Mi se pare ca nu mai am lapte...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zax spune:

of fetelor! multumesc de incurajari
nu stiu ce sa mai fac?! sunt oarecum la capatul puterilor; o sa incerc sa ma adun si sa rezistam si mai departe; nu ma plang de treziri si de maraieli, dar sunt foarte foarte obosita;

baiatul cel mare nu s-a mai trezit noaptea de la 2 luni jumate; si cand se trezea in perioadele de maxima excitatie de peste zi (mers, vorbit, etc) ii punea sotul suzeta si adormea la loc;

dar acum fata nu ma vrea decat pe mine si m-a ajuns oboseala de tot; sa nu poti tu sa dormi 3 ore legate nu e usor; si da, stiu - multe am trecut prin asta si e greu pentru toata lumea

stau si ma intreb uneori daca laptele mai are acum valoare nutritiva sau doar de hidratare (pentru ca in foarte multe zile nu apuc efectiv sa mananc mai nimic si atunci de unde sa isi ia calitatile de care are nevoie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Curaj, am o cunostimta care a bagat lapte praf din aceleasi motive, s+a chinuit o luna sa invete copilul cu biberonul, in final, niciun rezultat, la fel de des se trezeste.

Incearca sa mananci bine sa te odihnesti macar 30 de minute intr-o zi.Eu de cand am si fetita acasa toata ziua, sunt zombie, insa de cateva zile cand dorm ei, dorm si eu, cat apuc, uneori si 15 minute ma pun pe picioare. Daca fata nu vrea sa doarma, o iau langa mine in pat si o pun sa-mi spuna o poveste, ea vorbeste si eu uneori mai atipesc.



mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

inbox
avem copiii de aceleasi varste; baiatul e in iunie 2006 si fata in septembrie 2010; pe unde stati? - poate iesim impreuna in parc; noi iesim in IOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui zax

inbox
avem copiii de aceleasi varste; baiatul e in iunie 2006 si fata in septembrie 2010; pe unde stati? - poate iesim impreuna in parc; noi iesim in IOR


Mi-ar fi placut sa iesim, ca sufar de lipsa de socializare, dar eu stau in Pitesti :), si acum cu baiatul nu mai am gasca de mamici prin cartier, toate s-au oprit la un copil. Dar ne intalnim pe net .

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

Citat:
citat din mesajul lui inbox
Dar ne intalnim pe net .



sigur, cu multa placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

fetita mea avea 8,5 kg la 1 an jumate si voi va plangeti ca e prea putin pt 9 luni...

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

pentru a creste productia de lapte incearca sa te mulgi dupa fiecare alaptat. La inceput vei reusi sa scoti putin lapte dar productia va creste incet incet. Si bebele meu are 9 luni, iar acum o luna eram disperata ca la alaptatul de la 7 seara (inainte de somn) nu se satura clar, plangea si nu vroia in patut neam. Eu il alaptez de 3 ori pe zi, dimineata (in jur de 6, 7) dupa somnul de amiaza (cel tarziu la 2.30pm) si seara inainte de culcare, 7pm. Are 3 mese solide( la 7, 11 si 5). De cand am inceput diversificarea i-am bagat si un bibe la 10 jumate, sa fiu sigura ca are burta plina noaptea. Pana acum a mers foarte bine.

din pacate si-a dat programul peste cap pt ca am fost in vacanta 3 sapt si din cauza diferentei de fus orar a reinceput sa se trezeasca la 3 dar lucrez intens la readucerea pe drumul normal.

deci sfatul meu e sa incerci sa incurajezi solidele, alapteaza-l dupa program regulat, nu oricand, la cerere ca sa-i fie foame de solide. Mulge-te dupa fiecare alaptat ca sa sporesti productia. SI nu-l lasa sa doarma aiurea ziua, dimineata max 40 de minute si somn de amiaza 2 ore. Tr sa se prinda ca ziua se papa si noaptea se doarme. Senzatia de sani supraplini nu cred ca o mai are cineva cu bb de 10 luni si mi se pare normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

nu mai editez ca nu am timp, scuze acum am remarcat ca bebele tau e fetita iar eu am vb ca si cand ar fi baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darling_ spune:

revin cu un comentariu. fetita ta se trezeste noaptea pt ca ii este foame intr-adevar. e ca un cerc vicios. Incearca incet incet sa-i dai mancare mai consistenta ca sa nu mai suga noaptea. cum adoarme? adica, cum o culci?? o pui la san? poate sa adoarma singura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina_1609

fetita mea avea 8,5 kg la 1 an jumate si voi va plangeti ca e prea putin pt 9 luni...

--------------------------------------------
Marina & ANA SOFIA (05.08.08) & CLARA TATIANA (23.05.11)

--------------------------------------------
Copil crescut din suc de morcovi--------------------------------------------Mami Marina's blog



nu s-a plans nimeni ca e prea putin pentru 9 luni; alta era ideea

Mergi la inceput