Cum sa intarzii CM

Cum sa intarzii CM | Autor: crangutalil

Link direct la acest mesaj

Stie cineva cum as putea sa intarzii sosirea CM cu cateva zile macar?M-ar prinde exact la mare in mijlocul perioadei de vacanta si dupa ce ca stau 6 nopti la mare sa mai fiu si jumatate din timp cu pb n-am nici un chef...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Asta mi s-a intamplat mie, am intrebat la farmacie si nu au avut ce sa-mi recomandde altceva. Mai de mult citisem pe net de niste pastile cu O ... dar nu am mai gasit informatiile acelea si se dau oricum cu reteta.

Daca iei anticonceptionale, poti sa mai iei o folie fara pauza, in continuarea celeilalte.

Daca nu iei AC (cum a fost si cazul meu), va trebui sa te chinui putin: iti cumperi de la farmacie fitomtadion (adica vitamina K), al care efect este diminiarea (nu o sa elimine complet) sangerarilor si iti iei si vreo 2 cutii mari de ob din cea mai mare dimensiune, 5-6 picaturi si cu astea, schimbate pe la 1-2h se rezolva problema.
Vit K se iau 2 pe zi, eu luam una dimineata cum ma sculam si una mai spre dupa amiaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Orgametril se numesc pastilele cu O . Mai bine incepe o folie de anticonceptionale si gata.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Incearca cu AC. Dar trebuie sa intrebi un medic inainte ce fel (asta daca nu iei deja) si daca nu ai alte pb de sanatate care te impiedica folosirea lor.
Eu asa fac si merge chiar daca prima data cand am incercat nu luasem in viata mea AC. Am inceput o folie cu vreo 10 zile inainte si nu a venit decat dupa terminarea ei.
Faza cu OB-urile....ce sa zic. Eu am o experienta neplacuta si de atunci nu pun niciodata doar OB ci doar in combinatie cu tampon extern. Eram la mare si mi-am pus un ob. Am plecat la masa si in lift am simtit cum se scurge ceva. Am zis ca sunt eu nebuna. Da de unde, incepuse sa se prelinga pe picioare. Am crezut ca mor, nu stiam cum sa ajung in camera mai repede. Noroc ca era dimineata si nu era prea multa lume.
Si o alta anu trecut parca. Mai aveam un pic de ciclu si am pus ob ca sa nu patez slipul. am ascuns eu firicelul dar de la stat pe sezlong, ridicat, sculat...a iesit si n-am vazut. Noroc ca a vazut o prietena si mi-a facut un semn discret
Deci...fara OB !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Din cauza ca am un ciclu fff abundent nu pot sa-mi permit sa nu-l amin in concediu, daca se intimpla sa coincida datele.
Am luat deja de doua ori (la interval de doi ani) PRIMOLUT (asa ii spune aici in Israel). Este f bun, fara efecte secundare (daca il iei ocazional). Mie mi-l prescrie dr ginecolog. Uite aici un link cu medicamentul si denumirea substantei active.
www.netdoctor.co.uk/medicines/100005210.html" target="_blank">http://www.netdoctor.co.uk/medicines/100005210.html

Culmea este ca si anul asta mergem in Rom si iar cade concediul odata cu cm-ul. Chiar sapt trecuta am fost la dr si mi-am luat reteta.


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crangutalil spune:

Va multumesc mult, nu iau de obicei AC,am sterilet, am luat o folie de Ac acum 3 ani tot ca sa-mi aman CM pe acelasi motiv ca acum si stiu ca dr. meu ginecolog m-a certat rau...Dar acum dupa 3 ani o sa fac acelasi lucru ca n-am incotro, cat rau poate sa faca o folie de AC luata la 3 ani odata?
Ramona, mersi mult, o sa ma uit pe prospectul ce mi-ai dat link, dar nu sunt tot AC?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Desi medicamentul contine progesteron sintetic, NU sint AC.

Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreoti spune:

Nu stiu in ce masura iti mai foloseste raspunsul meu...insa stiu ca ajuta vitamina K, luata intarzaie CM,detalii nu cunosc.Vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Eu am luat o luna anticonceptionale si le-am intrerupt cu 3 zile mai devreme. Mi-a venit ciclu dupa 4 zile de cand le-am terminat, m-a tinut 3 zile (pe mine care ma tinea cam 10zile)si mi-a venit din nou la fix 28 de zile. Mai exista varianta sa iau o folie una dupa alta, dar nu am facut asa.

Mergi la inceput