Cum se curata un stilou vechi de cerneala uscata?

Cum se curata un stilou vechi de cerneala uscata? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Am gasit niste stilouri vechi de la soacra, copiii bat din pinteni sa scrie si ei cu asa o bazdaganie (nu mai vazura pana acum stilouri:)), asa ca vreau sa le curat, dar nu mai stiu in ce sa le tin la inmuiat (sunt cu cartuse de cerneala, nu cu pompita).

In trecut parca... lasam peste noapte (...?) capetele de "Rotring" in apa cu otet sau spirt, le clateam dimineata si se rezolva. Acum nu stiu daca sa indoiesc apa (am numai otet in casa, nu spirt) si sa le las peste noapte sau numai cateva ore. Poate isi aminteste cineva..


La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Ml, pe vremuri rezolvam cu PIC - stii tu, corectorul pentru cerneala. din cate imi amintesc, PIC avea gust acrisor. cred ca daca folosesti otet sau zeama de lamaie, rezolvi problema.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

apa calda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu le lasam la inmuiat intr-un pahar cu apa calda. Eventual poti goli un patron, de cerneala veche, il umpli cu apa cu ajutorul unei seringi si asa il cureti din ambele directii, si dinspre penita si dispre rezervor. Eu nu puneam nimic in apa de inmuiat...



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc tuturor!

Nu am PIC aici, am pus putin otet pana la urma, le-am lasat in apa calda cum mi-ati spus si au inceput sa se desfunde.

Mi-a placut si ideea ta, Boticelina, cu patronul (nu am nici seringa, dar s-a umplut cumva singur cu apa), a functionat.

Tot cotrobaind am dat si peste mai multe penite de toc si doar doua tocuri sa le tina companie. Unul pentru penita f. mica, altul care ar merge pentru restul (sunt mari), dar are intepenita in el penita (nu pot s-o scot si pace).
Stie, din intamplare, cineva cu ce se poate inlocui un toc? Nu-i graba, pot intreba altadata separat, mi-am zis ca daca tot v-am prins p-aici sa va cer parerea :).

La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

poti lega penitza de un pai de frigaruie

sau si mai cool, poti crea/taia o penitza cu toc incorporat gata dintr-o pana de aripa de pasare "zburatoare" - gasca de ex

zburatoare pentru ca are "paiul" gol pe dinauntru si prin urmare trage cerneala

se taie tubul cu un cutit ascutit, aproape orizontal, ca sa iasa forma de penitza la vf, apoi despici cu atentie virful, ii faci o fanta de 1-2 mm sa-i dai flexibilitate la scris, mai gros sau mai subtire

sau poate sa incerci dintr-un pai de plastic, pentru bauturi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu fixez penitele in fundul unor carioci din alea subtiri (in lacasul unde se pune capacelul ca sa nu-l pierzi - de obicei e mai mic decat diametrul cariocii). Au exact aceeasi rotunjime (curbura)

Pe cea intepenita o poti trage afara cu un clestisor de electrician (spitz), are varful ingust si finutz



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

sau si mai cool, poti crea/taia o penitza cu toc incorporat gata dintr-o pana de aripa de pasare "zburatoare" - gasca de ex
Alina


Ei, ce dragut zici tu, Olina. In urma cu o saptamana am adunat impreuna cu mama si copiii vreo 15 pene de gasca dintr-un parc (copiii le dadura paine, ele noua penele in urma invalmaselii iscate :)), cu gandul de a face palmieri si pene de scris. Ieri am gasit pe Net si-o reteta de cerneala mai primitiva, obtinuta din fructele unei buruieni de pe-aici (pokeweed), storcosite si amestecate cu sare si otet. Ha, ha, abia astept sa vaz ce iese! Cred ca am sa tin penele pt. asta (te mai intreb daca nu ma descurc la taiat :)) si pun penitele pe carioci cum spune Boticelina.

Boticelina, cu ce o prinzi acolo? Ma gandeam la masking tape, dar as vrea totusi ceva mai fin. Nu stiu ce, vreo idee?
Mi-e frica s-o smulg cu clestisorul (cred ca stiu despre ce vorbesti).

La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput