Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

L-am alaptat pe Alex pana la 7 luni. Desi aveam lapte din belsug, l-am intarcat dim mai multe motive. In toata perioada alaptarii, copilul a avut colici.Toate ceaiurile si siropelele, pe care le-am incercat, au fost inutile. Cand il vedeam cun se contorsioneaza si strange din pumnii, mi se rupea sufletul. Poate ca daca nu ma lasau pe mine nervii, mai continuam, nu stiu. Un alt motiv a fost faptul ca incepuse sa ma ia pe post de suzeta, statea la san mult si bine, daca ar fi putut, ar fi stat toata noaptea si incepuse sa ma si muste, pentru ca-i ieseau dintisorii. Am simtit ca nu mai pot si am zis ca gata, ma opresc.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Adélie implineste in curind 16 luni si tot o mai alaptez...
Am alaptat-o exclusiv pina la 6 luni si jumatate si este foarte sanatoasa, n-a fost racita niciodata (si nici alte otite sau infectii respiratorii n-a avut)

Otilia&LaAdelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Am alaptat pana la 10 luni, si cred ca as mai fi putut alapta.Dar eram asa de grasa ca nu ma mai puteam suporta eu.Asa ca am hotarat sa nu mai alaptez si sa incep sa mananc mai putin, plus ca devenise si f obositor, eram noaptea pe post de suzeta, ii placea sa adoarma cu sanul in gura si cum il scapa se trezea si plangea.Greseala mea recunosc.
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

L-am alaptat pe Danut pana la 1 an 7 luni si 10 zile.
Desi am inceput serviciul cand micutzul avea doar 3.5 luni, datorita distantei mici intre servici si casa, am putut sa-l alaptez in regim normal (pana la 6 luni numai san), fara supliment de lapte praf si fara prea mari sacrificii, primind o placere imensa atat eu cat si micu.

Cu drag,
Dana, mamica lui Danutz
Album:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Danut+la+2+ani&mid=1214&cid=2250

http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Am alaptat 13 luni si sunt tare mandra de asta .. Daca nu ramaneam insarcinata cand Codrin a facut 11 luni, probabil ca incercam alaptatul pana la 2 ani Dar se pare ca el a simtit ceva si s-a intarcat singur
La fel o sa fac si cu al doilea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine spune:

Eu primul copil l-am alaptat doua luni pentru ca am ramas gravida cu al doilea. Al doilea l-am alaptat 4 luni, iar ultimul aproape 6 luni.

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Pe primul l-am alaptat cinci luni si jumate...dupa care fiindca tocmai racisem groaznic in iunie m-am gindit ca e de ajuns cu alaptatul si m-am oprit din proprie initiativa...

Cu al doilea, am alaptat-o pina la patru luni si jumate cind am pierdut laptele.... fiindca a fost f. greu, eu incepind lucrul cind bebitza avea doar 49 de zile....Eu as fi vrut macar pe al doilea sa-l pot alapta mai mult dar nu a fost sa fie...

Flory

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Am alaptat numai trei luni pentru ca m-am imbolnavit, am racit la plamani, si am facurt un tratament lung cu antibiotice. M-am simtit f. vinovata la momentul respectiv. Am avut noroc ca Vlad a acceptat imediat laptele formula.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Din pacate si spre marea mea durere Patric nu a mai vrut sa suga de la 4 la 5 luni decat noptea si apoi nu a mai vrut deloc, desi lapte aveam... Culmea a fost ca a refuzat total orice fel de lapte asa ca i-am suplinit lipsa laptelui cu urda de casa, iaurt si smantana pana pe la sapte luni cand a acceptata lapte de vaca dar foarte putin...
Cu drag si pupici pt. mamici laptarese adevarate DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Am alaptat ceva mai mult de 3 luni. Aveam lapte din belsug, copilul manca cu pofta dar din pacate mi-am supraevaluat fortele si din pricina oboselii si a stresului am inceput sa pierd laptele. Am alaptat pana la ultima picatura si mi-a parut tare rau ca nu s-a putut mai mult, deoarece e un moment privilegiat intre mama si copil, ca sa nu mai vorbesc de beneficiile laptelui matern.


Mihaela

Mergi la inceput