu o prima saptamana mai relaxata. Sa vedem cum va fi saptamana asta, ca vad ca le-a dat astazi trei lectii de citit pentru maine. Nu e problema cititul, dar as fi vrut sa stea macar o ora la fiecare lectie, pentru a aprofunda lucrurile, pentru a discuta mai mult temele din carte. Am vazut ca sunt multe exercitii, intrebari, cuvinte noi, am primit si o carte care explica textele din manual si le da informtii suplimentare, dar la trei lectii deodata nu avem cum sa parcurgem totul, ci doar sa citim.
La matematica fac recapitulare cu lucruri simple, temele sunt in continuare "subtiri", asa ca nu ne ramane decat sa ne pregatim noi suplimentar pentru testarea de saptamana viitoare (este o evaluare initiala cu subiecte de la minister, dar cred ca stiti deja).
Vreau sa va mai spun, legat de manuale, ca exista un depozit de carte scolata in curtea fabricii Apaca, se numeste Atlas, unde are manuale si multe alte carti, culegeri, caiete speciale. Merita sa faceti o vizita sau macar sa sunati sa intrebati, in cazul in care nu gasiti anumite carti. Si au si discount de 20% fata de pretul din librarii.
Mult succes scolarilor in noul an si numai rezultate foarte bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Carmen si din partea mea.

Ti-am scris mai mult pe PM.

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui happiness

Intru sa le urez copiilor multe note de FB, mamicilor , nervi de otel :), si am doua intrebari pentru Michelle.Ce inseamna ca esti voluntar la clasa? Si ce inseamna avertisment? Eu banuiesc raspunsurile, dar vreau detalii...Pentru ca cel putin prima idee mi se pare foarte draguta si ma gandesc ca tare bine ar fi ca si la noi parintii sa se implice astfel in viata scolara a copiilor lor.

scuza-ma ca raspund cu intirziere.

voluntar la clasa:
parintii care vor participa la clasa ca ajutor pt doamna. adica 30 min-1 ora sau mai mult...fiecare cat poate si ce ii place sa faca.
de ex:
lunea am de pus hirtiile cu temele in folderul de teme pt fiecare elev.joia treb sa le scot si sa le sortez.

alta zi, alt parinte participa la ora de citire,sau de math unde se fac grupuri de copii si sutn ajutati de parinti si de doamna cand citesc sau au intrebari.

la ora de calculator, sau muzica, sau stiinte...incat sa fie cat mai mult sub supraveghere si un adult sa le raspunda la intrebarile care le au.

sau corectezi teme (ti se da grila cu raspunsuri corecte :)), bifezi greselile dar nu pui note, calificative.

si tot asa... in felul asta vezi care e atmosfera in clasa, vezi cum participa copilul tau, vezi daca ceva e neinregula.

in felul asta si doamna are mai mult timp care sa il acorde copiilor in loc sa faca aceste lucruri minore.

Avertisment:
sutn cartonase cu culori:verde, galben, portocaliu si rosu
toti copii cand incepe ziua se spune ca sunt pe "verde".

daca li se face o observatie, si le da avertisment,doamana ii pune sa traga cartonasul glaben si sunt considerati pe "galben"

daca in aceeasi zi i se mai face o observatie majora acel galben se transforma in portocaliu.

daca continua cu prostiile si i se mai fac observatii in aceeasi zi e trecut pe rosu si parintii sutn chemati la scoala/sau li se trimite un mesaj scris sau e dus la directoare sa stea de vb cu el.

la el in clasa sutn mese de cate 5 copii si fiecare grupa "lupta" sa fie cei mai cuminti, ascultatori...ca sa cistige la sfirsit de sapatamana un premiu ceva, sau chiar doar un calificativ.

aici de cate ori am fost in clasa nu am vazut sa ridice vocea la ei...sau sa ii jigneasca... au metode f. simple si eficiente incat nu ajung la asa ceva.
ieri de ex, doamana vorbea si era prea mult susotit in clasa.
s-a dus si a stins lumina,le-a spus sa puna capul pe banca sa taca din gura, sa se linisteasca si sa asculte.

sau cand ii vede ca vorbesc intre ei, ea incepe sa vb mai incet si mai incet si chiar in soapta...in loc sa strige(cum se obisnuia in Rom)...si ei atunci tac sa o poata auzi.

nu mi-a venit sa cred vazand cum functioneaza aceste metode.




michelle

Mergi la inceput