GREUTATE LA COPIL DE 5 ANI

GREUTATE LA COPIL DE 5 ANI | Autor: ILONA_21

Link direct la acest mesaj

buna,am un baietel de 5 ani care are o greutate de 12 kg si inaltime de 98 cm e ceva normal am apelat la medici care mi-au zis ca e normal totusi mie mi se pare cam mic.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Mie sincer mi se pare cam putin ca greutate si ca inaltime ...

Fetita mea de 5 ani are 17 kg si 116 cm, si tot mi-a spus doctorul ca e cam slabuta ... e drept ca e inalta (cica?) pt varsta ei, dar 17 kg fata de 12, cat zici ca are baietelul ei, tot mi se pare putin ..

Chiar astept si eu sa vad, poate ne da cineva un tabel cu inaltimea/greutatea pe varste ...

*****************************
Irina (2006) si 32+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

12 kg?? pai, fii-mea mica are aproape 11 kg si are 15 luni, iar la 5 ani celelalte aveau aproape 20 kg si in jur de 110 cm.

ai fost la medicul de familie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Fetita mea e mica si de inaltime si ca greutate pt varsta ei, fata de medie. Dar totusi la 5 ani avea 102-104 cm si 15 kg. Nu kg mi se par putine, cat inaltimea. Presupun ca e proportionat totusi copilul, nu e foarte slab. Practic, are dimensiunile unui copil de 3 ani. Eu sa fiu in locul tau as merge la un doctor pt investigatii suplimentare.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

in primul rand ar trebui sa ne spui cum sunteti voi, parintii, dpdv al conformatiei (inaltime, greutate)

in al doilea rand, te rog sa ne scrii care este programul unei zile din viata copilului tau : cat doarme, cat si ce mananca, cat face miscare, etc.

in al treilea rand, nu e foarte clar : ai apelat la medici, insa acestia nu ti-au recomandat/spus nimic concret ? cand i-ai facut ultima data analize baietelului tau ? cum sta cu sanatatea/imunitatea in general ? se imbolnaveste des sau rar ? i-ai dat vreodata, din proprie initiativa sau la recomandarea medicului, suplimente alimentare/imunitate/vitamine ?

aici pe forum (la "copilul 3-6 ani", repere dezvoltare fizica), la varsta de 5 ani valorile medii ar fi: inaltime 105-111 cm, greutate 16-20,5 kg, cu mentiunea ca fetele se situeaza putin sub limite, iar baietii putin peste.

sincer, si mie mi se pare cam micut si slabut baietelul tau. fetita mea, la 4 ani, are deja 19-20 kg si inaltime 1 m.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Uite niste subiecte ce te pot ajuta: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=157442
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155510



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Ilona, si mie mi se pare cam mic, insa asta nu are relevanta. Fa-i niste analize de sange, am inteles ca se poate face o analiza care sa verifice un hormon care are legatura cu cresterea, etc...Fa mai multe investigatii.In general, la 5 ani, inaltimea este cam de 110, iar kilogramele se duc catre 18-20.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris_2009 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ILONA_21

buna,am un baietel de 5 ani care are o greutate de 12 kg si inaltime de 98 cm e ceva normal am apelat la medici care mi-au zis ca e normal totusi mie mi se pare cam mic.


Eu zic sa mai ceri ceva pareri de la alti medici, eventual din alte orase, mi se pare totusi prea slab si prea scund pt. varsta lui.

Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Ilona, baietelul tau pare sub limita inferioasa admisa si pentru inaltime, si pentru greutate la 5 ani, la baieti. Eu zic ca e bine sa mergi cu copilul la un pediatru care chiar isi face treaba si sa vedeti daca totul e in ordine. Conteaza si inaltimea parintilor, si pana la cate saptamani ai dus sarcina, si bolile copilului si ale parintilor, si multe altele, atunci cand se judeca "normalul" pentru un copil. Cred ca va trebui sa aceti si niste investigatii endocrinologice, sa vedeti cu sta baiatul cu hormonul de crestere (STH). Mergeti la un medic bun si o sa cautati impreuna sa aflati daca baiatul tau e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Fetita mea la 5 ani jumate are cca 112 cm si 16 kg si pare (de fapt e ) slabuta rau ,dar si eu sunt asa silueta, la fel e si sotul,in plus se incadreaza in graficele de crestere, doar ca la greutate a fost mereu la limita de jos.
Datele pe care le-ai dat sunt sub limita minima pentru un copil de 5 ani: am vazut intr-un grafic de crestere ca pt. un copil de fix 5 ani limitele minime/maxime sunt la inaltime 100 cm / 120 cm ,iar la greutate 14 kg - 25 kg.La 98 cm inaltime greutatea minima e de 13 kg.
Dar daca medicii ti-au spus ca e normal, poate chiar ca asa e ... poate ca si voi parintii sunteti f. mici de statura si f. subtirei si ei or fi vazut asta ?


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ILONA_21

buna,am un baietel de 5 ani care are o greutate de 12 kg si inaltime de 98 cm e ceva normal am apelat la medici care mi-au zis ca e normal totusi mie mi se pare cam mic.


Ce fel de medici? Pediatrii, endocrinologi ... trebuie o parere avizata in acest caz si ma tem ca medicii de familie, generalisti nu sunt in masura sa o dea. Analize specifice ai facut? Stiu ca se fac niste markeri din sange. Radiografia pumnului nu stiu daca se mai poarta sau au aparut alte metode pentru analiza acestei situatii.

Dar nu sta asa...

Mergi la inceput