GREUTATE LA COPIL DE 5 ANI

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

eu am 1,68 si vreo 55 kg iar sotul are 1,70 si vreo 60 -65 kg iam facut analize normale de sange,urina etc totul i iese normal am fost la medic endocrinolog ne-a facut ecograf la glanda tiroida si ni sa zis ca totul e normal l-am operat acum un an de polipi ni sa zis ca si asta ia oprit cresterea ca dupa operatie o sa creasca dar degeaba. De mancat manaca foarte bine fructe,legume,lactate in special i plac ciorbele de dormit nu doare ziua deloc dar la 19 seara cade obosit pana dimineata pe la 7-8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Cred ca e prima data cand aud ca operatia de polipi (sau polipii in sine) ar afecta cresterea

*****************************
Irina (2006) si 34+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

burtocika, o fi si un sambure de adevar.

acelasi lucru i s-a spus si parintilor nepotelului meu, ca dupa operatia de polipi va avea o perioada de crestere accelerata. si chiar asa s-a intamplat, copilul a inceput sa aiba pofta de mancare ca niciodata, noaptea se odihnea foarte bine pentru ca nu mai era somnul chinuit din cauza problemelor de respiratie, s-au redus semnificativ episoadele de raceli cu complicatii - rosu in gat, otita, bronsita.


Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Baietelul meu cel mare are 4 ani si 9 luni ai are 103 cm si 15 kg, dar a fost prematur nascut la 33 saptamani cu 1.9 kg si 43 cm.
S-ar putea sa semene si cu mine la constitutie eu avand 1,65 cm si 48 kg dupa 2 nasteri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Baietelul meu (5 ani si 5 luni) are 20 de kg si 120 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

noua asa ni sa zis ca polipi stacneaza cresterea dar am operat baietelul acum 1 an si degeaba de mancat mananca foarte bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Ilona, este perfect pobibil ca baietelul tau sa fie sanatos tun si sa creasca in ritmul propriu. Daca zici ca are analize bune, in general, inseamna ca ati exclus o infectie cronica, ce poate da incetinirea ritmului de crestere. Este posibil insa si sa fie vorba de un deficit de STH (hormon somatotrop hipofizar) - care este un hormon care tine de hipotalamus si hipofiza, nu de tiroida. Valorile STH-ului in sange nu se determina in mod uzual, trebuie sa sa gandeasca cineva sa ceara aceasta analiza. Daca este prea putin STH, cresterea incetineste. Copilul este dezvoltat armonios, dar e de dimensiuni mai mici decat normalul pentru varsta lui. Nedescoperit la timp, deficitul acesta duce la nanism hipofizar (piticii aceia care arata ca un adult de dimensiuni mici).

Nu spun ca asta este, ci zic ca sunt sanse mai mari ca baietelul sa fie perfect sanatos, dar merita sa mergi din nou la endocrinolog, sa vedeti si cum sta cu STH-ul, ca sa fii linsitita. Daca totul e ok, nu ai decat sa lasi baiatul sa creasca atunci cand ii vine vremea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

Ellax IMI POTI SPUNE MAI MULTE DESPRE ACEASTA ANALIZA ?TE ROG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ellax, citind informatiile postate de tine, imi dau seama ca am avut si eu un coleg de clasa in scoala generala, care era "minion", il purta mama lui pe la o gramada de medici in Bucuresti, era disperata ca nu mai creste; baiatul era perfect proportionat, insa parea "intrat la apa". probabil ca avea un astfel de deficit, nedescoperit la timp (asta se intampla acum 30 de ani). stiu ca a facut un tratament hormonal, a mai crescut o idee, apoi nu mai stiu nimic de el, drumurile ni s-au separat cand am intrat la liceu.

ilona, incearca sa gasesti un medic endocrinolog bun. te va lamuri el despre ce poate fi vorba si iti poate da trimitere pentru efectuarea unor analize specifice.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ILONA_21 spune:

am sa caut dar la noi e un singur medic endocrinloag in spital care trebuie sa i spui exact ce analiza trebuie facuta si zice ca e normal dar am sa incerc sa merg si mai departe la alt medic in alt oras

Mergi la inceput