Clasa a IIa (2011/2012)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi inca santem in spirit de vacanta, abia miercurea viitoare plecam la mare pentru 12 zile.
Citeste carticele diverse si revistele cu Garfield, mai nou.. de scris din cand in cand in caiete de vacanta... vom vedea cum se prezinta cand va incepe anul scolar !

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali63 spune:

Am gasit un articol despre uniforme.
http://www.adevarul.ro/scoala_educatie/Uniforme_obligatorii_la_scoala_si_pe_strada_0_534547016.html

Poate cineva sa ma lamureasca ce inseamna "portofoliu elevului" dupa care se va tine cont la admiterea in liceu? E vorba de diplome de la concursuri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Vali, in principiu ceea ce scrie in articol "Noua Lege a educatiei introduce în evaluarea elevilor portofoliul educational. Acesta cuprinde toate diplomele, certificatele, recomandarile sau actele care dovedesc ca elevul a dobandit anumite cunostinte. Portofoliul contine toate rezultatele elevului obtinute la scoala sau in diferite activitati extrascolare"

Diplome de la concursuri in primul rand (scolare sau extrascolare) si chestii de genul: articole scrise la revista scolii, implicare in proiecte ale unor fundatii, etc. Noi am dezbatut subiectul la o sedinta cu parintii dar nu a fost nimeni interesat sa-l aprofundeze. Deocamdata cred ca nu stie nimeni exact cum va fi.

Eu cred ca-i un lucru bun, in sensul ca poti fi apreciat la scoala si pentru altceva decat concursul de mate sau romana. Dupa cum am apreciat ca la sfarsitul anului scolar directoarea scolii a premiat cativa copii pentru rezultate deosebile la activitati extrascolare (concurs de tenis de camp, de exemplu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

au trecut aproape 3 saptamani de scoala.
william s-a acomodat bine. doamnele sunt ok, poate chiar prea tolerante cu copiii.

teme are putine, f putine dar cam pe fiecare sptamana am avut un proiect de facut la care desigur a trebuit sa particip si eu.
duminica am colorat vreo ora si am decupat de prin reviste cot la cot cu el ca era tirziu si treb adus luni la scoala.

saptamana asta a fost "studentul saptamanii" si in fiecare zi a trebuit sa contribuie cu diferite proiecte

saptamana trecuta a avut ceva probleme ca unul din colegii lui de banca(stau 5 in banca-masa) e cam genul de "clovnul clasei" si ii face mereu sa rida mai ales pe cei de la masa lui, asa ca william si cu inca 2 au primit avertisment. saptamana asta la fel a primit avertisment ca a ris, era suparat si imi spunea ca nu s-a putut abtine ca face acest baiat tot felul de glume in timpul orelor si astfel ii pedepseste pe toti.

ieri, m-am dus la doamna si i-am spus sa-l mute...a fost draguta si la mutata, dar la mutat doar cu o banca in spate si acest baiat e acum n fatza lui si il poate vedea(e la 1 m distanta)...nu stiu...poate exagerez eu, dar ar trebui sa-l tina mai in scurt pe acest baiat sa nu mai distraga atentia colegilor decat sa-i pedepseasca tot pe ei.

cam atita despre noi.





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Sunnyday iti raspund aici ca sa nu fiu chiar off-topic la I-a . In clasa a II-a doar 2 stilouri dar a scris mai mult cu pix cu guma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Ce mai fac scolareii??Gata de scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali63 spune:

Suntem pregatiti 80%. Avem probleme cu uniforma, copilul este putin mai dolofanel (1.46 m; 42 kg) si nu gasesc talia II. Am cumparat una facuta de o firma din Iasi dar pantalonii stau fix pe el, deci nu va purta mult timp (exclus chinazarii).
Am ceva emotii dar nu ca anul trecut. Dupa cum am inteles clasa 2 este mai usoara, fara tabla inmultirii, numai cu trecere peste ordin si adunari +scaderi pana la 1000. Mai greu va fi la lb.romana unde va trebui sa faca si mici compuneri.
Imi este frica ca va mai lua iarasi un virus de la scoala deoarece abia am scapat de un ASLO marit (600) si am ajuns la 100 (analize la Inst. Cantacuzino).
In vacanta a lucrat dupa o carte pentru concursuri(recomandata de Doamna), ceva la mate si cateva trascrieri de texte. In rest nimic, numai jocuri la calculator!
Urez tuturor scolareilor de clasa a II-a mult succes in noul an scolar si cat mai multi de FB!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Mult succes scolarilor si parintilor in noul an!

Cum ati inceput scoala? Cum au fost primele doua zile?

Fata mea mi-a cantat imnul la telefon, cica il are de scris (primele 2 stofe) si de invatat.

Vali, multa sanatate si ... nu gasesti sa cumperi material si sa-i faci pantalonii la croitor?

Sorana, merci, e o veste imburatoare asta. La noi primul stilou din clasa a II-a a trecut cu bine de primele 2 zile. Dar asta imi aminteste ca nu mai am altul nou in stoc si trebuie sa-mi refac stocul de rechizite.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

si noi ok, cu ceva teme...

ne-am cumparat manuale... cele primite nu numai ca aratau jalnic, dar erau rezolvate cu stiloul, abecedarul era subliniat aproape in totalitate... nu pot sa inteleg de ce!
poate sunt demodata, dar pe vremea noastra nu numai ca nu aveai voie sa scrii pe carte, pe cea primita de la scoala, dar nu ti-o accepta la predare daca ce era scris cu creionul nu era sters!
acum cu toata bunavointa, nu putea sa invete de pe cele primite...

am scapat de caiete speciale, doamna a spus ca vor lucra fara, si vom avea si doua culegeri, jocul cuvintelor la romana si inca nu m-am dumirit ce anume la matematica, de la paralela 45.

avem si un coleg nou... si cam atat. al meu se tot lauda ca e printre cei 5-7 care ori nu au greseli la dictare, sau la mate, ori citesc ok... deci... nu l-am chinuit degeaba toata vacanta cu scrisul si cititul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Si noi am inceput cu bine scoala!E foarte incantat!

Ieri au dat un test la mate si au scris o dictare la romana, zice ca a facut de FB.


Mergi la inceput