metode distractive pentru renuntzarea la scutece

metode distractive pentru renuntzarea la scutece | Autor: fecian

Link direct la acest mesaj

Buna parinti!!!
Sunt mamica unui nazdravan de 3 anisori care e foarte foarte incapatanat si nici o metoda de a-l dezvata de scutece nu a dat succes pana acum!

Ce am incercat pana acum:

- pus la olitza la ore bine specificate (dimineatza, pe la pranz, inainte de culcare) ...nu vrea sub nici o forma.

- intrebatul des daca vrea sa mearga sa faca pipi...nici nu ma baga in seama...chiar se enerveaza (sincer si mie mi se pare de-a dreptul enervant sa stau sa intreb la fiecare 10-20 de minute daca vrea la toaleta)

- recompensat pentru simplul fapt ca e interesat de acest aspect (desi e interesat sa stea sa ne scoata toata hartia igienica afara si sa faca ditamai drumul de hartie )

- lasatul in chilotei (3 zile am incercat... am spalat toata garderoba de 3 ori)...nici ca l-a deranjat nici pipi nici kk...fuge si rade de noi ceva de vis..Devine stresant si enervant sa spal ture intregi numai cu hainele lui

- olitza muzicala... turna apa (din toaleta, logic )sau lapte sau ce mai gasea lichid prin casa in vas sa asculte muzica! Pana si-a dat seama ca e o chestie de presiune si de atunci incepuse sa isi bage mai intai mana apoi piciorul in vas..evident, s-a dus toata muzica si olitza cu ea!!! (am cumparat alta...simpla si sanatoasa)


Ce as dori de aici:

Idei distractive care sa ma poata ajuta sa il pot face sa VREA sa mearga la toaleta!

E un baietel destept si foarte adaptativ, d-aia e asa de greu!!!

Chestiunea e ca uneori la gradinitza face la toaleta...insa acasa...cam ne joaca!

P.S. Noi suntem de principiul ca tot ce faci trebuie sa fie de buna voie si nesilit...si daca se poate distractiv. Vreau sa vada ca cel mai natural lucru ca el sa mearga la toaleta, sa ne spuna cand are nevoie!


Va multumesc in avans!

________________________

Felicia,de pui (Gabriel) si 34+ cu bulina (Mihai sau Anamaria???) AMR 6 s!!!!

Povestea lui Gabriel
Victoria invinge cancerul!!!

_________________________

Simply happy!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

fecian, am incercat si eu toate astea

pana la urma sper ca pe cand va vrea sa iasa cu fete in oras sa renunte totusi la pampers

mama de Carol (29.12.2008) si 36+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

fecian, am incercat si eu toate astea

pana la urma sper ca pe cand va vrea sa iasa cu fete in oras sa renunte totusi la pampers

mama de Carol (29.12.2008) si 36+ cu Patrick
blog




Speram totusi sa nu ajungem pana acolo!



Felicia,de pui (Gabriel) si 34+ cu bulina (Mihai sau Anamaria???) AMR 6 s!!!!
Povestea lui Gabriel
Victoria invinge cancerul!!!

_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Buna copilul meu e inca mic si nu put da sfaturi din experienta pt ca nu am, in schimb soacra mea imi povestea cum a procedat cu nepotii cei mai mari, i-a luat in vacanta mare la tara si evident i-a lasat in "cuculetul" gol prin curte...si din cand in cand ii intreba daca vor sa faca pipi si daca nu ziceau se ducea cu ei in plimbare prin curte si le spunea "hai sa facem pipi pe pietricica asta/frunzulita asta..etc... la un momen dat se cereau singuri sa faca pipi...trebuie multa rabdare si fara nervi...Copiii simt starea ta de nervozitate si atunci cand esti nervos nici n-ai rabdare sa astepti/sa folosesti un ton adecvat...Daca ai parinti/socri la tara ti-ar fi de mare ajutor..in apartament sau parc nu poti face asta..

