Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am avut lapte pt. 5 copii dar nu putea fetita sa prinda si sa traga, deci am apelat la muls.






Paulacu Paul sau David???? 32+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_de_bebe spune:

PE FETITA AM ALAPTAT-O 3 LUNI,DUPA CARE AM RAMAS INSARCINATA CU L-AM ALBAIATUL.PE BAIETEL APTAT DOAR O LUNA PT CA AM RAMAS FARA LAPTE.[

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Le admir tare mult pe mamele care si-au alaptat copilul,eu nu am reusit decat foarte putin timp,doua saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

quote:
Originally posted by oz

personal cred ca se exagereaza importanta alaptatului ducand unele mame (care nu pot alapta)la disperare. Si eu mi-am facut procese de constiinta cand am renuntat la alaptatul primului copil, mi-era frica ca va fi bolnav, etc si numai din cauza mea. Daca este sa dau un sfat ar suna cam asa: atata timp cat va face placere este foarte, foarte bine dar nu cred ca este ceva atat de important incat sa te rupi in figuri pentru asta. Si mai ales nu judecati pe cele care nu vor sa alapteze, nu le faceti sa se simta vinovate, o mama care alapteaza impotriva vointei si impotriva a ceea ce simte va avea resentimente fata de copil, mai bine cu biberonul si fericiti decat cu sanul si cu mama nebuna.



Foarte frumos spus!!!

Eu am alaptat o luna, am avut anemie si o carenta de calciu, pe care le-a mostenit si DAvid in timpul sarcinii, lipsuri pe care laptele meu nu le putea acoperi...Nici lapte nu am avut, asa ca in 2-3 zile de cand nu l-am mai alaptat mi s-a oprit si lactatia fara medicamente...

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aaannnaaa spune:

Fetita mea are un anisor si o saptamana si inca o mai alaptez dimineata si seara( si noaptea bineinteles cand se trezeste - mari probleme cu trezitul asta). Nu stiu cat o sa mai continui, ca e super obositor sa stau sa o adorm la san la fiecare trezire, mai ales de cand am inceput lucrul.
Eu am stiut inca inainte sa o nasc ca o sa o alaptez natural si mi-am dorit tare mult asta si cred ca a contat foarte mult ceea ce am vrut eu. Recunosc, am avut parte de incurajare si in spital, imediat dupa nastere mi-au pus-o la san, mi-au aratat ce si cum, mi-au spus ca am lapte, desi laptele a inceput sa vina normal abia dupa cateva zile si fetita a fost tot cu mine in salon, ceea ce a contribuit mult la pastrarea dorintei mele de a-i da piept.
Usor nu a fost, primele saptamani au fost de cosmar cand o alaptam si cand nu o alaptam, am avut niste dureri de nici nu puteam dormi, dar au trecut pana la urma si totul a mers foarte bine. Asa ca sfatuiesc toate mamicile care isi doresc cu adevarat sa dea piept puiutilor lor sa nu se dea batute asa usor. E o experienta intr-adevar speciala si merita tot efortul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

inca mai alaptez...A fost greu la inceput, pentru ca unul din mameloane nu era bine format, dar Daria a fost si este o luptatoare. Acum are aproape 8 luni si inca mai papa.

Geani de Daria(03.04.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

am alaptat-o pana la aproape un an

Lena si Freyozaura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

2,5 luni exlusiv si pana la 3,5 luin combinat cu formula

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">teledon, 4000 de euro, lumina ochilor pt Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinaa spune:

Am alaptat 1 an 1 luna si 10 zile.

Irina & Viviana (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

fff util sondajul!

eu nu prea am cu ce contribui... raducu are aproape 2 luni, il alaptez exclusiv, dar cu mari dificultati. am trecut prin 2 mastite, rani cat cuprinde, canale infundate, subtiri. ii dau sa suga, apoi dau cu biberonul laptele muls dupa alaptatul precedent. in prima luna a luat in greutate 500 gr, asa ca toti dr m-au certat ca nu dau lapte praf. am suplimentat de cateva ori cu lapte praf, insa de fiecare data plangeam cand era nevoie sa dau completare. o luam ca pe un esec personal (si, daca se va mai intampla - pt ca ma simt tot timpul amenintata de faptul ca va trebui sa apelez si la lapte praf - tot asa de suparata as fi). fac tot posibilul sa alaptez la san, sa nu prea dau nici cu biberonul. e tare greu. iar pt mine nu e deloc alaptatul insotit de un sentiment inaltator. mie mi se increteste pielea pe mine numai cand ma gandesc ca urmeaza sa se trezeasca bebe. poate spun asa pt ca sunt doar 2 luni... poate pana aici a fost mai greu... nu stiu.

felicitari celor care au alaptat atata timp, iar celor care dau lapte praf, sunt convinsa ca bebe-ii vor creste la fel de frumosi si destepti!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput