Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Am o intrebare .. am tot batut forumul asta ... dar nici timp sa il scormonesc nu prea mai am cu 2 copii pe langa mine.. In ianuarie ajung in londra cu cei 2 copii, sotul meu lucreaza acolo ca self employed , eu sunt in curs de obtinere pin number ca si asistent medical. Gradinitele ofera reduceri la 2 copii??... ei au 3 si 4 ani. Am vazut ca sunt 15 ore pe sapt gratis ..adica 3 ore pe zi... restul costurilor depinde de cate ore ii lasi extra??? Si daca fiul meu face 5 ani anul viitor ..poate fi inscris la scoala ??? in anul in care face 5?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

cred ca ati fost intrebate de multe ori lucrul asta ... imi cer scuze ca ma repet.. Sotul meu sta in Bounds green.. mie mi s-a parut o zona ok...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Pt zonele alea Leti trebuie sa scoata si cateva mii pe luna pt chirie
Cred ca sunt ok mai toate zonele, daca iti vezi de treaba, nu chiar Hackney sau Homerton de ex care sunt mai colorate si mai violente am auzit, dar in rest cred ca sunt ok multe. ZOnele 1 si 2 evident sut si mult mai scumpe.

Ank, de la 3 ani copiii au gratuit de la stat cate 3 ore pe zi numai in timpul anului scolar (asta inseamna ca de cate ori e vacanta scolara, vor fi in vacanta si ai tai daca stau la alea 3 ore pe zi doar).
Daca doresti sa ii lasi full time, gradinita costa undeva la 600 si un pic pt restul orelor, lunar. Gradinita nu ofera reduceri dar daca amandoi sotii lucrati, primiti in child tax credit si componentele childcare tax credit si working tax credit (pt asta insa tb ca amandoi sa munciti cel putin 16 ore pe saptamana), cu alte cuvinte daca lucati amandoi si copiii merg la gradi primiti un ajutor de la stat pt gradi. In functie de venitul vostru ca familie, ajutorul poate ajunge pana la 75% din factura pt gradinita. Nu avem cum sa va dam cifre exacte noi pt ca fiecare familie are alte circumstante, va trebui sa oferiti cifrele pt venituri amandoi, factura de la gradinita pt copii, o multime de ale detalii.

Gasesti aici un chestionar online si cred ca tot acolo e si un calculator care sa va estimeze ce ajutor puteti primi daca ai estimari ale cifrelor ce le veti plati si ce veti castiga.
http://taxcredits.hmrc.gov.uk/Qualify/DIQHousehold.aspx


Vad ca baietelul face 5 ani in 17 octombrie la anu', cum ajungi aici trebuie sa il inregistrezi pt scoala, iti va tb dovada de adresa (factura de la council tax sau contractul de inchiriere si o scrisoare fie de la child benefit fie de la child tax credit) plus certificatul de nastere al copilului. Limita pentru inregistrari este 15 ianuarie 2012 pt anul scolar 2012-2013, eu tocmai am aplicat pt fetita mea. Daca depasesti limita asta va trebui sa te interesezi la inspectoratul local, caci nu stiu cum e cu aplicatiile de peste termen.

In septembrie de dupa ce implinesc 4 ani copiii incep reception year in tara asta. La tine baietelul tau va avea 4 ani si 11 luni, a mea de ex va avea 4 ani si o luna caci este nascuta la sfarsit de iulie. A mea va fi cea mai mica din clasa probabil, al tau va fi printre cei mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

oauuu multumesc mult de informatii ... ai dozat tot ce vroiam sa stiu .. Si anul scolar incepe in 15 ianuarie sau in septembrie
??? Am sa ma grabesc cu toate formalitatile... eventual sa il inscrie sotul la scoala, pentru ca eu inca sunt legata de tara pana la inceputul lui ianuarie cu anumite acte pt recunoastere :( ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Mota: Pt zonele alea Leti trebuie sa scoata si cateva mii pe luna pt chirie


Pai totul vine at a price. A zis care sint cele mai sigure locuri din Londra? Care sa fie? Cele mai scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Ank83: Si anul scolar incepe in 15 ianuarie sau in septembrie


Anul scolar poate incepe in sept, ianuarie sau cum a inceput al meu, in aprilie. De aia sotul tau care e deja aici ar putea da niste telefoane in stinga si in dreapta si afla toate amanuntele, ca asa cum a spus Mota depinde de situatia fiecaruia, de zona unde sta, de scoala la care are acces in functie de distanta etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Uite, fetita mea fiind atat de mica la inceperea anului de reception, am optiunea de a amana intrarea in an pana in ianuarie urmator sau aprilie urmator. Eu o duc totusi din septembrie, cred ca o sa-i placa. Ea a fost pana saptamana trecuta la gradinita full time, acum am retras-o si sta doar 3 ore pe zi, alea gratuite de la stat.
Dar se poate amana doar intrarea in reception, nu si cea din year 1. Adica daca pe Theo as duce-o totusi in aprilie 2013 la scoala la reception year, in septembrie 2013 ar incepe year 1, asta nu se poate amana.

Copilul tau, avand in vedere ca 5 ani face in oct 2012, nu mai are cum amana intrarea la reception deci cu siguranta va intra in septembrie 2012.

Inscrierea se face pana la 15 ianuarie. Se poate face si online dar trebuie sa urci acolo in site si dovezile despre care ti-am scris de adresa si nume. Adica asa cred, la noi in borough am inscris-o pe Theo online. Altfel, exista aplicatie scrisa si trimisa prin posta cu tot cu documente, repet limita 15 ianuarie si raspunsul cu privire la scoala la care va merge il primesti in aprilie.

Uite un exemplu concret, la scoala unde sper eu sa intre Theo, am trecut-o prima intre optiuni, anul trecut au fost scoase pt reception 60 locuri. S-au primit 124 aplicatii pt ele. Un loc a fost rezervat pt copii cu nevoi educationale speciale. Un loc a fost rezervat pt copii cu nevoi speciale ce trebuie ingrijiti. Urmatorul criteriu e legat de medical, la noi nu a fost nimeni cu probleme. 11 locuri au fost rezervate rudelor - adica daca ai un copil in scoala aia, ai prioritate cu al doilea sa intre fata de mine care nu am nici unul deja in scoala aia. Urmatoarele 36 locuri au fost oferite in functie de distanta dintre casa si scoala - aici sper eu ca ne incadram ca e la 100m scoala de noi. Alte cateva locuri au fost retinute in caz ca apar copii noi in timpul anului daca nu ma insel, un nr mic oricum. Cam astea sunt criteriile, eu am pus pe lista doar 2 scoli avand mare incredere ca intra la prima preferinta a noastra.

Ah si mai important cand alegi ce scoli pui pe lista e sa intri pe ofsted.com si sa cauti scolile din zona ta si sa vezi ce calificative au primit la inspectii, 1 e excelent, 2 e bun, 3 satisfacator si 4 nesatisfacator. 1 e destul de greu de gasit dar 2 e ok si te sfatuiesc sa alegi scoli cu 2 daca e posibil.


daca mai ai intrebari, shoot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

Letitia, Motanik,multumesc mult de raspuns!

Foarte interesant si util ce a scris Motanik!!!
Si baiatul meu cel mare va face 5 ani pe 8 octombrie 2012. Deci cu siguranta va trebui sa mearga la reception year. Partea proasta e ca noi vom ajunge in martie-aprilie. Unde m-as putea interesa daca se mai pot inscrie copii si dupa 15 ian? Chiar la scoala respectiva?

Referitor la zona, ma tot uit la Putney, din ce am inteles nu ar fi rau deloc. Mai studiez.

Ank83acum am observat ca suntem colege la odisee

Va doresc un weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am gasit pe net asta la o scoala din Putney:

Parents may apply for a place by completing the Council’s Application Form available from the Education Department from the end of October 2011.

Parents and carers may also apply online for a reception place in September 2012 at www.wandsworth.gov.uk/admissions. However, all applicants should read the oversubscription criteria in the school prospectus/website and in the Wandsworth Council booklet ‘Choose a Wandsworth Primary School’, available from the Council.

The cut off date for online applications for the Reception Class to be received by Wandsworth Council is Sunday 15th January 2012. Applications for the Reception Class received after 15th January will be placed on a waiting list by the Council.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

motanikmultumesc pentru raspuns. Din pacate nu avem alta varianta. Cand ajungem acolo si rezolvam cu toate actele, darile, beneficiile, o sa cautam scoala. Macar sa gasim undeva si apoi in anul urmator sa mearga la o scoala buna si aproape de casa.

Mai am o intrebare. E musai sa mearga la reception year sau il pot inscrie la gradinita avand in vedere ca o sa aiba 4 ani jumatate?

Multumesc anticipat.

Weekend placut!



Mergi la inceput