Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Buna seara

Sotul meu lucreaza in Anglia,eu as dori sa vin cu fetita in octombrie dar am nevoie de procura de la el ca sa ii fac pasaportul si sa pot iesi cu ea din tara.
Va rog mult daca stiti unde ar trebui sa mearga el pt. a-mi face procura si cam cat ar costa.

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

Buna Julia ,

Daca sotul tau este deja in Anglia procura trebuie sa o faca la consulatul roman din Londra .Are nevoie de datele tale ale copilului si de buletinul lui.Cred ca dureaza cam o jumatate de zi in perioada asta ca este foarte aglomerat, trebuie sa mearga de dimineata .Am fost saptamana trecuta sa-i reinoiesc pasaportul fiului meu si era acolo o mare harmalaie am avut de facut si o procura .Procura costa in jur de 60 euro .Multa bafta cu actele!!

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

Draga Julia ,

Am recitit mesajult tau si in cazul in care vrei sa-i faci si pasaport fetitei ai nevoie de 2 procuri .Una pt pasaport si una pt calatoria ta cu ea .Cred ca pt procura pt pasaport ai nevoie si de copia certificatului de casatorie cred .

Mai poti verifica mai multe pe site-ul ambasadei romane la londra sectia consulara .Incearca linkul asta http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=10435 la sectiunea acte notariale .


Mult noroc ,

Roxana mamaica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Roxana te-am adaugat.
Pt cei ce au aplicat anul trecut a ramas suma la fel, dar pt noii aplicanti a scazut din cate se pare.
Bafta in noul an!
Eu merg la inceputul lui sept la the new starter event la univ si in aceeasi zi seara merg la ceremonia de terminare a cursului la colegiu. Abia astept si eu sa termin toate hartiile si sa pot incepe odata. De inceput incepem in ultima sapt din sept.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

Buna ,

Eu am prietena care a inceput in mai la mental health nursing si tot la fel i-au dat .Pt nursing e o suma fixa asa mi sa spus.
Oricum multa bafta.

Dar probabil pt ca tu esti la degree e diferita suma .Eu am aplicat la degree dar cand am mers la examen comisia ne-a sfatuit sa ne schimbam dosarul la diploma si la sfarsitul anului 2 daca dorim sa ne transferam la degree in felul acesta vom avea bursa asigurata fara sa ne testeze veniturile .Si si ne-au explicat ca la angajare oricum nu conteaza daca avem degree sau diploma si asa ca toti cei care am aplicat pt degree ne-am transferat la diploma .Oricum daca am fi ramas la degree tot la un loc cu cei de la degree studiam doar ca notarea noastra era cu 10% mai stricta .Practica si tot ce era de facut faceam la fel.

Oricum sper sa mai vorbim pe mess.

Te pup

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Aaaa pai vezi de aia, noi am fost sfatuiti sa aplicam pt degree, ca diploma o faze out acuma si era vb ca atunci cand te transferi din cauza ca o sa fie 2013 o sa trebuiasca sa platim ultimul an si nu mai primesti suma fixa. La mine toate o sa fie assesed in fct de income, dar na decat deloc e bun si asa.
Da mai vb, vezi ca eus mai mereu invisible, da un buzz cand esti prin zona sau lasa mesaj si raspund cand apuc ca na cu maimutele pe cap nu stau mereu la calculator das around si raspund intr-un final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Hello englezoaicelor, ce mai faceti? Liniste si pace la subiectul nostru, wake up! Cum ati petrecut vara asta? Sunteti gata de scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexroco2010 spune:

Motanik,

Buna,


Gata de luni incep si eu cursurile .Vacanta mai mult am dedicat-o celui mic .Am incercat sa petrecem cat mai mult timp impreuna .Am facut vizite prin imprejurimi .Anul asta nu am reusit sa plecam in alta parte .Planuim o vacanta de sarbatori in Ro si in vara urmatoare plecam intr-o vacanta mai lunga .
Tu pe unde esti in Londra sau ?

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Buna fetelor,
Noi am fost in Spania 2 saptamini, apoi un weekend prelungit in Tenby
http://www.tenbyvisitorguide.co.uk/
unde a fost extraordinar de frumos, ne-am odihinit si clatit ochii si mintile, iar in weekendul trecut am fost in Salisbury

http://en.wikipedia.org/wiki/Salisbury

superfain, peisaje de vis, catedrala fosrte frumoasa, desi in nspe ani de cind sint aici am vazut destule, dar asta chiar e deosebita.
Inainte de asta am fost la Stonehenge

http://www.stonehenge.co.uk/about.php

N-am fost prea impresionati de aia nici n-am stat prea mult pe acolo.

Mota, voi pe unde ati fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna!
Roxana, eu sunt in Leytonstone. Tu? (scuze daca ai mai zis si nu am fost atenta)

Leti, super plimbari ati avut, ti-ai incarcat bateriile!
Mie mi-a placut mult la Stonehenge cand am fost, acum 5 ani, am prins o zi superba, un cer senin fara nici un nor si campia aia verde la nesfarsit...m-am simtit extraordinar.

Noi nu am mers nicaieri. Am sperat sa prindem un weekend frumos sa mergem undeva la mare in UK, 1 ca Iulia era prea mica sa mergem in afara si 2 ca nici nu avea pasaport decat acum de cateva saptamani m-am urnit sa i-l fac. In fine, nici la mare nu am ajuns, cand era bunicica vremea a lucrat Lari, cand a fost Lari acasa nu a fost vremea buna. Si asa am nevoie de-o vacanta, uf. Dar asta e, mergem de sarbatori si stam o luna sa ne ajunga, acasa, in Ro, iar apoi in martie mergem in America :)
Ma bate gandul sa rezerv bilete si pt vara viitoare sa mergem iar in Ro dar depind de varul meu care se va insura si nu a stabilit inca data asa ca astept ca sa impusc doi iepuri si sa mergem odata cu nunta, numai ca la low cost (Blue air mai exact) biletele sunt asa ieftine acum...pomana...pana in 300 lire return pt toti 4!

Astept si restul Marii Britanii sa dea pe la subiect, la raport

Va pup si pt cei ce luni incep scoala, sa aveti un an bun!



Mergi la inceput