Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Craciun fericit si sa va aduca Mosul multe daruri frumoase!!!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Helau gagici!

Happy 2012 filled with joy and happiness!

Io busy busy as usual cu scolile mele. Am avut primul placement inainte de holiday, 12h shifts la children's A&E la Watford GH, thouroughly enjoyed it. Can't wait for the next one, de data asta 8 sapt.

In rest bine ok, fetele cresc abia astept sa inceapa si moata mica reception sa fie all day sa dau mai putin la childminder.

Nici noi nu am avut ajutor aici, eu sincer nu imi place deloc faza asta ne mutam cu catel si purcel si etc, tot clanul lui papuc, vine bunica, apoi vine varul, apoi vine vecina de peste strada si etc. Daca ne-am hotarat sa ne relocam apai trebuia sa ne gandim si cum ne-om organiza fara extra help. Onwards and upwards.

Sper ca toata lumea e ok, eu acu invat pt examene deci is busy bee apoi incepem modulele noi si apoi zbang 8 sapt de placement. Asa imi place ca nu am timp sa ma plictisesc, e always moving.

Anyway pupam gasca! Si poate mai apuc sa mai citesc sa fiu si eu up to date.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

Buna seara,mamici.De pe data de 23 ianuarie o sa ne inscriem si noi in randul celor care s-au relocat in UK cu copii cu tot.Am si eu o intrebare.Cand pot inscrie copiii la scoala/gradinita?Fetita mea are 5 ani,iar baiatul 3.Unde se incadreaza?Trebuie sa astept pana in septembrie sau e posibil sa inceapa ceva imediat?Si ce acte imi trebuie?Noi nu avem acte in UK.Doar am inchiriat ceva,cu chiu cu vai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Fetelor din Uk,
scriu aici la subiectul vostru poate ma ajuta cineva cu niste raspunsuri.
Mi se intrezareste posibilitatea ca pe viitor sa ajung in UK. prin el cel cu care inca sint casatorita; adica obligat fortat va trebuit sa ma duc dupa el daca el se va muta acolo cu serviciul pt ca eu singura aici nu as putea sa ma intretin din 9 $ /ora cit am acum la servici, plus am si 2 copii mici;
intr-un fel o vad ca pe o scapare, poate as avea sanse mai multe in Uk? ma refer la servici; pe de alta parte o vad ca pe o mare bataie de cap pt ca mi-r foarte greu sa o iau de la inceput in alt loc;
ce sanse am sa imi gasesc servici acolo? de unde sa incep? am licenta de asistenta medicala din ro si din usa dar nu am experienta deloc pt ca nu am lucrat niciodata in ro ca asistenta si aici astia nu imi da nici o sansa sa lucrez in domeniu, in plus mai am si probleme de sanatate care nu imi permit sa ridic; daca ma puteti sfatui de unde sa incep sa aflu daca am veo sansa sa lucrez ca asistenta acolo? (sint cetatean american)
cum imi stabilesc rezidenta acolo? imi trebuie ceva contract de lucru sau cum, ce acte imi trebuie ca sa fiu "legala" acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Nusicasiely pentru scoala depinde in ce county traiti. Pe pagina de la county ai sa gasesti toate detaliile necesare pt inscrierea la scoala. Pe site-ul www.direct.gov.uk gasesti detalii despre sistemul de invatamant de aici.

Msl1 vezi pe prima pagina este site-ul de la border agency, ai acolo toate detaliile despre dreptul la munca si etc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

La multi ani, sa aveti un an minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Buna ziua!

Vreau sa va intreb, locuieste cineva in zona Reading,Berkshire? Sunt destul de mari sanse sa trebuiasca sa ne mutam cu catel cu purcel, cu 2 copii. Universitatea din Reading vrea sa-l angajeze pe sot.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Buna seara
Am si eu nevoie de ajutorul vostru,va rog.
Vreau sa vin in Anglia sa-i fac o surpriza sotului,mi-am luat bilet la avion si am nevoie sa stiu cu ce pot ajunge din londra luton in Basingstoke,m-ar interesa ceva direct ca sa nu ma ratacesc pe acolo,daca se poate sa-mi spuneti si cat m-ar costa.Eu ajung la 9.30 in aeroport deci ma intereseaza mijloc de transport dupa ora 10-11 ca sa am timp.
Am vb cu un prieten,daca e liber ma duce el,daca nu trebuie sa am o varianta sa ajung,sper sa ajung cu bine si sa nu am surprize.
Multumesc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna!

DIn pacate in Reading nu stau deci nu pot sfatui.

Cu privire la Luton spre Basingstoke, direct nu cred ca e decat taxi. Tren presupun ca tb sa iei pana in Londra si din Londra spre Basingstoke (verifica nationalrail.co.uk si iti va arata traseul, tu pui de la Luton la Basingstoke si o sa vezi ce schimbari sunt si cat costa).
National Express (autocar) merge la Basingstoke, cu o schimbare in Londra, intra pe siteul lor, costa in jur de 22 lire din cate am vazut.

Edit: pt cele ce nu stiu, pt ca e destul de confuz, desi numele aeroportului este London Luton, Luton este oras separat, in afara Londrei, inspre nord. Din Luton pana in Londra faci intre jumatate de ora si o ora, depinde cu ce calatoresti si in ce zona a Londrei tb sa ajungi.

La fel si Gatwick si Stansted, sunt la distanta de aprox o ora de Londra, in sus, respectiv est.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Buna ziua tuturor!
Va rog f mult sa ma ajutati cu niste informatii.
Lucrez la o firma care presteaza servicii in Europa (lucrari de instalatii electrice).As dori sa-mi spuneti care sunt conditiile ca salariatii nostri(angajati in Romania cu C.I.M) sa-si poata desfasura activitatea in Anglia? Ce acte sunt necesare ptr a fi in legalitate? Este suficient contractul de munca din Romania? Ce implica Protectia Muncii? Este suficienta instruirea periodica din Romania sau trebuie sa urmate cursuri si acolo? Orice informatie este binevenita. Multumesc!

Mergi la inceput