Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Femina intim

Cum oprim laptele dupa intarcare?

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

Ioannoula
membru junior

Greece
Constanta

500 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 30/06/2011 :  21:14:56 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Ioannoula  Trimite mesaj Yahoo lui Ioannoula Adauga semn de carte la mesaj Trimite Ioannoula un Mesaj Privat  Reply with Quote

Cum oprim laptele dupa intarcare?

Buna fetelor!!!Nu stiu daca exista vre-un subiect asemanator,dar am o problema.
Am intarcat acum 6 luni si ceva, si inca mai imi curge lapte. Mi-a dat doctorul 2 pastile, pe care le-am luat la 12 ore, dar nu s-a oprit. S-a imputinat, dar nici gand sa se opreasca. Mi s-a spus sa ma strang cat pot de tare la sani, cu un material, dar pe caldura asta...(eu sunt in Grecia, si aici e foarte cald.) Ma poate sfatuii cineva? multumesc.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
OanaSlatina
OanaSlatina
nou venit

Romania, Slatina
6 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  10:38:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna, e ciudat ca de 6 luni nu ti s-a oprit lactatia. La mine, cand l-am intarcat pe baietelul meu, a durat cateva saptamani bune pana s-a oprit laptele, dar nu 6 luni. L-a inceput, pentru ca se umpleau f. tare cu lapte, ii goleam pe jumatate si ii spalam cu apa cat puteam de rece. Apoi, pt. ca am observat ca daca golesc din lapte ei produc mereu, puneam comprese reci si dacat eliberam putin lapte, sa mai scada tensiunea din sani, caci deveneau durerosi.
Sper ca ti-am fost de ajutor. A, nici la mine pastilele nu au avut efect.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
OanaSlatina
OanaSlatina
nou venit

Romania, Slatina
6 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  10:41:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Scuze pt. greselile de ortografie.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

pisigri
membru de baza

Romania, iasi
5505 Mesaje
38 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  11:35:23 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui pisigri  Trimite mesaj yahoo luipisigri Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisigri un Mesaj Privat  Reply with Quote
La mine, la acusi un an de la intarcare, cind string sfircurile inca mai exprima o picatura de lapte; am facut analize atit din secretia lactata cit si analize hormonale, dozare de prolactina, RX de sa turceasca, examen de fund de ochi pentru un eventual adenom hipofizar, totul e in regula. Daca la o astfel de persistenta a secretiei lactate te referi, nu cred ca e musai sa fie o problema.
Dar, poti sa ceri sa faci niste analize.
Pastilele alea doua le-ai luat acum 6 luni, cind ai intarcat, sau acum de curind? Si faza cu legatul strins cu prosoape ude, cind ti-a fost recomandata, atunci sau acum?

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Ioannoula
membru junior

Greece, Constanta
500 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  13:23:01 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Ioannoula  Trimite mesaj yahoo luiIoannoula Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ioannoula un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cu legatul strans, mi-a zis mama acum cand i-am spus ca mai am lapte. Am destul de mult, adica cand apas tasneste laptele. Este alb si lipicios. Dostinex-ul l-am luat mai demult...cred ca sunt vre-o 4 luni..

pisigri
membru de baza

Romania, iasi
5505 Mesaje
38 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  13:42:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui pisigri  Trimite mesaj yahoo luipisigri Adauga semn de carte la raspuns Trimite pisigri un Mesaj Privat  Reply with Quote
Atunci mergi la medic, iti va recomanda sa faci niste analize. Mie dupa Dostinex practic mi-a incetat secretia lactata, f incet s-a resorbit laptele ramas in sini...iar ce am povestit ca se intimpla acum, e la modul ca daca string mamelonul de 3-4-5- ori, mai exprima fix o picatura laptoasa, nici pe departe asa cum spui tu.

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

ingridnen
membru senior

Romania, bucuresti
3207 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  15:57:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat  Reply with Quote
treaba asta cu stransul chiar functioneauza eu m-am strans tin minte cu un fular (era prin ianuarie)

Ingrid si Cristi 8 ani

OanaRusu
incurabil optimista

Donator  3 sate
 Romania
2901 Mesaje
10 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  16:10:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui OanaRusu  Trimite mesaj yahoo luiOanaRusu Adauga semn de carte la raspuns Trimite OanaRusu un Mesaj Privat  Reply with Quote
daca ai lapte mult si te strangi, risti sa blochezi ceva canal si sa faci mastita.
Frunzele de patrunjel au efect de scadere a lactatie - cred ca mai sunt ceva plante - si eventual repeta cu pastilele.
Comprese reci - cat suporti - dar cu stransul.... eu nu as risca.

mami de (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor

Ioannoula
membru junior

Greece, Constanta
500 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  18:47:58 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Ioannoula  Trimite mesaj yahoo luiIoannoula Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ioannoula un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

treaba asta cu stransul chiar functioneauza eu m-am strans tin minte cu un fular (era prin ianuarie)

Ingrid si Cristi 8 ani

Si cat timp ai tinut strans?

Ioannoula
membru junior

Greece, Constanta
500 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  18:49:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Ioannoula  Trimite mesaj yahoo luiIoannoula Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ioannoula un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui OanaRusu

daca ai lapte mult si te strangi, risti sa blochezi ceva canal si sa faci mastita.
Frunzele de patrunjel au efect de scadere a lactatie - cred ca mai sunt ceva plante - si eventual repeta cu pastilele.
Comprese reci - cat suporti - dar cu stransul.... eu nu as risca.

mami de (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si (ziua cea mai lunga: 21 iunie)
Priveste partea buna a lucrurilor

Acum am pus comprese reci de la congelator, cu patrunjelul, il folosesti in forma de compresie, sau il mananci?

XIO
Steinbock Moria

Romania
12528 Mesaje
25 Prieten(i)
Trimis la: - 01/07/2011 :  19:05:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite XIO un Mesaj Privat  Reply with Quote
Dar cum anume le-ai luat? O jumatate de tableta sau una intreaga la 12 ore?

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com