De unde cumpar menta proaspata?

De unde cumpar menta proaspata? | Autor: nikipuisor

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Vreau sa fac sirop din menta proaspata. Aveti idee de unde o pot cumpara?

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Din piete mai bine aprovizionate (aici gasesc la tarani, 4-5 lei / kg) sau de la Real, 100 - 125 gr costa cam 8 lei Se gaseau intre timp si la Kaufland ghivece cu planta verde, nu stiu daca mai sunt acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikipuisor spune:

Multumesc ptr raspuns!

Imi trebuie 200 gr ptr sirop de menta..si ma gandeam undeva pe la tarani o gasesc mai ieftina, ca la ghiveci pana strang 200 grame..mai greu.

O seara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Cum faci siropul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikipuisor spune:

Reteta:Spalam frunzele proaspat culese, foarte bine sub jet de apa. Punem apa si zaharul, la fiert. Dupa ce zaharul s-a topit, adaugam menta si lasam sub capac, sa infuzeze, cam 5’, pana ce menta, isi va schimba culoarea din verde intens in galbui, dupa care scoatem frunzele afara, cu o paleta cu gauri. Nu trebue lasate mai mult timp plantele, deoarece siropul va devein amarui. Adaugam mierea, punem capacul si lasam la foc mic sa fiarba 3-4 h, pana siropul se ingroasa bine. Facem testul cu picatura pe farfurie, daca sta margeluta, e gata, daca curge, mai lasam sa fiarba. Exact cum procedam la dulceturi. Cand este bine legat, adaugam putin colorant verde, alimentar, mai lasam sa dea 2-3 clocote dupa care oprim focul.

Intre timp ne-am pregatit 1-2 recipiente (sticle sau borcane) cu capac care se infileteaza. Strecuram siropul printr-o sita deasa, umplem recipientele si le punem capacele. Cand s-a racit, etichetam si depozitam in camara.

Este luata de pe un site.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Niki, ai mai facut? Chiar sunt curioasa cum iti iese.
Eu am facut anul trecut si nu l-am considerat reusit, n-are niciun pic de gust de menta. Anul asta n-am mai incercat



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikipuisor spune:

Inca nu am facut..acu sa vedem ce o iesi:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

eu am cumparat un snop mare din piata !6 februarie , am dat 5 lei pe un ,,buchet 'pe care l-am uscat la umbra , pe o hartie cerat.maine il mai intorc o data si apoi il pun in saculetuk de panza pebntru ceai.,

Mergi la inceput