Este bun modelul acesta de procura GENERALA?

Este bun modelul acesta de procura GENERALA? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Copiez mai jos un model de procura generala din 1998.

Imi poate confirma cineva, va rog, daca mai este valabila formularea, daca de atunci incoace s-a mai adaugat/schimbat cate ceva si ce anume?

P.S. Vreau s-o reinoiesc (ca data, eventual text daca ziceti) si sa i-o dau mamei sa o aiba in Ro.



PROCURA GENERALA

Subsemnata...., domiciliata in...., imputernicesc prin prezenta cu depline puteri pe mama mea, ...., domiciliata in..., identificata cu ..., pentru a ma reprezenta in fata organizatiilor administrative de stat sau a organizatiilor private, precum si fata de persoanele fizice, putand a sustine interesele mele, putand a lua dupa libera sa apreciere orice fel de masuri in legatura cu indeplinirea tuturor actelor de conservare si de administrare a drepturilor mele privind toate bunurile mobile si imobile, sa incaseze orice sume de bani ce mi se cuvin cu orice titlu, atat de la institutiile de stat sau persoane fizice sau juridice, sa plateasca orice sume de bani datorez catre institutiile de stat, atat ca impozite taxe, sau orice sume as datora, semnand valabil in numele meu si pentru mine oriunde va fi necesar, semnatura sa fiindu-mi opozabila.

De asemenea, manadatarul meu este imputernicit sa ridice de la orice oficiu postal, factori postali, orice scrisori simple sau recomandate si orice colete si sa incaseze orice mandate vor sosi pe numele meu din tara sau din strainatate.

Totodata, mandatarul meu ma va reprezenta in fata instantelor judecatoresti, va inainta orice actiune va socoti de cuviinta ca fiind utila apararii intereselor mele, va primi acte de procedura, va propune si adminstra probele necesare, ma va putea apara contra cererilor si actiunilor indreptate impotriva mea, va putea face declaratii de inscriere in fals, va uza de orice cale de atac prevazuta de lege, impotriva hotararilor ce se vor da, putand sa ceara investitrea cu formula executorie a hotararilor ramase definitive, precum si sa incaseze orice sume de bani se vor stabili ca mi se cuvin prin aceste hotarari.

Daca va considera necesar, mandatarul meu va putea angaja un avocat, dand procura de substituire.

Data si semnata astazi, ......., in.... exemplare originale, din care un exemplar pentru arhiva Notarului Public.

MANDANT,
........

La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este absolut Ok din punctul meu de vedere.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Marius, revin cu doua intrebari, daca imi poti raspunde:

- pot adauga la sfarsitul textului procurii generale si urmatoarea formulare sau este ilegal d.p.v. notarial?:

Prezenta procura a fost acordata astazi,…………………………, pe termen nelimitat si ramâne în vigoare pâna la revocarea ei scrisa.

- ce deosebire de baza exista intre o procura generala (ca cea de mai sus) si una speciala?
Eu inteleg cam asa: procura speciala îl împuterniceste pe mandatar sa întreprinda în numele si pentru mandant o singura actiune precizata concret si exact în cuprinsul actului (ex. transcrierea certificatului de casatorie, vânzarea unui teren, semnarea unui anumit contract, sa ridice drepturi banesti etc.), spre deosebire de procura generala. Este corect?


La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

M-am gandit in mod special la partea prin care doresti sa imputernicesti o terta persoana sa incaseze in numele tau sume de bani care reprezinta sau pot sa reprezinte anumite drepturi sociale. In acest caz cred ca este vorba de procura speciala care trebuie autentificata la notariat si personal ti-as recomanda ca acest act (procura speciala) sa fie redactata si autentificata de catre si la notariat. In acest sens este Ok sa redactezi formatul de mai sus si sa-l prezinti notarului urmand ca acesta sa il cuprinda asa cum este legal in continutul procurii speciale. In acest mod se elimina viciile posibile care ar putea sa aduca deservicii ulterioare. In fapt pentru ca trebuie autentificat sunt convins ca insasi notarul va mentiona cele spuse de mine mai sus.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Marius ,multumesc frumos, cred ca inteleg ce-mi explici , te referi la ultima parte a procurii generale cu avocatul si procura de substituire, banii, etc.?!...
Deocamdata nu am nimic de ridicat, totusi voi cauta un model mai putin ambiguu de procura generala, asa cum imi recomanzi.

Cand ai timp lamureste-ma, te rog mult, si in legatura cu cele doua intrebari din mesajul anterior (pe scurt, vreau sa-i dau mamei o procura generala cu termen nelimitat si alta speciala pt. transcrierea certificatului de casatorie)

La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Lore poate totusi ar fi mai comod si mai ieftin sa faci transcrierea in usa la consulatul de care apartii .

Procura speciala pentru transcrierea casatoriei facuta la notar american daca va fi in limba engleza si dupa ce o vei apostila cu apostila de la Haga ca fara nu e valabila, in Ro tb din nou tradusa si legalizata la notar, inclusiv apostila . Vezi ca poti gasi si notar american care sa iti autentifice doar semnatura pe procura scrisa de tine in ROMANESTE, dar tb sa te interesezi , musai insa dupa sa o apostilezi, nu uita ca e ff importanta nemernica asta de apostila .. desi chiar si asa cred ca tb tradusa procura in ro pentru bucatica scrisa de notar in limba engleza si evident pentru apostila ( mie mi-au tradus mereu apostila nu stiu dc era numai ca sa imi ia mai multi bani sau asa e legea ).

Pe linga procura iti trebuie documentele romanesti : certificat de nastere romanesc , pasaport romanesc si/sau carte de identitate romaneasca daca mai ai . ( copie )

Si documentele americane care nu uita ca tb apostilate :
- certificatul de casatorie ( mie mi-au cerut aici un model special, international , extras de casatorie )
- certificat de rezidenta

NU UITA pe procura speciala pentru trascrierea casatoriei sa specifici ca vei purta numele de familie x... ( e musai)


NU UITA IN PROCURI DE ORICE FEL SA TRECI data si locul nasterii tale si a imputernicitului, codul numeric personal al tau si al imputernicitului ( il gasesti in cert de bastere, buletim da si in pasaport ) , adresa ta si a imputernicitului si evident documentul cu care te si se identifica ( pasaport , carte de identitate)


procura generala din primul mesaj ai mei au folosit-o numai o data la circa financiara cind am plecat si aveam de platit o diferenta la impozitul pe venit ...in rest nu au mai putut sa o foloseasca in veci .. peste tot vor procuri speciale adica in care sa fie scris explicit motivul imputernicirii ( cum este cea pentru transcrierea actelor , sau dc ai un bun de vindut, inchiriat, vreo mostenire de primt, chiar si cind tb sa te reprezinte cibneva la tribunal e nevoie de procura speciala in care sa scrii dosarul etc .. deci totul e specific ) .

edit , aici gassti si lista documentelor necesare are se alatureaza procurii
http://newyork.mae.ro/node/279
( nu tb sa faci declaratie separat pentru numele purtat dupa casatorie daca vei mentiona asta in procura )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Cristina, iti multumesc mult cu intarziere. Am citit (inclusiv la Diaspora) mesajele dar cam in graba, asa ca vreau sa le recitesc si sa ma lamuresc. Imi este de folos, te voi mai cauta "acasa" (ciudat ca nu mi-a trecut prin cap sa te intreb de la bun inceput pt. transcriere)

La tzara americana (poze)


"...went for a ride in a flying shoe..." (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Mentiune, te sfatuiesc sa faci procura la consulat sau ambasada.
CA SA POATA FI UTILIZATA IN ROMANIA ESTE OBLIGATORIE "APOSTILA DE LA HAGA" Altfel e useless.Mami, Ana si Iris

fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Morgano

Mentiune, te sfatuiesc sa faci procura la consulat sau ambasada.
CA SA POATA FI UTILIZATA IN ROMANIA ESTE OBLIGATORIE "APOSTILA DE LA HAGA" Altfel e useless.


Mami, Ana si Iris

fishing4ever.blogspot.com



Si eu stiu la fel si nu numai,pentru fiecare actziune in parte trebuie facuta procura!Deci nu potzi face una generala,cu mai multe imputerniciri!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Asa este, nu exista procura generala care sa cuprinda tot. Maxim 2 chestii tangentiale intre ele poti include in ea.
Deci ori vanzare, ori ridicare acte, ori ridicare bani, ori etc necesita procuri speciale separate.

Mami, Ana si Iris

fishing4ever.blogspot.com

Mergi la inceput