Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Hello, fetelor din UK ... Ne primiti si pe noi?
Nu am apucat sa citesc tot topicul, dar ma ocup constiincios de asta. Numai ca ma framanta niste probleme carora nu stiu cum sa le dau de capat si v-as fi tare recunoscatoare daca m-ati lumina voi, cele cu vechime pe acolo.
Noi ne pregatim de plecare, din iunie ne vom muta la Londra. Noi insemnand eu si copilul meu de 8 ani. Avand in vedere ca voi fi singura cu el si ca nu voi avea pe absolut nimeni sa ma ajute, as vrea sa va intreb pe voi daca scolile de acolo au afterschool sau vreun program din asta gen kids parking sau similar. Stau cu stress cand ma gandesc ce va face copilul cat timp eu voi fi la serviciu, in cazul in care orele se termina cum am vazut scris pe aici, la 15. Aici avem bunici care se ocupa cu luatul de la scoala, insa in Londra vom fi singuri-singurei.
O tona de decizii... si toate grele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

Citat:
citat din mesajul lui mya85

As avea si eu nevoie de lista aceasta. Pe la sfarsitul anului va aparea si la noi in familie un nou membru si va trebui sa umblam pe la ambasada sa ii facem pasaport, mai ales ca intre timp ii va expira si baietelului pasaportul asa ca va trebui sa facem doua. stie cineva sa-mi spuna daca dureaza mult? trebuie facuta programare? sunt multe acte de facut???

mami de ( iulie 2010) si 9+



da-mi PM cu o adresa de mail sa pot sa ti-o trimit



strumphitza multumesc pt raspuns! ai PM

mami de ( iulie 2010) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Strumphitza scuze ca nu am zis nici macar multumesc.Am luat legatura zilele astea cu traducatoarea si maine pun scrisoarea pt apostila.INTR-ADEVAR bebe imi mananca tot timpul.Scuze inca o data .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

strumphitza multumesc pt mail!!

mai am o intrebare pt voi: pana la cate saptamani trebuie anuntat aici angajatorul de sarcina? faza e ca eu acum am 9 saptamani dar la 13 saptamani ma voi muta tot in cadrul companiei, dar in alta zona a Angliei. Eu am vrut sa fac relocarea asa ca sper sa nu fie probleme din cauza ca sunt insarcinata si nu am spus, dar banuiesc ca nu au voie sa faca discriminari din astea, nu? voi ce ziceti???

mami de ( iulie 2010) si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Bun venit Kallista!
Da, scolile au program after school, contra cost, la scoala noastra de ex (Theo incepe in sept) costa 8.50 pe zi ca sa ramana pana la 6pm la scoala. Altfel, programul se termina la 3.15-3.30pm.
Ai deja ceva aranjat? O sa-ti fie tare greu la inceput cu acomodarea dar presupun ca stii la ce te inhami, singura cu copilul. Eu iti doresc mult succes si te mai asteptam aici!


Mia, tu poti sa anunti si din prima zi, nu e o regula, lumea insa asteapta sa treaca primul trimestru cu bine, sa fie sarcina ok si apoi se anunta.


Strumphita, multumesc frumos, ce memorie ai! Intr-adevar, Iulia a facut sambata un anisor si am avut o mica petrecere ieri pt ea, si una in Ro imediat dupa Paste cand i-am luat si motul.
In State am fost New York, Washington, Los Angeles si Las Vegas.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Buna Kallista ,daca vii in iunie si tot atunci incepi serviciul inseamna ca ai gasit deja scoala pentru copil. Anul scolar se termina pe 22 iulie si incepe pe 4 septembrie. In acest timp poti duce copilul la o scoala care are cursuri de vara si costa in jur de 130 de lire pe saptamana ,cu lunch inclus. Inainte de a te stabili undeva ar fi bine sa vezi ce scoli sunt in zona .

Programul scolilor este de la 9 la 3,30 .
-nu toate scolile au breakfast si afterschool club.
- la afterschool apelezi atunci cand nu mai ai nici o varianta ,e fff obositor pentru un copil sa stea la scoala de la 8,30 la 6pm.
-poti apela la un childminder ,e o persoana acreditata de Ofsted care are grija de copii in locuinta proprie.
-daca ai lua si un bunic cu voi ar fi perfect.
anul scolar este impartit in trimestre ,in fiecare trimestru scolile au o vacanta de o saptamana sau doua. Trebuie sa-ti gasesti childcare si pentru aceasta perioada sau cand va fi bolnav.
Va doresc o acomodare cat mai usoara si o scoala buna pentru copil!
Termenul de kidsparking nu l-am auzit pana acum ,dar asta cam asa e aici ,copiii sunt parcati ca niste masini si luati la sfarsitul programului[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
MISSDARCEY: Trebuie sa-ti gasesti childcare si pentru aceasta perioada sau cand va fi bolnav



Cind copilul e bolnav e tinut acasa de parinti nu trimis in colectivitate sa-i imbolnaveasca si pe altii. Eu mi-as retrage copilul de la o childmindera care accepta copii bolnavi.

Motanik scumpa mea bine ai revenit!!! Cum a fost? Poate reusesti sa scrii mai pe larg ce si cum v-ati distrat. Eu am "cheltuit" banii de America, mi-am remobilat bucataria si imi fac gradina cit de curind. Sper insa sa se intimple o minune, cine stie de unde sare iepuroiul. Daca nu, stringem bani si poate mergem in 2014 (barbata-miu e recalcitrant de numa numa). Oricum, clar nu renunt la planul asta, asa ca tine toate informatiile bine intr-un sertar, ca vin sa ti le cer cind oi fi gata de plecare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Cred ca e obositor pt copil program asa lung, fara somn, la scoala, numai ca in tara asta cu majoritatea joburilor 9 -17 nu prea ai de ales, iar la scoala la un tea club unde se joaca, ori la childminder unde nu fac altceva, tot aia e. Decat daca Kallista va munci part time, dar nu stiu cum se va descurca avand in vedere ca va fi singura care aduce venitul in casuta lor.
Eu toate scolile pt care le-am verificat pt Theo in zona aveau after school, deci cred ca nu e o problema asta, cand te asezi intr-un loc, iei ofsted si verifici scolile din zona, care ce optiuni are.


Leti, multumesc
Sa stii ca am scris un articol de 18 pagini in word cu amintiri :))) Am pus si pe facebook, daca esti acolo da de stire sa iti trimit id-ul sa ma adaugi, daca nu imi dai un mail si iti trimit asa. A fost fain, obositor ce e drept dar a meritat, a fost o experienta altfel, un alt soi de vacanta (caci am alergat non stop, atat printre orase cat si in orase, de dimineata pana seara fara oprire sa apucam sa vedem cat mai multe).
Sa va fie de bine noua bucatarie si spor la economisit pt vacanta! Ah, si cat crezi tu ca va trebuie, mai adauga ceva, ca si noi am ras un credit card ce nu era in program :)))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ah, si vroiam sa spun ca childminderul e platit cu ora, in Londra cam 5 pe ora am auzit ca sunt, dar nu stiu daca ofera si serviciul de a lua copilul de la scoala, avand in vedere ca mai are probabil 2-3 in grija acasa. Nu pot sa bag mana in foc pt asta, ir fi si unele care merg totusi.
Mai exista si mother's help sau un fel de aupair care fac orele alea, de luat de la scoala si stat pana ajunge mama acasa, per total si una si alta cred ca sunt mai scumpe decat un after school (la noi e 8.50 pe zi programul de after).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

motanik, missdarcey multumesc de primire!
M-am mai linistit ... Adevarul e ca plecarea asta la Londra a venit cam pe neasteptate si m-a prins nepregatita. Nu pot sa zic ca ma dau in vant dupa metropola in sine, preferintele mele se indreapta catre orasele mai mici (desi n-am locuit niciodata intr-unul mai mic ca Clujul ), dar asta e, ne vom adapta cumva.

Ma bucur ca exista after school, desi asa e, e obositor pentru copil, insa decat sa-mi vina acasa si sa stea cateva ore cu ochii lipiti de ecranul computerului, mai bine sa se joace la scoala. Varianta cu childminder o auzisem si eu de pe la cineva, dar nu o agreez deloc, nu stiu de ce.

motanik - nu, nu am nimic aranjat... inafara de cateva obligatii , care sunt si motivul pentru care ne mutam. O sa fie greu la inceput, dar s-or rezolva ele toate pana la urma.

missdarcey - nu am gasit inca scoala pentru ca inca nu stiu unde voi locui. Nici cu serviciul nu am nimic aranjat - am surse alternative pentru a ma descurca fara - insa nu as putea eu sa stau fara sa fac nimic. Norocul meu ca vin in iunie si am timp sa ma dumiresc cu toate pana in septembrie... mai rau era daca picam dupa inceputul scolii si era urgenta.
Cat despre bunici, asa e... bine ar fi fost sa fie vreunul disponibil. Din pacate, nimeni nu vrea . Pe de o parte ii inteleg, au o varsta si le este greu, chiar si numai temporar. Dar mi-as fi dorit tare un astfel de ajutor.

Letitia... amin! Daca ar gandi asa toti parintii bine ar fi. Din pacate, in sezonul rece jumatate de clasa tuseste si cealalta jumatate e racita ... Iar dincolo de responsabilitatea de a nu-i imbolnavi pe altii, eu nici n-as putea sa-mi las copilul bolnav pe mainile unui strain.

Multumesc inca o data, fetelor, pentru urari si pentru ajutor.

Mergi la inceput