Multa rabdare si succes ii doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Activitati: faceam puzze-uri impreuna, construiam turnulete din blocuri de lego, ne uitam prin carticelele cu animalute..ea pe olita si eu langa ea..asa ii placea ca sa stea pe olita..erau "laxative". Cand simtea ca vrea sa faca kk isi lua cutia cu puzzel si pe mine de mana ca sa mergem sa o pun pe olita. La toaleta la fel, aveam reviste cu animale ptr ea, stateam langa ea si ii raspundeam la intrebarile "puse" de ea.."ata?(asta) si-mi arata in revista"..trebuia sa stau mereu dupa ea, dar asta e...trebuia sa renuntam si la scutec, nu?!
Acum nu mai avem nevoie de "jucarii" ca cere singurica la olita, dar inca ii mai pun chilotei-scutec cand mergem undeva (la parc rar ii mai pun) sau cand doarme...Se mai intampla si accidente prin casa sau parc...ca e prea preocupata de ceva si uita sa mai zica ca face pipi....Speram ca pana in toamna sa scapam definitiv de pampers.


Mami de mica si iubita 05.05.2009 si de inca o mai mica si iubita 25.03.2011

Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

noi suntem in plin proces de adaptare la olita . mihaita are 1 an si 8 luni si ne straduim sa il invatam la olita...

face de cateva ori la olita, apoi pe el (cand e prea absorbit de jucarii sau joaca), apoi iar la olita. chestia cu intrebatul f. des nu merge.

in schimb e foarte fericit, bate din palme si tzopaie de bucurie cand face direct la toaleta. merge singur acolo cand simte ca ii vine sa faca pishu... problema e ca ne-am cam mutat in baie , pt. ca vrea sa stea la toaleta cam des...

face si la olita, e foarte fericit cand ii reuseste... dar doar pt. ca stie ca va merge sa punem pishu la toaleta dupa aceea , deci tot de toaleta e legata treaba...


poate vrea si copilul tau direct la toaleta. poate i se pare ca e prea mare pt. olita. zic si eu... pe cel mare mi l-au invatat la cresa sa faca la olita, deci n-am experienta mai mare...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Faza cu puzzle nu mai merge de mult, e deja prea mare si se plictiseste de moarte de ele...

totusi in perindarile mele pe marele NET am gasit eu 2 solutii, pe care le voi aplica de maine:

(1) Saculetul cu surprize! (ii multumesc mamicii cu initiativa)

Intr-un saculet opac se introduc mai multe obiecte si jucarii noi care sigur ii starnesc curiozitatea(zdranganitoare, bilute, jucarii mici, etc) si dupa fiecare reusita la olitza sa il las sa isi aleaga un singur obiect din sacutz.

Sper sa mearga!!!

(2) Stickerul buclucas!

Exista pe net anumite stickere care la contactul cu pipi se transforma din negru intr-o forma zambitoare. Idei cam cum arata sunt www.kiddymania.co.uk/potty-training-stickers-friend-p-397.html" target="_blank">aici

Deocamdata voi incerca aceste 2 metode. Sa vedem ce va iesi.




Felicia,de pui (Gabriel) si 34+ cu bulina (Mihai sau Anamaria???) AMR 6 s!!!!

Povestea lui Gabriel
Victoria invinge cancerul!!!

_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi




poate vrea si copilul tau direct la toaleta. poate i se pare ca e prea mare pt. olita. zic si eu... pe cel mare mi l-au invatat la cresa sa faca la olita, deci n-am experienta mai mare...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii



M-am gandit si eu la varianta asta, d-aia avem si reductor... insa nici nu vrea sa il vada! clar nu e asta!

Multumesc oricum de idee



Felicia,de pui (Gabriel) si 34+ cu bulina (Mihai sau Anamaria???) AMR 6 s!!!!
Povestea lui Gabriel
Victoria invinge cancerul!!!

_

Simply happy!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clarmai spune:

Si eu m-am chinuit mult cu olita,ii puneam apa,desenam pe oala.etc.am incercat toate metodele care mi-au trecut prin cap,si sfatuita si de altii,nimic nu a functionat,mergea prin casa cu oala in cap.

Intr-o zi am lasat-o prin casa la fundul gol,toata ziua,si m-am trezit cu ea ca s-a asezat singura pe oala,am descoperit ca o enerva sa-i dau chilotii si pantalonii jos,nu stiu de ce,in momentul in care am lasat-o la fundul gol si putea sa aleaga singura momentul in care sa faca fara sa o mai intreb,am avut succes,totusi era iarna,iar temperatura in casa nu tocmai de fund gol,poate tu o sa ai succes tinand cont ca e vara.

Iar la wc am reusit cu un colac nou cu catei pe el."te asezi sa faci la ham-ham?"imediat a vrut,apoi cerea singura,"pipi ham-ham",dar asta dupa multe tentative de esec,in ambele cazuri.Multe rufe udate si parchet ud peste tot,fugea de mine si se ducea in colt,urla ca din gura de sarpe cand o intrebam de wc.Iar oala era pt jucarii nu pt ea.

Tin sa precizez ca colacul de la wc are burete ,pe calalalt nu a vrut nici in ruptul capului,poate era prea tare,nu stiu.

Bafta si scuze ca tz cu mes.acum am vazut postul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Si noi avem aceleasi necazuri desi suntem cu un an mai mici.
I-l mai las...am avut si eu nervi tari cateva zile si am spalat toata lenjeria si cu mopul in urma lui nada. Olita si reductorul sunt pt. orice altceva bune nu pt. ce trebuie! L-am lasat fara scutec la tara si am avut rabdare...stiu si faza cu pipi la copacel/ furnicuta/ gardutz//nada. Teoria o stie e toba ( e si el f istetel) insa am ajuns la concluzia ca nu vrea asa ca mai astept! Problema mare la mine e ca nici scutec nu mai doreste...ee si aici ma apuca toate cele!
Eu i-l mai pun in cada cand i-l las cu chilotei/ fara scutec ... cam din ora in ora... si dau drumul la dus( asa faceam la inceput) acum e suficient sa-l pun in cada si sa-i zic hai fa pipi si mergee...face! Cred ca trebuie nervi de otel si persevereta maxima!
Citesc si eu cu interes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

eu i-as spune pur si simplu: uite eu tot am incercat sa iti arat cum poti sa renunti la pampers si am constatat ca tu nu vrei. Cand o sa vrei sa faci la olita, sa ma anunti. Pana atunci vom folosi pampers.

Si as face o pauza de la jocul asta de-a facut la olita.

In timpul asta i-as mai spune uite ma duc sa fac pipi la wc. Uite in parc copiii mari nu au scutec. Tu ai crescut mare si cred ca poti sa faci pipi singurel la wc. Cand o sa vrei asta, putem sa incercam. Dar nu continuu, asa ocazional cand chiar se iveste un moment.

Apoi as incerca ulterior sa il las in chilotei in casa si as vedea cum functioneaza. Nu as face din chestia asta un joc cu bulinute si surprize samd; e vorba de independenta lui si de un pas pe care trebuie sa il faca singur si nu are nevoie de bombonele pentru asta.

Si as mai incerca din nou peste o luna doua. S-ar putea sa ai o mare surpriza:)

La mine la ambii copii a fost un proces nu o chestie imediata de 1-2 saptamani. A tinut cateva luni de zile. Cand stateau in casa erau lasati in chilotei. Aveau zile mai bune si altele mai putin bune. In functie de zi la un moment dat primeau pampers. Cand mergeam afara aveau pampers. La ambii renuntarea la papers a coincis cu mersul la gradinita - pe la 2.5-2.6 ani. Si a fost decizia lor. Cand fetitia a renuntat complet la pampers a venit si a cerut sa nu mai aiba nici macar noaptea. Baiatul a fost exact genul de smecher de aici - stia exact ce si cum si cand sa faca si pur si simplu alegea sa faca pe el si se distra in functie de reactia noastra.
Dar la un moment dat si el s-a decis sa mearga doar la WC. Mi s-a parut ca e pregatit cand deja noaptea nu mai facea decat foarte rar in scutec. Si a renuntat direct la scutec si ziua si noaptea.


Mergi la inceput