Pufi de ian-feb 2010 (28)

Pufi de ian-feb 2010 (28) | Autor: pufuleti2010

Link direct la acest mesaj





SALUTARE!
SUNTEM UN GRUP UNIT DE MAMICI DESTEPTE, FRUMOASE, DOCUMENTATE SI PUTERNICE!
si
avem cei mai frumosi pufuleti de
decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie
2009-2010




Experienta de neuitat a sarcinii , am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole,
ne-am inceput primul an din viata cu alte 232 de capitole si urmeaza.....
1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;19; 20;
21; 22; 23; 24; 25; 26; 27;

Rugaciunea parintilor pentru copii:
Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.

--------------------------------------------------------------------------------------------
MAMICI DE PUFULETI DIN NOU :
Beatrice1982 - DPN 24.11.2011


--------------------------------------------------------------------------------------------

ANIVERSARI:
Ianuarie
01.01 - Luca de Decenuela
- bani,cheie de masina,telefon
01.01 - Lara de Loredana71
01.01 - David de Nyny
- ochelari de soare,cheie de masina,acatistul Maicii Domnului
04.01 - Alexandru Lucian de Roco1617
05.01 - Alexander Gabriel de MP
05.01 - Tomaca
07.01 - Arthur de Danyelana
08.01 - Dragos-Andrei de Ale1212xa
09.01 - Maia Teodora de Sagetutza
12.01 - Petra Anastasia de Danasor
14.01 - Ivan Matei de Beatrice1982
18.01 - Miruna Elena de Dastefa
19.01 - Daria Ioana de Ayanna_xem
19.01 - Stefan de Ana_g
19.01 - Madalina de Satulica
20.01 - Teodor (BbTeo) de Plateea
- stetoscop,cheie de la masina si casa,mouse
20.01 - Andreea Maria de Happyella
21.01 - Iustin de Elena_Iulia
21.01 - Caius de Ruxita
- pensula,surubelnita,seringa
21.01 - Tudor de Alexia28
23.01 - Yannis Andrei de Al3csa
25.01 - Yannis de Alexutzzza
- stetoscop,cheie de masina,carte
25.01 - Alexandra de Lia2009
26.01 – Ariana de Simplicity
26.01 - Tudor Ioan de Tomaca
- telefon,bani,masinuta
26.01 - Amaris Stefania de Gratiana77
27.01 - Mara Ioana de Miremia
- pastile, card, cheie auto
28.01 - Maria Isabela de Elefantica
- masinuta rosie,inel cu piatra,verigheta
29.01 - Maia Ilinca de Haircut
- iconita,pix,cheie de masina
30.01 - Arwen92

Februarie
01.02 - Daniel de Blue_flower
01.02 - Adrian Theodor de baly
02.02 - Alexandra Elena de Cris.Mario
02.02 - David-Gabriel de Alicredo
02.02 - Raul Alexandru de Bubu_bu
- minge,pix,seringa
03.02 - Dionisios-Ionas de Vi4i
04.02 - Marcu de satulica
06.02 - Lucas Gabriel de Oani_2002
06.02 - Maria Dalia de adina_bulina
07.02 - Ioana-Cristina de mandruta
08.02 - rox_y
09.02 - Arya-Miruna de Annaiss
10.02 - Sebastian Mihai de Evyme
10.02 - Daniel Alexandru de Onitza
15.02 - decenuela
16.02 - Mara de Yasmine
16.02 - Plateea
18.02 - Andrei Casian, pufulete de Rlc_sandor
18.02 - Sonia Andreea de Rlc_sandor
21.02 - David de Lalitica
22.02 - Iris-Alexia de sorina_bz
- parfum,stetoscop+lantisor aur,euro
24.02 - Alexandru Ioan de Livia1980
29.02 - Nyny

Martie
01.03 - Iuria Natalia de Lorex
03.03 - Lorena de carmita_baby
04.03 - Gratiana77
07.03 - Mara Andreea de rebiana27
07.03 - Darius Mihai de arwen92
08.03 - Mara de Nyny
- bani,foarfeca,farduri
12.03 - Irrinaa
13.03 - Danasor
18.03 - alicredo

Aprilie
24.04 - Simplicity
25.04 - bAly
30.04 - Iulenca

Mai
09.05 - elena_iulia
30.05 - Diana-Teodora de sorina_bz

Iunie
01.06 - onitza
16.06 - satulica

Iulie
11.07 - sorina_bz
12.07 - lillyka
20.07 - sagetutza
23.07 - danyelana
30.07 - Radu Andrei de MP

August
08.08 - Mamidepuiuti
08.08 – Mariuca de Iulenca
14.08 - Bubu_bu
16.08 - Mario Andrei de Cris.M
28.08 - Loredana71

Septembrie
01.09 - Happyella
04.09 - Cris_mario
17.09 - Al3csa
26.09 - Lorex
30.09 - Viviana de Irrinaa

Octombrie
08.10 - Carmita
11.10 – Evyme
25.10 - Ruxita

Noiembrie
02.11 - Dastefa
05.11 - Alexutzzza
09.11 - Andre_lina
12.11 - Beatrice1982
15.11 - Elefantica
16.11 - Larisel
16.11 - Vi4i
16.11 - Daria de dastefa
20.11 - miremia
28.11 - Paul de onitza

Decembrie
01.12 - Tudor Andrei de Andre_lina
09.12 - Micki_mica
09.12 - Katya Natalia de larisel
- polonic,pensula,calculator
09.12 - Sofia Alena de larisel
- seringa,cheie de masina,parfum
12.12 - ale1212xa
14.12 - Luca Alexandru de lillyka
16.12 - Kiti de Micky_mica
22.12 - Vlad de Irrinaa
23.12 - dandanaG
26.12 - adina_bulina
27.12 - Mandruta
27.12 - Dragos Andrei de DandanaG
31.12 - Diana de Rox_y



TEHNICE
Cum se deschide capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun pufuleti2010. Parola o primesti la cerere pe PM.
2. Mergi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", intri pe subiectul nostru, la prima pagina si dai "Editeaza subiect".
3. Copiezi toata listuta si mergi inapoi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", unde dai "Subiect nou".
4. Dai Paste la listuta copiata si faci urmatoarele modificari:
- scrii la subiect "Pufuleti de Ianuarie - Februarie 2010 (nr.capitolului)"
- treci capitolul trecut in lista capitolelor de la inceputul listutei astfel: copiezi link-ul capitolului trecut, mergi la cel nou deschis, la "Mod format" pui pe "Interactiv", mergi la butonul "Intrudu Hyperlink", apare o alta casuta, pui nr capitolului, dai ok si apoi link-ul capitolului trecut si iarasi ok.
Si gata!!! Capitolul nou este facut... Aaaa, si te duci pe ultima pagina a capitolului vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou... Aceeasi formula de mai sus.
Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.
Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.

Cum se actualizeaza lista
Te loghezi cu userul comun, te duci la primul mesaj din capitol, ii dai "editeaza subiect" si in interiorul mesajului se adauga la aniversari pufuletii si mamicile noi.

Cum sa ascunzi un link
[url ="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [/url ]
Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa pui poze la semnatura

Mai intai trebuie sa intri pe un site unde trebuie sa incarci pozele (exemplu: photoshop, webshots, flickr, picassa etc.). Acolo iti faci un cont si urmezi instructiunile dupa care incarci pozele. Apoi te duci pe dc la profil personal-editeaza profil-optiuni-semnatura si acolo la sfarsit sau unde vrei tu scrii urmatoarea "formula magica": [ url = "..." ]poze[ /url ]. Scoti toate spatiile, in loc de ... scrii linkul cu poze sau dai copy paste cu adresa lui, iar in loc de cuvantul "poze" scrii ce vrei tu sa apara, plus ca poti sa-l boldesti, sa-i dai alta culoare, marime etc. Apoi da-i o vizualizare ca sa verifici cum ti-a iesit. La final trimiti datele si gata.


LINK-URI UTILE:


www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere
www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici
Muzica pt calmat BB: www.youtube.com/watch?v=jzoZnivlLhw&feature=related" target="_blank">I, www.youtube.com/watch?v=sML60YBpF-I&feature=PlayList&p=DAB70AB212AFB318&index=1&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">II, www.youtube.com/watch?videos=5KiVQ2nVb9s&v=2n0qh-Pu8To&playnext=20&playnext_from=TL" target="_blank">III
www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc&feature=related" target="_blank">Gimnastica pt mamici
www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">7 medicamente interzise bebelushului
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor
www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage.html" target="_blank">Cum pastram laptele matern
Incercand sa-mi inteleg copilul
www.mamadearest.ca/fr/info/articles_dr_newman.htm" target="_blank">Info utile in lb franceza
www.romedic.ro/aprecierea-cresterii-la-copil-0C437" target="_blank">Aprecierea cresterii la copilwww.desprecopii.com/info.asp?id=86" target="_blank">
Primul an din viata bebelushului
Dezvoltarea gandirii

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Utile pt monti-niace:[/purple] teorie; www.montignac.com/fr/" target="_blank">ig;
________________________________________________
______________________________________________________________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Buna fetelor!

Prima ?


Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Ajutati-l pe Iustin sa ajunga la RMN


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Ei da, prima !

Azi am scos firele. Cam nashpa! La cezariana a fost soft! Noroc ca cele 5 gauri sunt mici.
In rest evolueaza f bine. Mai am hopul rezultatului.
Ma duc si eu sa mai citesc.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Ajutati-l pe Iustin sa ajunga la RMN


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

Salutari calde...din birou
Bag de seama ca ieri a fost o zi cu ghinion pentru mai multa lume. Eu ieri am clacat nervos. Dupa 2 zile in care David mi-a pus rabdarea la incercare cam la fiecare masa, ieri dupa ce am gatit toata dimineata, de la 7 pana pe la pranz pentru David numai bunataturi: musaca de cartofi cu pui, supa crema de cartofi, orez cu pui si piersica si supa crema de banane cu rosii...a mancat numai cu cantat, trantit, scuipat...bine, nimic deosebit....doar ca la un moment dat s-a rasturnat castronelul cu orez (exact din ala din care constatasem ca a inceput sa-l accepte cel mai bine) si s-a improscat cu mancare peste tot in bucatarie, pe mobile, pe jos, pe noi. Problema era ca nu apucasem sa cantaresc cat a mancat si m-am panicat. Dupa ce ne-am chinuit o ora sa-i dam sa manance, acum nu stiam cat a mancat ca sa stim ce sa-i mai dam, avand in vedere ca ii facusem insulina. Pe fondul unei oboseli fizice si psihice m-a apucat un plans de toata frumusetea si imi venea sa plec in lume.Tati de David a venit la mine sa ma intrebe daca nu vreau o bere sau un wiski sa ma calmez....de parca ar fi asa simplu....Dupa ce l-a spalat pe David, mi l-a adus sa ma impace si ii spunea lui David sa ma pupe. Evident ca atunci cand m-a pupat David m-am inmuiat toata si am plans mai abitir. David se uita cumva incruntat la mine, eu incercam sa zambesc printre lacrimi si el continua sa ma pupe si sa-mi faca ‘’mai-mai si draga-draga’’ cum l-am invatat eu. Azi sunt mai bine, a trecut furtuna, dar sincer, nu stiu ce sa ma mai fac cu mesele lui David. E atat de complicat sa-l fac sa manance ce trebuie si cat trebuie. Am inceput sa-mi pierd rabdarea si incerc sa gasesc o metoda prin care sa reusesc sa raman calma si intreaga la minte. Pentru mine week-end-urile se desfasoara la fel: fa curat, pune masa pentru david, strange masa, curata, joaca cu david, pune iar masa etc. Atat apuc sa stau si eu cand doarme el la pranz, sau cand mai iese in parc doar cu taica sau, ca sa mai recuperez si eu din oboseala. Precum am zis, daca nu as avea problemele astea cu mesele care sa dureze atata, david ar fi copilul ideal. Nici nu pot sa indraznesc sa visez la o vacanta in trei. Ma gandesc cu groaza cum va fi in Germania in spital, daca acasa, in mediul lui mananca in halul asta. Ca sa ma incurajez ca problemele mele nu sunt asa de mari ca ale altora m-am uitat la o emisiune pe TLC in care e vorba de copii cu nevoi speciale, copiii cu probleme mult mai grave decat ce are David.
Acu sa o luam sistematic:
Dece, saptamana trecuta i-am dat lui David cirese prima data si a fost tare incantat. I-am dat si acum in week-end, dar nu mai mult de 6 cirese, ca am considerat ca sunt ok ca si cantitate, ca doar eu cantaresc tot. Asa ca pot sa va zic si voua daca aveti curiozitati ca o cireasa medie fara sambure face cam 6 grame .I-ai dat lui Luca cirese pana la urma, i-au placut?
Hai mai, lasa tu butoiul deoparte. Stiu cum e, ca mai pic si eu in el, dar intotdeauna reusesesc sa ies cu bine si repede din el. Incearca sa faci ceva pentru tine si vei vedea ca va fi mai bine. Stii ca eu ziceam ca nu l-am decalotat pe David, ca doar trag usor de putza la fiecare spalare. Ei, sambata dupa ce l-am spalat, aceleasi manevre si cand am tras s-a si spart chistuletul ala alb, care era plin cu grasime cred si cu ocazia asta a inceput sa se si decaloteze, deci acum musai tre sa merg pe drumul asta vreau nu vreau. David a simtit ceva, ca acum nu prea ma mai lasa sa umblu pe acolo. Vroiam sa iti zic de fapt sa nu te invinovatesti pentru decizia pe care ai luat-o legata de decalotare. In viata o sa tot avem de luat decizii pentru copiii nostri, decizii care nu stii daca sunt Ok sau nu. Important este acum ca problemele lui Luca legate de pipi sa se amelioreze si sunt convinsa ca daca el ar putea vorbi ti-ar spune ca este mai bine decat acum cateva zile, doar ca probabil nu se rezolva de pe o zi pe alta. Baga la greu creme si comprese (poate ajuta, zic si eu)

Bubu, asa este, copiii nostri sunt intr-o continua schimbare. Nu mai sunt bebeii de alta data si le apare dorinta de impunere fata de ceilalti. David de exemplu este in perioada in care nu vrea sa dea din jucariile lui. Daca ii ia cineva o jucarie, se duce la persoana respectiva si vrea sa-i dea o palma peste fata, ceva de genul asta si ii smulge jucaria. La toate astea se adauga si niste maraieli evident. Inca nu am ajuns la faza cu trantitul pe jos si sper sa sarim etapa asta.

Sorina, eu nu stiu ce sa-ti zic de fontanela. Stiu ca una este inchisa dar nu care. Vineri mergem si noi la ultimul vaccin si chiar am s-o intreb pe pediatra ce si cum. Sa stii ca si noi suntem cu 2 Mai si vama Veche, dar nu cred ca voi ajunge pe acolo anul asta din pacate. Vad ca si voi ati avut o zi plina de peripetii. Iris te mentina in forma, de aia arati tu asa de bine. Sanatate Dianei si sa-ti fie de bine coafatul.

Mire, asa sunt si eu ca si tine. In week-end sunt mai obosita decat in timpul saptamanii, cu toate treburile administrative si cu copilul, se aduna. Ce fain ca mergi la mare si ca poti sta acolo cat vrea muschiu tau. O sa stati toata vara acolo?

Bea, vezi ca aici pe forum, la aspirante exista un subiect legat de trombofilie. Intra acolo si vei gasi mult informatii si ii poti spune sorei tale ce analize sa faca pentru trombofilii. Nu cred ca le poate face la Zalau sau Baia Mare, dar poate face un efort si merge la Cluj. Cert este ca trebuie sa faca niste sapaturi mai adanci sa vada daca este motivul acestor pierderi de sarcina.

Ruxita, Kay face in fiecare zi progrese. Sa nu uiti sa ti le notezi, ca peste ani si ani vei uita. Sa stii ca scrie in ceva carte ca pana la 3 ani sa nu-i dai copilului migdale, alune etc...cica exista risc de inec. Ei inca nu stiu sa le sparga bucatele mici mici. Bine ca nu s-a intamplat ceva mai rau si bine ca ai fost pe faza si ai elucidat misterul.

Nyny,horror ce povestesti tu acolo. Cum adica nu te-a deranjat ca erai intinsa si cu perfuzia....a trebuit sa citesc de doua ori ce ai scris...nu imi vine sa cred.. Doamne in ce hal poate fi sistemul sanitar din Romania. Doamne fereste sa trebuiasca sa ajungi prin spitale. Sa te faci bine si sa ai grija de tine, mai menajeaza-te cat poti si tu. Si David spune tati. De vreo doua zile i-a intrat in vocabular acest cuvant si il zice cu orice ocazie.

Micki, sa va fie de bine iesirea. Mai trebuie si iesiri in doi din cand in cand. o nunta, un botez, un concert, o mare, un munte, nu conteaza dar o mica schimbare de decor nu face rau. Si david e Ok cu bunica si asta ma linisteste ca pot sa-l las si alte dati, doar ca bunica nu poate face injectii, asa ca apelam la ea, doar atunci cand nu sunt de facut injectii in lipsa noastra.

Alexutzzza, sa va fie de bine minivacanta. Las ca o meritati. Eu nu dau cu oo. Eu fac parte din categoria celor care considera ca o vacanta in doi este necesara pentru cuplu, pentru psihicul mamei, cel putin, ca pe ea sta toata greutatea. Peste 2 saptamani vom fi si noi singuri fara David, doar ca nu plecam din Bucuresti. Doar eu am sa plec in week-end la Cluj, ca am intalnirea de 10 ani de la terminarea facultatii in timp ce tati de David duce toata gasca la Breaza. Apoi ne reunim si 5 zile vom incerca ca dupa serviciu sa iesim cat mai mult> Eu cel putin vreau sa merg la film, sa ma intalnesc cu prietenii la o terasa nu numai prin parcuri cu copiii dupa noi,sa mergem in club...sa fac daca se poate toate chestiile pe care le faceam inainte de david, astfel incat sa nu fiu stresata ca trebuie sa ma trezesc la 7 dimineata, sa nu trebuiasca sa fug acasa de la serviciu sa ajung in timp util. Sunt convinsa ca mi se va face dor de David. Oricum voi vorbi la telefon cu bunicile si bona, dar eu chiar am nevoie de un fel de vacanta. Sunt convinsa ca dupa aceasta saptamana fara david, altfel vor decurge mesele cu el, voi si si eu mai relaxata si poate aerul de munte o sa-l schimbe si pe el si dupa saptamana in care vom sta despartiti cand voi ajunge eu acolo va fi altfel.

MP,la cat mai multe maselute lui Alex. Deci ati devansat-o pe Mara lui Mire la faza asta. Sa iasa usor, fara dureri. Cum mai e vremea pe la voi?

Merci fetelor de sfaturi si idei legate de incaltari si mers. In week-end i-am luat lui david niste sandalute tare frumoasa si i-am luat si un ham pe care l-am si pus la incercare. A mers putin, dar tot nu e pregatit. Asta e, tre sa am rabdare. Inca nu ma panichez, ca stiu ca si la carte scrie ca unii copii merg la un an jumate si de abia pe urma sa incepi sa-ti faci probleme, dar na’, ca orice parinte vrei si tu ca odoru tau sa faca ce fac si alti copii la varsta asta.
No hai ca m-am intins gramada....ma retrag printre hartogariile mele, ca imediat se termina ziua si mai am de terminat una alta.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

lali, dar ti-ai facut timp pentru fiecare, nu saga! sa apuci sa te bucuri de vacanta pe care ti-o doresti si sa rezolvati cu mesele, nu vreau sa ma pun in pielea ta, nici nu stiu ce presupune, Kay mananca tot ce prinde... apropo de migdale, le-am zis sa nu-i dea, ca exista risc de aspirare in plamani, dar cateva si alea furate de pe masa am zis ca hai treaca mearga, dar nu mi-am imaginat ca nu le va mesteca, ca tot molfaia la ele...
i-a mai trecut kurutul, nu de tot, dar e in refacere, important e ca nu-l deranjeaza, Bea, mersi de intrebare, ne-a fost de invatatura, o sa stim pe viitor!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Ei da, prima !

