cit se mai in Ro da la o nunta?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mai, eu spun ca una este sa iti dea nasii 350 de euro, adica, cu doar 50 de euro mai mult decat invitatii (unii) si alta este sa iti dea 500-1000 de euro. Cu 1000 de euro mai puti un invitat si mergi intr-o vacanta exotica, cu 500 la fel, psihic e altceva decat sa pui diferenta de la 350.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


Dar, psihic, n-ar fi mai bine sa-ti platesti singurica vacanta exotica? Nasii nu sint vaci de muls...sint parinti sprituali. Corect ar fi sa va platiti singuri vacanta exotica...stai putin ca vine Marius si imi spune ca vacantele exotice sint de fapt o traditie veche si nobila si eu sint pe dinafara (si la propriu si la figurat).



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Mama mia am ramas perplexa, nu ca n-as stii cat "costa" o nunta in Romania ca tocmai s-a maritat secretare firmei, dar tupeul asta de a "cere", de fapt a spune cat sa dea unul si altul mi se pare nesimtire curata.

Pai ori faci nunta ca etc: asa iti place tie si vrei sa petreci cu oamenii ori nema frate, dar obligatii si tupeisme d-astea fac de neinteles fenomenul nunta la romani.

Sa va mai zic ca seful meu (olandez) i-a luat tipei un set complet de farfurii, cesti, boluri de supa si d-astea de la Ikea, cred ca nu costa mai mult de 60-70 maxim de euro.

Bineinteles ca nu i-ai zis pe fata, atat ii trebuia, dar ce barfa in romaneste au tras aia, a fost subiectul serii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Mai, eu spun ca una este sa iti dea nasii 350 de euro, adica, cu doar 50 de euro mai mult decat invitatii (unii) si alta este sa iti dea 500-1000 de euro. Cu 1000 de euro mai puti un invitat si mergi intr-o vacanta exotica, cu 500 la fel, psihic e altceva decat sa pui diferenta de la 350.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


.


Dar, psihic, n-ar fi mai bine sa-ti platesti singurica vacanta exotica? Nasii nu sint vaci de muls...sint parinti sprituali. Corect ar fi sa va platiti singuri vacanta exotica...stai putin ca vine Marius si imi spune ca vacantele exotice sint de fapt o traditie veche si nobila si eu sint pe dinafara (si la propriu si la figurat).



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."






In primul rand nu stiu de ce mi te adresezi asa, eu nu mulg pe nimeni din simplul motiv ca nu m-am casatorit si nici nu am de gand prea curand.
In al doilea rand, mirii nu "mulg" nasii, ca nu se duce nimeni sa spuna ca vor suma x de bani, daca esti nas pur si simplu se subintelege ca dai mai mult decat un invitat oarecare.

Burtocika, prietenii nu stiu cat dau eu, si nu dau bani pe nimic doar de ochii lumii.
Dar din moment ce esti nas la o nunta, ii ajuti pe fini mai mult decat altii.
Dati-o incolo, ca abia anul trecut am mers si eu la prima nunta din viata mea si tot stiam chestia asta.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
... din simplul motiv ca nu m-am casatorit si nici nu am de gand prea curand.


Pai stai putin, tu nu stii ca daca vrei sa fii nas de cununie trebuie sa fii tu insuti casatorit ?
Cam off-topic, recunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu ma prea intereseaza astea cu vrutul si pututul
La nunta noastra ii vom avea ca nasi si pe prietenii nostri cei mai buni indiferent daca sunt sau nu casatoriti.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Xio, preotul nu va cununa cu nasi necasatoriti. Asta e. Binenteles ca daca preotul nu cere certificat de casatorie nasilor si ii crede pe cuvant daca spun ca sunt casatoriti, e altceva. Dar nu cred ca e moral sa minti chiar asa. Eu nu stiu sa fie 'dezlegare' pentru asa o situatie, desi .... Mazare a cununat cu mama'sa acu vreo 2-3 saptamani. Retrag afirmatiile categorice de mai devreme. In Romania orice e posibil, desigur.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si eu am cununat mult inainte sa ma casatoresc. Problema e ca nasii se aleg si din alte considerente (nu ma refer aici la aspectul financiar, ci la relatia de prietenie apropiata intre nasi si miri), si mai putin datorita calitatilor lor de eventuali parinti spirituali.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu are legatura cu ce e posibil in romania, pot nasi frate cu sora, asta stiu sigur si probabil tot pe acelasi tipic a nasit si mazare cu ma-sa. Asta da exemplu de cumetrie pe baza de interes.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Ciao,
strict la subiect...ca am vazut ca in rest s-a mai dezbatut o gramada...

La noi in Ardeal, in momentul asta se da la restaurant simplu in jur de 800-1000 de lei de cuplu, si cam 500-600 de lei daca esti singur. Deci nunta normala, fara fitze.

La nunta noastra acum 2 ani am avut multi vecini care au dat 1000 lei, dar sa stii ca au fost si neamuri care au dat 600/cuplu...Ideea e ca macar sa dea cat am dat eu la nunta lor, iar cei care au dat putin, la fel voi da si eu la nunta lor.

Ca parere, zic ca un 150 de euro e o cinste buna...dar voi stiti mai bine cum se da in zona, ce fel de nunta este...etc....

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Xio, preotul nu va cununa cu nasi necasatoriti. Asta e. Binenteles ca daca preotul nu cere certificat de casatorie nasilor si ii crede pe cuvant daca spun ca sunt casatoriti, e altceva. Dar nu cred ca e moral sa minti chiar asa. Eu nu stiu sa fie 'dezlegare' pentru asa o situatie, desi .... Mazare a cununat cu mama'sa acu vreo 2-3 saptamani. Retrag afirmatiile categorice de mai devreme. In Romania orice e posibil, desigur.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



In America imi pot lua de pe net drept de a cununa, ca preot. Unde e totul posibil?

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput