Vacanta de vara pe litoralul Bulgariei

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Acesta :
http://www.jeka.ro/Distanta-Bucuresti_Ahtopol.aspx
Multumesc ! La rovigneta noastra nu m-am mai gandit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyalo

Crinutz te asteptam... O sa avem GPS la noi sa nu ne ratacim! La ce ora ati plecat cu aprox. si cand ati ajuns? Vi s-a facut cazarea imediat?Pai si in ce limba v-ati inteles?Camera are pat matrimonial?Si noi o sa fim unii din aia cu copil cateodata plangacios deci asta este ... o sa-l alegem cred pana la urma... caci nu gasesc alta varianta accesibila momentan si sa merg acolo sa iau la rand cu copil in masina nici nu ma gandesc. Ati platit in leva la receptie/cazare? Masa respectiva ati servit-o la rest. hotelului sa inteleg? In rest vreau sa fie curat, sa am pe unde ma plimba, sa nu ploua si cam atat...ca de mancat vad ca se gaseste! Eu rar merg de 2 ori in acelasi loc... asa ca pt. o data sper sa fie ok in linii mari si la noi.
Ma tot rasucesc sa gasesc o ora de plecare acceptabila parca nu as vrea noaptea dar si in care sa doarma mare parte copilul si nu prea imi ies pasentele deloc...cum intorc cum sucesc... tot nu da prea bine! La Giurgiu Ruse/ vama cat se plateste podul 6 E sau lei ca nu mai retin de cand am trecut ultima data? Bulgarovigneta se cumpara din vama sau de la benzinarie?


Am plecat pe la 7.30 din Bucuresti cred si am ajuns pe la 2 la hotel dar ne-am ratacit un pic, nu am urmat drumul cum era pe harta, am mers prin sate foarte mult. Ne-am oprit doar 1 data sa mancam ceva, in rest am pierdut ceva timp la benzinarie in giurgiu si apoi la cumparat bgvignetta. Asta se cumpara de la prima benzinarie dupa vama, nu aveau in vama, e 30 ron, nu aveau sa dea rest pt euro.
podul e 6E.
Ne-am cazat imediat aici, a fost f usor, iti dau un discount de 10% pt masa in rest lor. Am primit 4 tichete, 1 pe zi cred, dar aseara chelnarul nu l-a luat asa ca mai avem 1 in plus.

La receptie se vb engleza cat d ecat, la rest am gasit in final un menu in engleza dar e tare greu ca nu scrie pe nicaieri nimic.
Camera are 2 paturi pe mijloc, lipite, sunt ok. Baia e f mica si urata, dusul nu prea merge bine.
La receptie am platit cu card deci in euro. Micul dejun e ok, ai ce alege, merge...Si mesele le iei in rest lor daca vrei cu acel discount.
Curat este, azi au intrat si au facut un pic, nu au schimbat prosopae dar nici nu erau murdare dupa o jumate de zi.

Plaja insa e departe, eu zic ca sunt mai mult de 700-800 m, parerea mea...si se merge prin niste balarii. E amenajata, cu nisip, dar la mal sunt multe alge si pietre pe anumite portiuni. E curatica in rest. Am fost pana la sinemorets azi sa vedem cum e, pare frumos. E f mare plaja acolo.
In rest e soare f puternic, ne-am ars in 2 ore si acum stam ca racii si ne vaitam.

mai intru si maine. Tu cand vii aici ?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Acum negociem si noi perioada...probabil 5 sau 7 aug. pt. 6 nopti-depinde ce disponibilitati mai gasesc ca se dau camerele in veselie( Ucraina,Ro, Rusia) . Apoi mai rezerv pe undeva o noapte la intoarcere-tot pe la ei! Si apoi usor usor mergem spre 2 Mai la noi unde daca mai avem finantz mai stam 2-3 zile desi la noi e jecmaneala mare in full sezon!Noi nu suntem neaparat cu statul la soare ci mai mult cu mersul pe plaja/ faleza , mers la pas si vazut tot!Dar avem un mic tropaitor care e mare fan balaceala( apa + nisip=love) asa ca vrem nu vrem facem si plaja! Eu sper ca o sa fie bine! Detaliez si eu de la fata locului cand va fi momentul!Multumesc mult pt. toate info' mi-au fost de un real folos!Si poate sper si altora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

iti dau un tips: daca ai un iphone poti instala un program, o aplicatie care traduce din engleza in bulgara (asta pt ca nu poti folosi google translate peste tot, nu e wi-fi afara), si este ca un DEX. Scrii cuv in engleza el traduce (nu stiu cat de corect dar traduce) si tu ii arati bulgarului pe iphone cuvantul. Asa m-am desurcat azi sa iau ceva pt arsuri solare si sa intreb unde e farmacia.

Hotelul are si un minimarket deschis non stop. De ex azi am dat 11 leva pe: o paine feliata, un iaurt mare, un iaurt mic cu fructe, o salata de icre de peste, o salata de peste marinat, o cutie ton, suc de lamaie, salata tzatziki, betisoare de urechi.

Exista si un parc cu locuri de joaca pt copii. Erau chestii de-alea mari gonflabile, e si un carusel, niste masinute...in sinemorets la fel. In rest mare lucru de vizitat nu prea ai, dar e dragut seara mai ales cand apune soarele, sunt niste lumini frumoase pe mare in combinatie cu barcile...frumos !!!
Romani nu sunt deloc pe aici, doar azi am vazut o masina parcata in fata de bucuresti. Intr-un fel e mai bine dar cum nimeni nu vb engleza aici as vrea sa aud totusi o limba familiara. Oricum bulgarii si alte natii sunt mai needucati decat romanii...

vacanta placuta va doresc si fara arsuri...noi suntem cam rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Vrem si noi sa plecam in august in Bulgaria si sa facem rezervare directa la hotel. Intrebarea mea e daca e suficient doar un email de confirmare a platii ce reprezinta avansul pentru camera ? Nu am mai facut astfel de rezervari pana acum si vreau sa imi iau toate masurile de siguranta .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Merci Crinutz pt. ponturi. Insa nu am iphone!Ne descurcam noi cumva...sotul a facut rusa...poate mai bungheste ceva:))Cred ca gata voi v-ati cam incheiat sederea! astept si impresii de final cand poti!
Gabi-se poate rezervare directa la hotel insa posibil sa nu prinzi un pret bun !
Eu am facut rezervari doar pe siteuri specifice gen booking, venere, si yeego .Pe cel din urma parca imi amintesc mi-a debitat suma imediat cand am facut rezervarea.Pe booking am rezervat sapt. asta pt. Eskada dar cardul de abia ce-l golisem... si mi s-a facut confirmarea rezervarii. O sa platim direct la receptie suma scrisa pe voucherul ce-l tiparesc de pe mail. Mai multe nu stiu sa-ti spun!Unde plecati?Vezi ca august e cam full deja peste tot!Chiar si in sud unde mergem noi de abia am gasit de pe 9 pe 15 in conditiile in care rezervarea e facuta cu aprox. o luna inainte.Daca mai ai intrebari si ma pricep cu drag!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Nisipurile de aur, Grifid Vistamar este hotelul pe care ni l-a recomandat cineva care il cunoaste pe cel care ocupa rangul de "hotel manager" .Am primit factura proforma si urmeaza sa facem transferul bancar . Pasul urmator ar fi sa trimitem noi un mail catre acesta cu dovada platii avansului .
Am vazut ca cei care rezervati prin agentii primiti un voucher .Acelasi lucru se va intampla si prin rezervarea directa la hotel ? Sau e suficient doar un mail de confirmare a faptului ca banii au ajuns in contul lor?


Perioada sejurului este 8-16 august .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Hotelurile nu emit vouchere. Voucherul este un document emis de catre agentia de turism, pentru ca turistul sa demonstreze la sosirea in hotel ca a platit serviciile hoteliere la agentie.
Daca rezervarea si plata se fac direct la hotel, acesta emite factura si mail de confirmare a rezervarii si a platii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

am intrat sa va recomand sa ocoliti carciuma de la Dalboka -ce acu mididle. Am fost saptamana trecuta si am facut o enterocolita-toxiinfectie alimentara in toata regula, cu medicamente , 1 saptamana intreaga .
Nu sunt singura , au patit-o mai multi cunoscuti.
pacat aveau mancare buna pentru mine eun capitol inchis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Danyalo, pana la urma plecati la Eskada ? Daca da vroiam sa iti spun sa ceri in rezervare (ma gandesc ca se poate si acum dupa ce ai facut-o) o camera cu vedere la mare. Pt ca daca nu ceri special e posibil sa iti dea una cu vedere la piscina si e cam nasol acolo, e galagie de la copii care se zbenguie, unii urla, etc.

Mergi la inceput