Azi am scos firele. Cam nashpa! La cezariana a fost soft! Noroc ca cele 5 gauri sunt mici.
In rest evolueaza f bine. Mai am hopul rezultatului.
Ma duc si eu sa mai citesc.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Ajutati-l pe Iustin sa ajunga la RMN





Felicitari pentru evolutia foarte buna! Si tinem pumnii sa afli doar vesti bune in continuare!

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Mire distractie placuta sa aveti, vremea cea mai placuta, sa lansati la apa toate costumele de baie ale Marei, multa sanatate si copil linistit!
Cat despre cum te gandeai tu daca ai putea cateva zile fara Mara....nu te mai gandi ca si eu ma gandeam inainte si ziceam ca nuuuu! nu as putea! nu m-as bucura fara copil etc...
E si un pic trist daca te gandesti cum te chinui, cum faci toate cele cu atentie, poate chiar cu o oarecare obsesie: spalat, baitza, hainutze, hranit, papica, plimbarica scos, socializat copilu etc etc si apoi sa constati ca nu esti deloc atat de indispensabila pe cat credeai...

Lali imi pare rau ca aveti problemele cu mesele, le avem si noi si ma scot din sarite, la fel ca tine cu gatit cu pregatit cu scornit ce ii mai place oare? etc, apoi trantit, aruncat, spalat bucataria, spalat peretii, se improasca mancarea asta a lor . mie mi-a pus odata in cap! si tocmai ce facusem baie, ma bucuram ca am apucat si io cu balsam cu una alta cat a dormit...ma aplecasem sa iau de jos linguritza pe care o aruncase si pac mi-a trantit si castronu in cap! eram cu nervii la maxim!!! Nu vreau sa ma gandesc cum e in cazul vostru cu cantaritul, mancatul, ce mananca etc, la mine daca ma exaspereaza strang tot, ii dau lapte si asta e! La tine ...e de inteles izbucnirea meriti toate pentru cum te descurci. Go! Clubbing! da, da! sa te distrezi!

si multe si multi pentru voi toate ca nu ati dat cu oua!

imi cer scuze ca nu raspund mai detaliat si nominalizat...abia am terminat de calcat , smotruit, luat copilu de la gradi, jucat ca nu vroia sa doarma, in sfarsit pus in pat, gatit ptr el, curatat pestii ptr noi, mancat si eu micul dejun pe la ore;e 16:00, acum am apucat sa recuperez un pic si s-a trezit...fug!

Sper sa revin si sa continui macar sa va citesc daca nu mai apuc sa scriu.
Sa imi tineti pumnii maine ca am emoootiiiiiii

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Ziua buna si de la noi!

De tuns..m-am tuns...nu prea scurt, doar ce era stricat.
Darrr, cand am ajuns acasa...iris ardea....pun termo...38.8! Supoz cu paracetamol, mancare....mai nimic, lapte, nani....credeam ca e de la urata de masea care nu mai iese. Cand s-a trez, dupa o ora...tot 38.8. Incarcat kupil, vazut de medic (speram sa nu aiba tot stomatita, ca diana)...are rosu in gat. Asteptand la medic a si varsat. Offf, trebuia sa faca si ea rosu in gat odata si o data, dar nu prea pricep eu de unde...

Alexutzzzza....Bafta maxima sa ai maine! Cat despre oua...nici pomeneala! Si eu as fugi in lume vreo 4 zile si maine, daca as sti ca se poate descurca cineva cu iris. Bine ca v-ati simtit bine, si ca ati putut petrece "quality time", doar voi doi.
Loredana...distractie faina, impreuna cu prietena ta!
Bea... de intrebare...diana e mai bine, n-o mai doare gatul asa tare, si nici febra n-a mai facut. Cu suzi...si eu ma gandeam s-o scot....dar iris e cam naravasa...nu stiu ce sa fac, ca i-am cam luat frica......sa-i treca dintii, si beleaua asta noua din gat...si incerc...
Lali..offff...ce povestesti tu cu mesele lui David....si la noi e la fel...am patit si eu, si cu rasturnatul castronului, si cu neputinta de a cantari,...pt. ca si eu ii cantaresc mancarica, totdeauna. Cu 2 Mai si Vama Veche...off..imi e tare dor de mare...cred ca deliram, ca nu cred ca ma pot incumeta cu iris, la cum face ea. Doar sa ma umflu cu calmante, si s-o las sa faca fix cum si ce vrea. Cu fontanela... de raspuns. Cred ca cea posterioara e inchisa...citeam ca se inchide pe la 3 luni. Cea anterioara...cica pana pe la 2 ani, dar mie mi se pare cam mare, totusi, la iris...
Mire...concediu placut sa aveti! Cu oboseala din w-e...subscriuuuu! Plus ca luni toata casa e varza, si muncesc de-mi ies ochii la curatenie.
MP....spor la dintishori lui Alex, si sa iasa usor, si fara maraiala!
Dece...hai afara din butoi, mami! Nu-i locul tau acolo, si, in plus...sunt eu de ... "permanentza" in el, si nu mai incapi.
Nyny...
Tomaca...ma bucur tare mult ca esti mai bine! Sorry de durerea de la scosul firelor, si tin pumnii pentru vesti bune!
Miki......sper sa fi avut spor in tot ce ti-ai propus, si poate ai reusit sa prinzi si putin timp pentru tine, poate mai recuperezi putin somn!

Doarme inca bubulina, nu era in program somnul asta, dar a plans rau tare, dupa ce am iesit de la doc, apoi am incercat sa-i dau nurofen..mi l-a vomat...i-am pus un supoz cu novocalmin, ca paracetamol ii pusesem, si nu i-a scazut deloc febra. A bagat un bibe de lapte, si a adormit. Doarme deja de o ora.
Probabil ca o sa am o noapte...di vis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

mire cand pleci? sa scri si aici...poate ai scris deja....sa apuc si eu sa-ti urez concediu placut.

mp...sunt aici draguta!am zis ca umplu cap....numai ca am tot iesit pe afara....nu-mi ajunge timpul sa fac cate as vrea sa fac


alex felicitari ptr iesire...!!!! unde te-a dus tati grec? conteaza prea putin...dar nah....sa-mi imaginez macar peisajul intreg




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

alexxutza euuuuuuuu dau cu ouaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

de ce nu m-ai luat si pe mine bre?


Bea, mamica fericita de Ivan(14.01.2010) si 16+ cu fetita cu codite...


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

va mai aduceti aminte cand v-am spus ca mi-a bagat david tel in masina de spalat....si dupa 2 zile de stat la uscat a mers.....ei bine....ieri ca tampita...imi pun tel deasupra canii sa ies afara si aveam multe de carat....deschid usa...imi zic:,, sa vezi daca nu scap tel in cana!''termin de zis si pleosc! bun...se inchide tel...era din ala cu touchscreen....asta e...caut un nochia...alt cartela cu care vb acasa pe fix cu 0,3 centi/min...zic ca schimb cartelele...dar dupa ce apuc sa il inchid....imi dau seama ca pe al meu nu mai am credit....vreau sa deschid nochia(k) si nu stiu pinul...intra pe mess...vb cu un prieten sa il sune pe tati ...sa imi zica pinul....intra tati de pe mob pe mess...jale frateam stat o juma de h sa vb 2 cuvinte....e greu dom'le cu tehnologia...


so...am plecat afara....iar am dormit 2 ore....la noapte bantui....tu tati m-am certat ca ma enervat....asa ca plec afara sa nu-l mai vad,sa nu ne zicem cuvinte pe care sa le regretam...acum se uita la mine si eu fac pe indiferenta...ca sunt ofticata pe el.


am plecat




din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput