Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clara spune:

am alaptat f putin 1-2 luni pentru ca nu prea am avut lapte.
de aceea invidiez mamicilecare au avut lapre si l-au hranit pe bebe mullllllte luni.
dar poate Doamne Doamne imi da lapte mulllllt la bb2.
clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Alimentatzie mixta ( mai mult lapte praf) inca de la inceput, pentru ca aveam putin si nici acela nu-l dorea decit din biberon. Deh asa s-a invatzat din materitate cind eu nu aveam deloc ! Asa ca mare chin a fost, muls cu pompitza... Pe la 4 luni a refuzat laptele matern, chiar si administrat cu biberonul.
Deci, vointza am avut, in ciuda tuturor sfaturilor de a renuntza, cantitatea cit de mica adunata, i-o dadeam prima.
Cu toate ca preponderent in hrana lui a fost laptele praf , nu a avut probleme de sanatate, alergii etc.Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Pentru ca fetele mele s-au nascut prematur la 32 de saptamani au fost hranite in spital mai intai prin gavaj (sonda introdusa in stomac) apoi cu biberonul cu lapte muls de la mine. Am stat doua luni la maternitate. Am continuat acasa cu mulsul si laptele dat la biberon pentru ca mi-a fost imposibil sa reusesc sa le invat la san. Erau foarte mici ca si greutate, mi-au spus sa nu le fortez sa suga sa nu faca efort prea mare sa scada in greutate. La 3 luni jumate Maria s-a imbolnavit si am mai stat o luna cu ea in spital in doua reprize. Dupa prima repriza de stat in spital, epuizata, cu nervii la pamant obosita fizic si psihic si la indemnurile soacra-mi care nu ma mai suporta sa ma vada mulgandu-ma si care avea puternica impresie ca fetelor nu le place laptele meu, am renuntat incet incet la alaptat. Mi-am facut o mie si un de procese de constiinta din cauza asta, dar atat am putut eu in momentul respectiv. Si am avut lapte o gramada. La maternitate se hraneau 7 prematuri cu laptele donat de mine. Nici nu reuseam sa scot tot mereu tot laptele, mi se umflau sanii, staeam cu gheata, etc.

Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Am alaptat pe baiat pana la un an jumate...
Daca nu ramaneam insarcinata poate mergeam pana la doi. Acuma alaptez fetita si are 8 luni. Nu stiu cand o sa ne oprim, dar stiu ca o sa mergempana peste un an.
Vad efectele alaptatului, amandoi copii au fost sanatosi, si sunt sigura ca alaptatul a avut legatura.

Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani siElena Maria 8 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hi_lara spune:

Horia, baietelul meu are 13 luni si inca il mai alaptez.E drept, ca deja ma bate gindul sa-l intarc fiindca a inceput sa suga tot mai des...este deja o forma de alint.Este bine dezvoltat si sanatos...cred ca a meritat efortul din plin!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pet spune:

Dar pentru cele care inca alapteaza sau abia au inceput raspunsul potrivit e "nu ma regasesc in variantele de mai sus"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Eu l-am alaptat pana la 9 luni, cand am fost in Romania si tot drumul ala lung, statul prin aeropoarte, apoi diferenta de fus orar, ne-au dat peste cap si am inceput sa nu mai am lapte, el sa nu mai vrea sa suga. Dupa o luna cand ne-am intors, n-a mai vrut sa suga deloc.

Cand avea bebeul 6 saptamani am facut mastita, si pentru ca am luat antibiotice (vreo 5 zile), am fost in mare cumpana daca sa-l mai alaptez sau nu. Si medicul meu si pediatrul m-au incurajat sa nu opresc alaptatul, mai ales ca luam un antibiotic care se da si bebelusilor daca s-ar imbolnavi. M-am bucurat pe urma ca nu m-am luat dupa mintea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Am alaptat 9 luni si 2 saptamani, intr-o zi i sa pus pata ca nu mai suge si asta a fost tot. Acuma are 11 luni si papa formula si alte mancaruri.
Gabbriela & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyCM spune:

Matei a supt pana pe la 2 luni jumate... Eu aveam lapte destul si era si consistent, insa atunci am racit foarte puternic si desi nu am luat nici un medicament, totusi... probabil ca ceva s-a intamplat cu gustul laptelui meu pentru ca a inceput sa-l respunga... cum il puneam la san, lua o gurita si incepea sa planga si sa ma impinga... am trecut pe lapte formula si il mai pacaleam noaptea cand dormea in timpul suptului... De pe la 3 luni nu a mai mers nici asta, asa ca am inceput diversificarea si... asta a fost!

Pupici si.... cele care pot, sa alapteze ca e bine pentru bebei! (poate mai putin pentru sanii lor... depinde de noroc... ai mei au scazut mai rau decat erau inainte, cand si asa erau mici :-D)

Corina si bb Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iamona spune:

am alaptat pana la 7 luni...stresul intoarcerii la lucrul mi-a intrerupt laptele...
as fi alaptat si pana la 2 ani...aveam lapte mult peste cerintele bebeului...
trebuie sa prezicez ca el nu a vrut sa suga niciodata..
m-am muls la 3-4 ore pana la 7 luni si i-am dat cu biberonul...
acum vreau sa fiu sigura ca nu i se da biberon sau suzeta in spital ca sa pot alapta si eu normal, la san....cat s-o putea de mult

Mergi la inceput