dece nu-mi(mai) creste piinea?

dece nu-mi(mai) creste piinea? | Autor: msl1

Link direct la acest mesaj

Ultimile mele incercari de a face piine am dat rateuri...nu inteleg de ce nu mai creste piinea? La inceput iesea crescuta frumos si gustoasa, iar ultimile 4-5 dati cind am facut de fiecare data a ramas cam necrescuta si clicoasa...folosesc aceasi drojdie uscata aceasi faina...etc...ce nu am mai pus este miere si lapte pt ca vreau o piine fara zahar in ea si fara colesterol...deci nu inteleg, de ce nu mai creste ca si inainte?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu mereu cand fac aluat cu drojdie,las drojdia cu o lingurita de zahar si cu lapte caldut sa creasca intai.Ii place mult zaharul,ii creste viteza la inmugurire,si creste bine de regula.Lingura aia de zahar nu se simte nici in aluatul de pizza,nici in paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

trebuie sa ai grija sa nu intre in contact cu sarea - sa o amesteci inainte cu faina.
daca ai taiat laptele, l-ai inlocuit cu aceeasi cantitata de apa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Multumesc pt raspusuri!
Chiar nu m-am gindit ca acea miere face piinea sa creasca! nu imi placea cum iasa cu gust dulceag de la ea in plus sint doar calorii in plus, ca reteta era o lingura.
Am pus aceeasi cantitate de apa cum puneam inainte de lapte plus apa normal ceruta de reteta.
Am sa incerc sa fac drojdia separat crescuta( desi reteta spune sa fie puna in masina de piine asa uscata) si sarea separat sa vad daca iasa asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Drojdia in aluat fermenteaza si fermentatia fara zaharuri...nu prea este posibil.Din aceasta cauza nu ti-a mai crescut aluatul pt ca nu a fermentat drojdia din lipsa de zaharuri.Lingurita aceea de zahar este suficienta.Nu cred ca au legatura sarea,faptul ca intra in contact drojdia cu celelalte ingrediente.
Pur si simplu- fermentatie fara zaharuri...nu se poate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Ai facut la masina de paine?
Cum ai procedat exact?

Painea poate sa creasca frumos si fara zahar. Cand tineam regim Montignac imi faceam singura painea din faina integrala.

La masina de paine faceam doar din faina, sare, apa, drojdie uscata si - daca nu uitam - un pic de otet de mere. Crestea foarte frumos.

Daca faceam cu mana, puneam drojdie proaspata pe care o dizolvam in apa - fara zahar -, dar nu crestea asa frumos. Ramanea indesata, dar nu era clisoasa. E drept ca nici nu framantam la ea cine stie ce ca ma dureau mainile :).

Oricum, nu-ti va creste ca o paine cu drojdia "hranita" cu zahar, dar ramane mai indesata si e coapta, nu clisoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Fetelor,
am pus zahar de data asta in piine si a crescut!
Dar....nu am scos-o imediat din tava am lasat-o 5 minute si a "transpirat"! a lasat apa....de ce lasa piinea apa? nu mi s-a mai intimplat pina acuma.poate sa fie din cauza ca am pus 1 cup de faina integrala in ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

msl, nu are legatura tipul fainii, ci doar ca in momentul in care ai scos cuva din aparat ,temperatura din camera este mai scazuta deact cea din cuva si vaporii emanati de paine se lovesc de peretii interiori ai cuvei(care sunt raciti de temperatura mai scazuta din camera) si se condenseaza iar picaturile de apa formate umezesc painea. dar e se usuca dupa ce o vei lasa putin la aer.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Eu stiam ca nu se foloseste miere in aluatul care trebuie sa creasca, tocmai din acest motiv: aluatul cu miere nu creste.

..........

"Deschide cartea ca sa īnveti ce au gāndit altii; īnchide cartea ca sa gāndesti tu īnsuti ... "

Mergi la inceput