Educatia sexuala a copiilor

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Cand sa ii spui unui copil ca ce simte el prin masturbarea inconstienta e de natura sexuala si poate ajunge la aceeasi placere cu o persoana de sex opus sau de acelasi sex? In clasa 1? :))))
Hai sa fim seriosi.




Eu cred ca aia care se prosteste in discutie esti tu. Ii spui copilului ce este interesat sa stie atunci cand este interesat. Si ii lasi constiinta libera de sentimente de vinovatie si rusine cand vine vorba de sex, astfel ca atunci cand vine vorba de placere sa se simta liber sa o simta. Pentru copiii mei e cam de la sine inteles cred, vad si ei ca ne pupam, ne atingem, ne jucam si sunt sigura ca placerea se vede pe fetele noastre. Cand vor intelege mai multe despre sex placerea va fii deja integrata ca ceva firesc. Nu e nevoie sa le spunem totul mura-n gura, e suficient sa nu transmitem semnale gresite, in rest copiii au o intuitie si o capacitate de intelegere foarte buna.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

xio,iti pui capul ca masturbarea la copii n-are nicio conotatie sexuala?
hm...o imagine de Ariel si Domestos aplicate impreuna pe pata sexualitatii imi evoca asta.
copiii VIN din sex si placere (sau macar aia norocosi), asta e originea lor, si ei cunosc inconstient ca n-au fost conceputi deloc imaculat. iar inconstientul le este plin de fantasme sexuale (traduse in joc prin ciocnitul jucariilor, bagatul trenuletelor prin tunel, urcatul jucariilor una peste alta, etc), iar discutiile cu parintii aduc eliberarea de frica si vinovatie.
o discutie numai pe jumatate, sau in care li se prezinta o imagine ne-ok a sexualitatii aduce valoare adaugata anxietatilor legate de subiect.
"un barbat si o femeie se indragostesc, se iubesc. ei intai se cunosc, povestesc, comunica, afla lucruri unul despre altul. isi acorda suport si respect. apoi cand doresc si se simt pregatiti, fac dragoste. se saruta, se mangaie, se imbratiseaza. (penisul barbatului intra in vaginul femeii; din penis iese sperma care contine spermatozoizi, care se intalnesc cu ovulele femeii-daca e cazul); din acest act de iubire care produce placere ambilor parteneri este conceput copilul. tu la timpul potrivit, cand vei creste mare, vei cunoaste o fata/un baiat, pe care acum poate nu il cunosti, si care nu este nici tatal/mama ta (interdictia incestului); si daca va veti placea, intr-o relatie de lunga durata, dupa ce veti fi comunicat si va veti cunoaste, cand vei fi pregatit, vei face dragoste cu persoana pe care o iubesti si ai ales-o".
ce naiba e rau in asta?!?


Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

nimic rau,dar la ce varsta?5 ani?poate 6?
Lucru cert,mai devreme sau mai tarziu,copiii devin la fel cu parintii lor...asta poate fi de bine sau de rau,depinde din ce colt privesti...dar e OK,ca iarasi,in mod cert, nu suntem la fel,slava Domnului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

Lia, da chiar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Inca un articol :

" Cinci la sapte ani – Caracteristicile dezvoltarii sexuale

* Copiii din aceasta categorie de varsta incep sa-si largeasca contactele in afara familiei. Este posibil sa aiba legaturi cu copii care au idei mai multe despre sex si sa vina cu conceptii noi.
* Au crescut si simt nevoia de intimitate la baie si imbracat
* Intre 5- 7 ani incep sa utilizeze limbaj sexual sau obscen mai mult pentur a testa reactiile adultilor / parintilor
* Devin din ce in ce mai interesati despre ce inseamna sa fii femeie sau barbat
* In perioada asta renunta la a mai dori sa se casatoreasca cu mami sau cu tati
* Fetele devin mai apropiate de mamici, iar baietii de
* Incep sa devina retinuti in a mai pune intrebari
* In aceasta perioada, masturbarea devine frecventa.

Intrebari frecvente

Daca copilul meu se masturbeaza?

Masturbarea este normala, iar majoritatea copiilor isi dezmierda organele lor genitale. Nu-l face sa se simta vinovat de faptul ca este interesat sa-si descopere corpul.Eventual, un parinte ar putea sa explice copilului ca este un gest care tine de comportamentul privat, care se face in camera lui nu in magazin, de exemplu.

Masturbarea poate incepe din copilarie si continua pana la maturitate. Unii nou-nascuti baieti se nasc cu erectie, iar unele nou-nascute se nasc cu zona genitala lubrifiata. Multi copii se ating in zona genitala pentru ca se simt bine facand acest lucru, desi nu pot simti inca intreaga placere a masturbarii, deoarece nu pot atinge orgasmul inca. Este un fenomen normal in dezvoltatea psihosexuala care insa nu trebuie incurajat, dar nici reprimat cu brutalitate. Majoritatea parintilor ii opresc pe copiii lor cand ii prind jucandu-se cu organele genitale si acest lucru este recomandat, dar conteaza foarte mult modul in care se realizeaza, deoarece felul cum ii opresc poate avea un impact important in dezvoltarea sexuala a copiilor. Daca tipi la copiii tai sau daca ii lovesti peste mana vor ramane cu senzatia ca placerea sexuala e un lucru rau.

Cea mai utila metoda este focalizarea atentiei pe un alt subiect – este luat in brate, i se arata o jucarie.

Copilul meu se joaca de-a doctorul cu alti copii. Ce sa fac?

Toti copiii sunt curiosi si se joaca astfel de jocuri. Este o buna ocazie de a vedea ce stie si ce nu stie, de a invata despre corpul uman ( „ Stiu ca-ti pui intrebari si hai sa vorbim despre ce a-i vrea sastii ) si totodata de a-i spune ca ii apartine propriul corp . “Corpul tau iti apartine si poti spune oricui NU in cazul in care nu doresti sa fi atins

Baietelul meu se joaca cu papusi si se imbraca in haine de fetita. Acest lucru poate duce la homosexualitate?

Nu, ci este un mod de a invata despre lumea adultilor. Activitatile varstei prescolare presupun incercarea multor roluri in jocurile lor.

Copilul meu foloseste frecvent cuvinte obscene.

E bine sa verificam intai ce stie copilul despre acest cuvant, pentru ca multi copii folosesc un cuvant fara a-i intelege semnificatia. O data explicat sensul, copilul renunta sa-l mai foloseasca, explica-i de ce anumite cuvinte pot sa-i deranjeze pe ceilalti. In plus, este o ocazie de a –l invata ce cuvinte poate folosi atunci cand este duparat sau frustrat.

Sex la tv?

Multi parinti sunt ingrijorati de modul in care sexualitatea este promovata in randul mass media. Majoritatea reclamelor si programelor includ imagini care au convertit sexualitatea intr-un bun comercial. Poti folosi aceasta ocazie pentru a discuta si comunica cu copilul tau. Poti folosi aceste programe ca o rampa de lansare a unor discutii cu copilul in care sa discutati despre sexualitate si valorile familiei. In plus, limitati vizionarea programelor tv si ocupati timpul copilului cu alte activitati. ( permiteti copilului sa vizioneze doar programele adecvate)

De unde vin bebelusii?

Pentru copiii mai mici, un simplu raspuns cum ar fi „ din burtica mamicilor” este suficient. Dar pe la 5 ani copiii devin mai interesati de detalii si au nevoie sa fie explicat mai pe larg. Daca copilul devine si mai interesat, ati putea oferi explicatii in termeni simpli si pe intelesul lui despre actul sexual si conceptie.

Fii un parinte deschis intrebarilor

Lasati copilul sa intelega ca pot veni la voi oricand cu intrebari.A incepe devreme o educatie sexuala va poate ajuta sa comunicati si in timpul adolescentei despre problemele lui.

* Fii dispusi sa repetati informatiile oferite pana cand copilul le intelege
* Verificati ce stie deja copilul, intrebandu-l ce parere are despre, ce crede despre.
* Oferiti raspunsurile simple. Gandeste-te la ceea ce copilul poate si nu poate întelege.
* Este in regula sa spui uneori „ nu stiu” Daca copilul este mai mare, puteti citi impreuna cu copilul.
* Nu va aratati jenati cand copilul vine cu o intrebare. Lasati copilul sa intelega ca sexualitatea este parte a experientei umane si nu este ceva de care trebuie sa se rusineze sau sa se simta vinovat. E de preferat sa faci copilul sa vina la tine si sa te intrebe, nu sa caute raspunsuri in alta parte."





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Da, este rusine sa ne aratam organele genitale in public. Voi stiti sau procedati cumva altfel ?






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Allinta, nu te supara pe mine...am citit articolul cap-coada. Am regasit idei dezbatute aici. Ce mi-a atras atentia este ca ai subliniat (ma rog, scris cu rosu) fix propozitia care te absolva de o explicatie. De acord ca trebuie explicat in termeni simpli, dar chiar sint copiii nostri atit de "simpli"?

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Da, este rusine sa ne aratam organele genitale in public. Voi stiti sau procedati cumva altfel ?






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



Nu e rusine...nu e social acceptat. E o mare diferenta. Sint lucuri care se fac in intimitate fara a fi asociat cu sentimentul de rusine.

Si cine spune ca mergem cu organele genitale fluturind pe trotuar??? Am senzatia ca citim subiecte diferite.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Ocebine, cat de complicata / intortocheata poate fi gandirea unui copil prescolar - scolar de clasa I ?
Eu, pe fii-mea, am invatat-o sa imi spuna tot ce i se intampla. Asa am aflat ca un coleg de grupa si-a aratat putzurica si i-a cerut sa ii arate pasarica. Tot de la fetita am aflat cum se comportau educatoarele cu toti copiii, nu numai cu ea. Imi povesteste tot ce i se intampla peste zi.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Si, spre binele copiiilor nostri, nu trebuie sa ii invatam normele sociale ? Traim cumva la marginea societatii si nu mai avem nevoie sa socializam cu nimeni ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Si, spre binele copiiilor nostri, nu trebuie sa ii invatam normele sociale ? Traim cumva la marginea societatii si nu mai avem nevoie sa socializam cu nimeni ?


Ocebine, cat de complicata / intortocheata poate fi gandirea unui copil prescolar - scolar de clasa I ?
Eu, pe fii-mea, am invatat-o sa imi spuna tot ce i se intampla. Asa am aflat ca un coleg de grupa si-a aratat putzurica si i-a cerut sa ii arate pasarica. Tot de la fetita am aflat cum se comportau educatoarele cu toti copiii, nu numai cu ea. Imi povesteste tot ce i se intampla peste zi.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Norme sociale da...sint de acord. Dar nu vad rostul rusinii in situatia de fata. Creezi o situatie cu repercursiuni negative pe viitor pentru linistea ta.

Si ca mama de 2 copii (cei drept acuma mai mari) iti pot spune ca un copil de clasa I este extrem de complicat si capabil de intelegere mai mult decit ai vrea tu sa admiti.

Bagatul capului in nisip nu-i o metoda tare buna de parinteala.
Copiii sint curiosi prin natura...daca le taiem orice avint in spritul rusinii, unde ajungem?

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput