Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nela spune:

Eu l-am alaptat pe Nandy aproape 7 luni.As fi vrut si mai mult dar deja laptele nu mai avea calitatea necesara pentru nevoile lui.

S-auzim numai de bine!
Nela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

am alaptat cam 14-15 zile... lacomila mi-a facut rani la sani si numai puteam alapta. Ma doare ca nu am putut sa o fac mai mult timp. Parca am pierdut ceva pretios in relatia mea cu ea. Cand ranile au trecut eu nu prea mai aveam lapte, asa ca bebe mananca Nan cu fier d la nestle si suc de morcov cu mar si portocala.

Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliiuli spune:

Am alaptat pana la 11 luni pe Alex, desi incepusem serviciul pe cand el avea 7 luni si 3 saptamani. Am mai continuat dar pe la 11 luni cand m-am decis sa-l intarc eram f obosita si starea mea se transmitea si la el (s-au asa mi se parea mie atunci) si incepuse sa fie destul de agitat. Mentionez ca pana la 4 luni i-am dat numai , iar la urmatorul as incerca sa nu ma opresc la 11 luni
iulia si alex

iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mazarica spune:

L-am alaptat pana aproape de 7 luni. De pe la 6 luni a inceput sa manace mai putin de la san, treptat , treptat a renuntat. N-am incercat sa-l fortez ptr. ca oricum voiam sa-l trimit la munte cu bunicii ( era in iulie). A fost foarte bine pentru copil, a venit mai grasun si mai rosior in obraji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

eu din pacate n-am alaptat decat 6 luni ptr. ca a trebuit sa ma intorc la serviciu si cineva m-a invatat gresit ca n-ar fi bine sa-i dau numai dimineata si seara ... si acum regret dar asta e

Roxana Lilea,mama Mariei 2 ani si ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

Fetita mea are 15 luni si inca bea laptic eu ma gindesc la intarcare dar nu stiu cum sa fac pt ca ei asa ii mai place sa suga seara nu adoarme fara laptic si bea de parca n-a baut nimic toata ziua De cite ori am incercat sa-i dau si altfel de laptic, am avut un succes "enorm" asa ca... continui alaptarea, oricum imi place si ma simt bine iar ea inca nu poate concepe sa adoarma fara lapticul ei


Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Krista la mine chiar asa s-a intimplat. La 49 de zile am inceput lucrul si alaptind mi-a fost foarte greu...dar am reusit timp de patru luni cu eforturi mari sa o pot alapta. Imi era f. greu si ptr. ca bebita mea se trezea de n ori pe noapte...nu neaparat sa manince....si cind ma trezeam dimineata eram aproape epuizata....plus ca trebuia sa-i las si laptic in frigider inainte sa plec la servici...

Deci...laptele meu s-a dus pur si simplu...si sa stii ca eu mi-am dorit sa o alaptez cit pot de mult dar nu a fost sa fie...pediatra mi-a zis ca e din cauza stresului, oboselii, etc....


ptr. cele care pot si au vointa sa alapteze cit mai mult.

Flory

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina Paraianu spune:

Am alaptat-o pe micuta mea pana la 1 an si 1 luna in primul rand pentru ca am considerat asta un mare bine pe care i-l fac ei si in al doilea rand ca am avut f.mult lapte. De la 3 luni jumate am inceput diversificarea (NU si lapte praf insa).
De la 5 luni am inceput sa ma duc zilnic la scoala pentru ca obtinusem o bursa de master si era pacat sa o pierd. Totusi am alaptat-o de 3 ori pe zi pana la 11 luni si apoi doar dimineata si seara.
Iar colicile din primele luni sunt cauzate in primul rand de alimentatia si agitatia nervoasa a mamei, m-a convins pediatrul meu si m-am convins si eu singura.
Bravo mamicilor care alapteaza! Eu stiu cat de greu este si cata rabdare, energie, timp trebuie sa sacrifici, dar oare ce merita mai mult in lumea asta decat un copil?
cu prietenie,
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KRISTA spune:

quote:
Originally posted by Florys

Krista la mine chiar asa s-a intimplat. La 49 de zile am inceput lucrul si alaptind mi-a fost foarte greu...dar am reusit timp de patru luni cu eforturi mari sa o pot alapta. Imi era f. greu si ptr. ca bebita mea se trezea de n ori pe noapte...nu neaparat sa manince....si cind ma trezeam dimineata eram aproape epuizata....plus ca trebuia sa-i las si laptic in frigider inainte sa plec la servici...

Deci...laptele meu s-a dus pur si simplu...si sa stii ca eu mi-am dorit sa o alaptez cit pot de mult dar nu a fost sa fie...pediatra mi-a zis ca e din cauza stresului, oboselii, etc....


ptr. cele care pot si au vointa sa alapteze cit mai mult.

Flory

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473




Draga Flory,
Te asigur ca in situatia descrisa de tine ai toata admiratia mea si cred ca ai facut o treaba foarte buna avand ambitia de a-ti hrani puiutul cu laptele tau atatea luni...primele luni sunt esentiale si fiecare zi, saptamana conteaza!
In mesajul meu vorbeam de alaptatul in "conditii normale, la cerere sau din 2 in 2 ore" si mai putin de cazurile in care mamica e nevoita sa mearga la servici la scurta vreme dupa nastere, cand, evident oboseala suplimentara acumulata si stressul pot influenta cantitatea de lapte produsa. Dar si in situatia asta, pentru ca a venit vorba, cunosc mamici care au alaptat mai mult de 1 an, mulgandu-se la serviciu la aproape fiecare 3 ore pentru a asigura lapticul de a doua zi pentru copilas. Bineinteles ca aveau si conditiile necesare(camera speciala, frigidere, etc.), dar nu asta e atat de important cat dorinta de a face acest lucru.
Scuze, nu am vrut sa ofendez pe nimeni, de aceea am si venit cu lamuriri suplimentare.
K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verutza spune:

Eu mi-am alaptat baietelul care acum are aproape 3 ani, pana la un an si jumatate si am facut asta cu mare placere. Cand l-am intarcat, a fost o mare tragedie si pt mine si pt el. Dar am facut asta pt ca doream sa raman insarcinata cu al doilea copil. Acum am si o fetita de 7 luni pe care doresc sa o alaptez cel putin la fel de mult. Intre mine si copiii mei exista o legatura speciala, pe care nu stiu daca as fi dobandit-o altfel.

Mergi la inceput