Mi se pare ca nu mai am lapte...

Mi se pare ca nu mai am lapte... | Autor: zax

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

am nevoie de ajutorul vostru; alaptez inca din prima zi, acum fetita are 9 luni si este diversificata cu 3 mese solide; mananca in continuare si san cateva mese pe zi si noaptea.

insa mie mi se pare ca nu mai am lapte destul, parca de multe ori tocaie in gol iar sanii nu mai sunt plini;

ce as putea sa fac??? de unde stiu ca ea isi ia suficient lapte? de multe ori imi da senzatia ca ar mai vrea sa manance si nu are destul; la ultima masa de seara de lapte e atat de obosita de peste zi ca adoarme la san; dar asta nu inseamna ca s-a saturat, ci doar ca e foarte obosita;

oare gresesc si ea ramane nemancata daca nu mai am lapte suficient???? ea nu a plans nicioadata de foame deci nu m-ar mira daca nu s-ar satura sa nu zica nimic;

nu stiu daca s-a inteles ceva, dar poate s-a mai confruntat cineva cu aceeasi problema si ma poate ajuta;

completez spunand ca mereu am contribuit cu stimulente pentru cresterea lactatiei (niciodata nu am avut lapte sa dau pe afara: ceai de la fares, ceai de la hipp, ceai de chimen si anason facut de mine, granule homeopate urtica urens si cam atat

ce as putea sa fac in plus? si mai ales de unde stiu ca isi ia mititica, cantitatea suficienta si necesara de lapte pentru varsta ei (nu ma intereseaza cresterea in greutate si alte masuratori de genu asta, vreau doar sa ma linistesc ca fac tot ce e mai bine pentru ea)

multumesc de raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Stai linistita, sigur e totul in regula; fetita ta sugand de cateva ori pe zi si noaptea, secretia este stimulata, n-are cum nici sa scada, dar'mite sa inceteze. Cand tzocaie in gol, ori poate asa percepi tu ori poate vrea doar sa se aline la pieptul mamei, mai ales ca zici ca are 3 mese/zi (a mea la 9 luni abia incepuse sa accepte o masa pe zi, deci ea chiar sugea din greu:))
Daca fetita ta nu a plans niciodata de foame...o fi pentru ca nu a ramas niciodata flamanda. Deci eu zic sa stai linistita, la varsta asta a copilului nici nu mai trebuie ceaiuri si alte stimulente, organisml stie ce face si pur si simplu raspunde cerintelor copilului. Ca sanii nu-ti mai sunt plini, iar nu e o problema; la mine n-au mai fost plini de pe la 3 luni jumate, 4, cand s-a stabilizat "productia"
Succes in continuare cu alaptatul, fii sigura ca faci tot ce e mai bine pentru ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu am citit ca senzatia de san plin nu vine de la cantitatea de lapte ci de la niste fibre musculare care se contracta, anuntand-o pe mammica ne-experiementata ca a venit timpul sa alapteze. Tu nu mai esti fara experienta, ai deja vechime in alaptat. Si la mine senzatia de san plin a disparut pe la 4-5 luni, niciodata nu mi-a curs lapte, strangeam tare-tare ca sa iasa vreo picatura si totusi am alaptat mult si bine.

Si eu zic, ca Ilinca, secretia lactata e instalata si stimulata de copil, fetita mai sta la san si de alint, daca te hidratezi corespunzator si te odihnesti totul va fi bine.



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Nici eu n-am stiut ce inseamna sa planga bebelina de foame, asta pana am facut mastita si nu reusea sa traga din san ca era blocat canalul si apasa si pe celalalte. deci cand i-a fost foame a plans, ca orice copil, daca in rest nu a plans a fost pt ca niciodata nu i-a fost cu adevarat foame.

Stai linistita, natura e f puternica, daca i-ar fi foame sigur ar plange. Si nici nu are cum sa faca foame cu 3 mese pe zi si cu lapte de la san...

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

multumesc fetelor!!!

teama mea a venit dupa cateva nopti nedormite si dupa cateva zile de nehidratare corespunzatoare cand chiar mi se paruse ca scazuse considerabil productia;

ma gandeam doar daca toate eforturile de mentinere a lactatiei nu sunt in zadar si fata nu isi ia portia necesara de lapte; adica ok, ne chinuim ne chinuim, da macar sa fie cu folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si eu alaptez aproape exclusiv si mergem spre 10 luni. Nu mai simt sanii plini ca la inceput decat rar de tot, fata mananca la aprox 5 ore si foarte putina mancare intre alaptat. Cum stiu ca are suficient? Scutecul plin de pipi, nu e agitata, nu plange de foame, doarme bine, 2 somnuri peste zi de cate 3 ore si doarme noaptea cu o singura trezire.Plus ca e grea ca o piatra de moara, mergem maine la dr si voi vedea cat cantareste ca eu cred ca are peste 11 kg :)

Adriana mami de Isabelle Marie - 9 luni si Aidan Alexander - 5 ani
A ticket to hell has never been funnier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Si noi avem 9 luni, iar sanii nu mai sunt nici pe departe mari si tensionati cum erau odata. Uneori si eu am senzatia ca sunt goi, dar bebe suge, creste, doarme, e fericit....alte alimente foarte greu le accepta, ii dau de trei ori pe zi, insa mai mult de 10-15 lingurite la o masa nu ia ( asta in zilele bune), in schimb suge cam la 4 ore, uneori mai des alteori mai rar, are 11kg si toata lumea ma intreaba ce mananca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

in privinta noptilor, la noi nu seamana o noapte cu alta, acum doua nopti a dormit de la 21 la 5,azi noapte s-a trezit din ora in ora, eu am pus-o pe seama caldurii, a dintilor...de cele mai multe ori se trezeste des noaptea, il iau in barte si se linisteste, spre dimineata se trezeste mai des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zax spune:

da, probabil ca m-as linisti si eu daca ar avea 11 kile; ea are in jur de 8,600. Nu e nici mult nici putin; ziua doarme relativ ok, dar niciodata 3 ore odata; are cam 3 somnuri pe zi, doua mai scurte si unu un pic mai lung; dar noaptea... noaptea e de vis!!! se trezeste de cateva ori variind ca la inbox de la noapte la noapte; uneori de doua ori pe la 1 si pe la 5, alte ori pe la 1, 3, 5, 7, de imi simt creierii franjuri; nu-i problema ca mai rezistam asa, doar n-o dura la infinit, dar totusi mi se pare greu si pentru ea sa nu poata dormi toata noaptea. Mai ales ca nu a fost asa de la inceput. Pana la 7 luni a dormit foarte bine; se trezea doar uneori pentru o masa la 3 si atat, dar acum e cosmar

aseara la ultima masa m-ai mult s-a sucit si s-a invartit, si nu a prea vrut sa manance, se tragea singura de la san si nu mai vroia, pana la urma am pus-o in pat unde evident a inceput sa planga; am luat-o iar sa ii dau, gandidu-ma ca nu a mancat destul- tot asa, nu vroia si pace; am pus-o iar - a plans; pana la urma s-a linistit dar s-a trezit iar la 1,2, 5

ca sa nu scoale toata casa eu ii dau sa suga la fiecare trezire, pentru ca suzeta si calgelul nu merg intotdeauna, si este foarte obositor si nu stiu daca e ok si pentru ea; oare ar fi suficient sa o iau doar in brate si sa o linistesc asa, si poate in noptile urmatoare sa nu se mai trezeasca;

plus ca acum mai nou cred ca s-a prins ca "ma-ma" inseamna mama, cea care vine imediat cum o strigi si iti face toate poftele, pentru ca se trezeste si striga ma-ma, ma-ma

of, nu stiu ce sa mai fac!!!! ma gandeam ca poate daca i-as da seara un biberon cu formula ar dormi mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Zax, depinde ce vrei tu, cit de mult iti doresti sa continui alaptarea (ai putea face proba cu laptele praf seara, sa vezi daca doarme intr-adevar mai bine, dar ar putea si sa prinda gust de biberon si sa fie un drum scurt spre intarcare).

Eu nu cred ca ii e foame, de avut lapte ai in mod sigur, este normal sa nu mai ai sinii plini, cum au scris si fetele. Despre trezitul de noapte, si la noi a fost cam la fel: pina la 5 luni se trezea doar o data, dupa 7 luni a inceput si mai des, culminind cu perioada cind i-au iesit maselele si caninii cind se trezea de nenumarate ori sau se trezea si statea cu orele la sin. Acum are 2 ani si doarme relativ bine, se mai trezeste citeodata pentru apa sau vrea sa fiu linga ea, dar e incomparabil cu inainte. La 1 an si 10 luni am intarcat-o fara probleme, cu ajutorul ei, observind ca cerea noaptea mai mult apa decit tzitzi.

Cu adormitul la sin, bucura-te de asta cit o mai face, o sa vina o perioada cind n-o sa mai adoarma asa si tb sa gasesti alt ritual de adormire. Eventual poti sa-i oferi sinul mai repede, inainte sa fie asa de obosita, desi pp ca aveti si o masa de seara pe baza de cereale inainte de alaptarea de noapte-buna.

Iti doresc in primul rind sa te linistesti, indiferent de hotarirea pe care o iei, asta-i cel mai important pentru puiul tau !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Zax, 8.600 la 9 luni mi se pare f bine, m-am uitat in istoric, si a mea 9 kile la aceeasi varsta, si mie mi se parea grasuna.

Are un disconfort, probabil dintii, si d-aia te solicita, nu cred ca neaparat ii e foame, o linisteste sanul si apropierea ta
Vor mai veni si altele, la noi au fost nopti cu treziri foarte dese si cand a invatat sa vorbeasca sau sa mearga in picioare. Eu m-am bucurat ca avea sanul, altfel nu-mi ramanea decat sa ma plimb noaptea cu ea in brate sau sa o leagan.




blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput