Bebe de 1 an si 2 luni nu mananca decat pasat

Bebe de 1 an si 2 luni nu mananca decat pasat | Autor: Baby1320

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Ma gandeam sa mai aud si alte "cazuri" evetual pareri referitoare la acest subiect. Baiatul meu refuza sa manance bucatele (sfaramat cu lingurita). Pur si simplu tine in gura si maraie. Dealtfel el rontaie de toate: morcovi, biscuiti, covrigi etc. Dar cand vine vorba de mancarea din farfurie, sa nu vada bucatele. Ma cuprinde disperarea ca e destul de mare si nu stiu cat o mai tinem asa. E bine pentru el ? In fine .. Voi cum ati scos-o la capat ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Nu am avut astfel de probleme cu micuta mea, dar stiu de la o prietena care a patit la fel si a depasit faza lasandu/l pe cel mic sa manance cu mana. Abia apoi a folosit tacamurile.
Nu stiu daca functioneaza dar macar incerci.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

al meu are 3 ani si inca are alimente pe care le mananca pasat.de ex,fructele.daca nu i le pasez,nici macar nu le gusta.eu zic sa l lasi in ritmul lui,o sa vina si vremea cand o sa renunte la pasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Am incercat sa ii dau de cateva ori sa manace singur. A iesit un dezastru :). Baga mana in mancare si intinde tot pe el, pe masa, pe unde nimereste. Nu duce la gura sub nici o forma. Vorbesc de pireuri.

Daca ii dau insa bucatica de banana sau portocala ... de bine de rau, o striveste in pumn si ia ce iese printre degete :).

Cand va aud cu 3 ani si tot pasat .... ma doare capul. Nu stiu de ce, dar simt ca asta ne paste si pe noi :((.

In orice caz, am dezvoltat o nebunie personala pe tema asta ca incerc in fiecare zi aproape sa ii dau mai mare si dupa 3 lingurite in 1/2 de ora, ma duc si ii fac iar terci :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

baietelul meu cel mare a fost fix la fel ca al tau,adik rodea morcovi,cuburi de fructe tari,biscuiti dar mancarea din farfurie numai blenduita o accepta. i-am cantat in struna pana la fix 2ani cand am nascut pe bb2 , mi s-a pus pata si efectiv nu i-am mai blenduit nimic...la inceput manca mult mai putin cantitativ iar carne aproape deloc indiferent cat de mic o taiat dar cu timpul si-a revenit si acum placerea lui cea mai mare e tina pulpita in mana si sa muste din ea

succes!o sa scapati de mancare pasata si voi

editez ca sa te intreb cati dintisori are puiul tau/?ca de ex eu la 1an si 2 luni nici nu as fi putut sa nu ii mai dau blenduit pt ca primul dintisor ne-a iesit abia la 1an si 3luni deci nici nu avea cu ce sa mestece



Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


SHOPPING

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Baby, 3 lingurite in juma de ora e o lupta a nervilor, f obositor si pentru tine si pentru el. Masa n-ar trebui sa dureze atat de mult, indiferent de cum mananca, pasat sau nu. Lasa-i la dispozitie bucatele de fructe moi, lasa-l sa bage mana in mancare, sa se joace, sa experimenteze, nu te stresa si nu-l certa daca face mizerie, eventual pune o folie dedesubtul scaunelului, daca ai covor pe jos. E cald, lasa-l in pielea goala si ii faci un dus dupa masa.

Stiu ca nu-i usor, a mea se freca si-n cap, arunca in jurul ei cu mancare, dar a fost o etapa scurta.



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

@nushu: Are 4 dintisori sus, 4 jos, 2 molari sus in "crestere" si am intrezarit dimineata si un muguras de molar jos. Asa ca ... avem la dinti sa mai dam si altora :). Am eliminat demult cauza asta :)).

@andra: cred ca o sa imi iau inima in dinti si o sa il las cum spui tu vreo cateva zile. e ultima incercare pe care o mai fac dupa care urmez sfatul fetelor de mai sus si il las in treaba lui sa manance pasat pana cand o vrea el :). Problema cu lasatul pe el singur este nu neaparat mizeria ca strang, nu e problema, dar risipeste tot si nu mananca mai nimic ... De asta sunt eu stresata.

Va multumesc oricum fetelor pentru sprijin. Fara alte pareri si experiente cred ca mamicile de primi pui ar innebuni la fiecare problemuta .. Ma rog, unele dintre ele :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Nu te grabi. Va renunta singur, cand se va simti pregatit. Si fetita mea, la 1 an si 4 luni, tot blenduit mananca (noi am inceput abia de 2 saptamani sa bagam in gura un biscuit - intai lins putin, apoi, dupa vreo saptamana mancat cate putin din el), iar primul dinte i-a aparut la 1 an si aproape 2 luni. Am incecat sa pasez cu furculita marunt, marunt si n-a vrut sa manance nici macar 1 lingurita, cum a simtit textura, cum a scuipat tot din gurita. Probabil ca il deranjeaza cand chinuie sa molfaie bucatelele si pasat e mai usor.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

Mergi la inceput