Educatia sexuala a copiilor

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

allinta, prin decret prezidential stabilesti tu ca nu suntem frigide si nici impotenti? sa mori tu!
care generatie e lipsita de vlaga? ca nu pricep. a ta sau a fetei tale? pai copiii pe vremea ta nu sportau atata boala de cap, ca nu-i baga nimeni in seama
ramiris, pe cine convingi tu ca sexul nu e vital pentru implinire? pe mine sau pe tine?


Rog moderatorii sa ia in considerare limbajul mult prea agresiv si de maidan al acestui user.

Eu am terminat la acest subiect.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Facui fala sa vleau o constatale
La gladinita ieli, cānd am picat,
(Cu toate cas de-un an īn glupa male)
Sa; mol daca glumesc, pe omoplat!

Ne-a esplicat doamna educatoale
Amanuntit, chial ne-a si desenat,
Cum am ajuns sa ezigstam sub soale,
Cum fiecale a fost plocleat,

Elam ochi si ulechi de culios
Sa aflu cum pe lume am venit,
Si chipes si istet;, da' si flumos,
Da' nu te mint, mai mult m-a plictisit,

C-al fi o balza;, cale-n noptitzica,
Ne-adute-n pliscu' ei, īmpachetati,
Cānd scapa si mamica de bultica
Facuta de la oua si cālnati,

Cum zboala balza asta-natzet, agale,
Vleo noua luni, sa iasa luclu bun
Si cum agiungem īn patut si-n toale
Pe cosul casei, ca si Mos Claciun....

Sa vezi mai flate, te educatoale (!)
Fala misto, chial m-a lasat pelplex,
La vālsta ei, (te tate, ce pitzoale !)
Sa nu stie nimica desple secs ???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

haideti sa nu exageram va rog. ultimele 4-5 mesaje ar fi usor taxate cu ceva avertismente si/sau stergeri.
daca nu mai e nimic de spus on topic subiectul se inchide.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Si eu am aceeasi situatie ca si LindaZ.

Dar mi-a cazut in mana o carte de curand "Cum sa le vorbim copiilor despre sexualitate" de Linda & Richard Eyre si m-am simtit un pic mai stapana pe mine la capitolul asta ...
...explica cum, ce, cat si in ce fel sa le vorbim copiilor despre sexualitate, pe categorii de varsta, de la 3 la 18 ani. Despre ideile prezentate in cazul copiilor pana pe la 10-12 ani sunt cu totul de acord cu autorii; pentru varstele mai mari no comment ...

Ideea lor este ca "marea discutie" despre sex, cum apar copiii, este mai potrivita la varsta de 8 ani, cand majoritatea copiilor sunt plini de incredere, deschisi, inocenti, fascinati, dar nu au invatat inca sa fie stanjeniti, sarcastici, cinici.
Toata informatia trebuie prezentata ambalata in ideea "cel mai frumos, mai minunat si mai miraculos lucru din lume"; "marea discutie" si urmatoarele sunt sub forma unui dialog ce pune bazele unei comunicari solide cu copilul care este "investit" cu o mare incredere, este asigurat de toata dragostea parintilor si este incurajat ca toate intrebarile, problemele, nedumeririle care apar sa le discute mai intai cu parintii, familia fiind sursa corecta de informatii in acest sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Hai ca eu am initiat topicul, dar n-am mai intrat pe el demult. Eu intre timp am rezolvat-o, cel putin cu copilul cel mare si cel putin in parte. Hi,hi - nici nu ghiciti cum! Noi in septembrie, inainte de a incepe fetita mea clasa I ne-am luat un caine - adica o catea caniche. Si din septembrie incoace mergem dimineata cu cainele la scoala, venim la pranz cu cainele de la scoala. Bineinteles ca pe drum ne intalnim si cu alti caini, inclusiv maidanezi. Inclusiv catele in calduri dupa care umbla 7-8 masculi. Fetita mea stia pe de rost ca ei vor "sa se imperecheze" - i-a povestit o fetita la gradinita despre cainii ei. Dar nu stia concret ce inseamna. Asa ca ... i-am povestit. Inclusiv ce unde intra. Cred ca a inteles referitor la animale ca replica ei a fost "Aha, deci de asta sarea cocosul pe gaina la buni ca sa faca oua!". N-a generalizat la oameni - sau cel putin nu mi-a spus-o inca. Dar pasul asta e mai usor de vreme ce a inteles "procesul". Stie ca femeile au ciclu o data pe luna spre deosebire de catele la care se intampla o data la 6 luni - deci pot sa faca pui doar o data la 6 luni si doar daca se imperecheaza, adica daca intra chestia cainelui in chestia catelei (i-a si vazut). Deci saracii maidanezi au fost si ei buni la ceva ... m-au scapat pe mine de un stres.
Multumesc si voua.
Sper sa va fie utila si ... ultima idee.

Mihaela Zaharia

Mergi la inceput