cit se mai in Ro da la o nunta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Conteaza enorm locatia si orasul.

Exemple recente:

Bucuresti, locatie de fite s-a dus doar sotul meu si a dat 1000 RON singur (el coleg de serviciu cu mirele, apropiati de altfel).

Campina, locatie frumoasa, nu stiu daca de fite ca nu locuiesc acolo, am dat amandoi 800 RON.

Asa ca 300 USD poate fi suma potrivita, poate fi prea mult sau poate fi prea putin.


Oana mami de Mara 11.08.2004 si 20+ cu Calin

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Discutind cu mama la tel mi-a spus sa ma asigur ca fiu-meu ii va da 300usd.


Asta mi se pare o nesimtire CRASA !!! Numai pt faza asta eu as fi spus pardon si nu m-as mai fi dus la nici o nunta !!!




Eu am inteles din mesaj ca cea care a sugerat 300usd e mama lui monabella, nu mama mirelui. Si nu cred ca e nesimtire, ci grija (traditionala) a romanilor de 'gura lumii'. Ca vor fi vecini, prieteni vechi la acea nunta si baiatul trebuie sa 'dea bine', sa nu vorbeasca lumea apoi.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

... mai ales ca vine de peste Ocean, deci doldora de bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

... mai ales ca vine de peste Ocean, deci doldora de bani.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Exact asta e conceptia, ca toti cei plecati in afara vin cu portofelul umflat de bani si e cazul sa arate ce de-a lovele fac, sa sara cu darul mare.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Eu am inteles din mesaj ca cea care a sugerat 300usd e mama lui monabella, nu mama mirelui.


Da, s-ar putea sa ai dreptate ... eu am avut impresia ca era mama mirelui, de-asta mi s-a parut foarte urat ...

*****************************
Irina (2006) si 34+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Nu cred ca mai conteaza de unde vine baiatul, cine o mai fi de conceptia ca banii se castiga doar in strainatate?

Ideea e ca poti sa dai cat doresti de mult, ca in RO nu vei avea aceeasi probleme ca in afara, unde un cadou prea scump pare suspect.
La limita inferioara, mai putin decat valoarea meniului si ceva in plus peste el nu se da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La noi este un obicei comun. Se intreaba cat costa meniul pentru o persoana si in general se acopera meniul x 2.
Daca un meniu este 200 lei/pers. eu platesc 200x2 = 400 lei Daca suntem 2 persoane se plateste o persoana x 2 iar a doua persoana meniul + jumatate in plus. Deci doua persoane consuma 400 lei si platesc 700 lei. La a treia si a patra persoana scade la 25% costul acoperit peste valoarea meniului.
Nu este nici o rusine sa intrebi cat costa meniul pentru o persoana si ti se raspunde dar intotdeauna daca raspunzi afirmativ invitatiei chiar daca nu mai mergi din terte motive acoperi cel putin costul meniului platit in favoarea ta. Inca ceva - nu esti obligat sa procedezi astfel dar asa este la noi. Bunul simt spune sa iti acoperi cel putin contravaloarea meniului chiar daca nu mai mergi dar ai spus ca mergi.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

si noua ne-au spus finii cat e meniul.
si apoi noi nu facem cu "dar". banii se pun in plic si gata. nu se mai striga suma. daca vrei sa scrii si pe plic de la cine sunt banii...ok, daca nu totul ramane secret.
asa am facut si la nunta noastra si asa au vrut si ei.



Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pai daca se pun banii in plic, tot nunta cu dar se cheama . Poate vroiai sa spui ca nu e cu strigare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Conteaza enorm locatia si orasul.

Exemple recente:

Bucuresti, locatie de fite s-a dus doar sotul meu si a dat 1000 RON singur (el coleg de serviciu cu mirele, apropiati de altfel).

Campina, locatie frumoasa, nu stiu daca de fite ca nu locuiesc acolo, am dat amandoi 800 RON.

Asa ca 300 USD poate fi suma potrivita, poate fi prea mult sau poate fi prea putin.


Oana mami de Mara 11.08.2004 si 20+ cu Calin

Noi



Cat ati dat voi nu prea conteaza, conteaza cat se da de obicei
Si in general la nunta dai 200 de euro de cuplu. pardon, de la 200 in sus. indiferent ca esti in Bucuresti, onesti sau Cucuietii din deal. Dai minimum 200 de euro de cuplu indiferent unde esti.
Mai putin dai doar daca nu ai posibilitati.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput