Cum oprim laptele dupa intarcare?

Cum oprim laptele dupa intarcare? | Autor: Ioannoula

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!!!Nu stiu daca exista vre-un subiect asemanator,dar am o problema.
Am intarcat acum 6 luni si ceva, si inca mai imi curge lapte. Mi-a dat doctorul 2 pastile, pe care le-am luat la 12 ore, dar nu s-a oprit. S-a imputinat, dar nici gand sa se opreasca. Mi s-a spus sa ma strang cat pot de tare la sani, cu un material, dar pe caldura asta...(eu sunt in Grecia, si aici e foarte cald.) Ma poate sfatuii cineva? multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OanaSlatina spune:

Buna, e ciudat ca de 6 luni nu ti s-a oprit lactatia. La mine, cand l-am intarcat pe baietelul meu, a durat cateva saptamani bune pana s-a oprit laptele, dar nu 6 luni. L-a inceput, pentru ca se umpleau f. tare cu lapte, ii goleam pe jumatate si ii spalam cu apa cat puteam de rece. Apoi, pt. ca am observat ca daca golesc din lapte ei produc mereu, puneam comprese reci si dacat eliberam putin lapte, sa mai scada tensiunea din sani, caci deveneau durerosi.
Sper ca ti-am fost de ajutor. A, nici la mine pastilele nu au avut efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaSlatina spune:

Scuze pt. greselile de ortografie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

La mine, la acusi un an de la intarcare, cind string sfircurile inca mai exprima o picatura de lapte; am facut analize atit din secretia lactata cit si analize hormonale, dozare de prolactina, RX de sa turceasca, examen de fund de ochi pentru un eventual adenom hipofizar, totul e in regula. Daca la o astfel de persistenta a secretiei lactate te referi, nu cred ca e musai sa fie o problema.
Dar, poti sa ceri sa faci niste analize.
Pastilele alea doua le-ai luat acum 6 luni, cind ai intarcat, sau acum de curind? Si faza cu legatul strins cu prosoape ude, cind ti-a fost recomandata, atunci sau acum?




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Cu legatul strans, mi-a zis mama acum cand i-am spus ca mai am lapte. Am destul de mult, adica cand apas tasneste laptele. Este alb si lipicios. Dostinex-ul l-am luat mai demult...cred ca sunt vre-o 4 luni..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Atunci mergi la medic, iti va recomanda sa faci niste analize. Mie dupa Dostinex practic mi-a incetat secretia lactata, f incet s-a resorbit laptele ramas in sini...iar ce am povestit ca se intimpla acum, e la modul ca daca string mamelonul de 3-4-5- ori, mai exprima fix o picatura laptoasa, nici pe departe asa cum spui tu.




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

treaba asta cu stransul chiar functioneauza eu m-am strans tin minte cu un fular (era prin ianuarie)

Ingrid si Cristi 8 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

daca ai lapte mult si te strangi, risti sa blochezi ceva canal si sa faci mastita.
Frunzele de patrunjel au efect de scadere a lactatie - cred ca mai sunt ceva plante - si eventual repeta cu pastilele.
Comprese reci - cat suporti - dar cu stransul.... eu nu as risca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

treaba asta cu stransul chiar functioneauza eu m-am strans tin minte cu un fular (era prin ianuarie)

Ingrid si Cristi 8 ani

Si cat timp ai tinut strans?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

daca ai lapte mult si te strangi, risti sa blochezi ceva canal si sa faci mastita.
Frunzele de patrunjel au efect de scadere a lactatie - cred ca mai sunt ceva plante - si eventual repeta cu pastilele.
Comprese reci - cat suporti - dar cu stransul.... eu nu as risca.

mami de (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor

Acum am pus comprese reci de la congelator, cu patrunjelul, il folosesti in forma de compresie, sau il mananci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dar cum anume le-ai luat? O jumatate de tableta sau una intreaga la 12 ore?

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput