Alergie la bebelusi!

Alergie la bebelusi! | Autor: ancamak

Link direct la acest mesaj

Copilasului meu de 9 luni i-au aparut azi dimineata niste pete, gen urticarie. Stiu ca i-am dat ieri o caisa cu iaurt si biscuti. Dar totusi daca eu am in acest moment o eruptie de urticarie si il alaptez, poate face si el?

Mami Anca cu Andrei Ionut(22.09.2010)
Poze Andrei-Ionut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Esti sigura ca nu-s ciupituri de insecte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

am exclus ipotetic ideea deoarece sunt cam 7-8.

Mami Anca cu Andrei Ionut(22.09.2010)
Poze Andrei-Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Urticaria in sine, nu se ia, insa daca tu ai ceva si stii ca ar fii de la mancare, e bine sa nu il alaptezi pana nu iti trec.

Eu imi aduc aminte ca am mancat ceva la Mc ... cand alaptam si am facut o indigestie foarte urata si la sfatul medicului, nu am alaptat copilul 2 zile ...

In momentul in care tu mananci ceva ce nu iti pica bine, laptele nu are calitatea pe care ar trebui sa o aiba. Acum tu stii mai bine de unde ai ce ai.

In alta ordine de idei, caisa in general este cu potential destul de mare alergogen asa ca lasa-l un timp sa ii treaca urticaria si incearca din nou o cantitate foarte mica sa iti poti da seama daca este sau nu alergic la caise.

Mama lui Joshua-Luca din 10.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Revin cu amanunte legate de caisa. Trebuie neaparat la varsta asta sa nu ii dai coaja de la caisa. Perisorii aia de pe coaja ii pot crea alergie, nu caisa in sine. La fel si cu piersica ...

Mama lui Joshua-Luca din 10.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

eu zic sa nu il lasi asa mult nealaptat ,stoarcete bine,bine de cateva ori de tot si apoi alapteaza ..iar daca iau aparut dupa ce a papat caisa si mai ales daca ii prima data cand ii dai si ai obs asta e f posbil sa fie de la asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

aa si mai vreaus a-ti spun ca poate face alergie si de la piscaturi de insecte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamak spune:

Multumesc pentru raspunsuri. E adevarat ca i-am dat caisa intreaga, desi inainte am citit ca se poate da de la 4 luni fara alte specificatii de alergie. Cu ce as putea sa-l dau ca sa se mai atenueze pete?

Mami Anca cu Andrei Ionut(22.09.2010)
Poze Andrei-Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Daca sunt de la caisa si nu sunt de la altceva, daca nu ii mai dai alimentul respectiv, trec de la sine ca este ceva intern.

Insa, parerea mea este ca daca petele - cum le spui tu - persista dup24-48 de ore, sa il vada un medic pediatru neaparat.

Succes si sanatate !

Mama lui Joshua-Luca din 10.04.2010

Mergi la inceput