Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonita spune:

Am alaptat 11,5luni,si sunt foarte mandra de asta.La inceput a fost groaznic,sanii erau prea plini si nu avea cum sa prinda,imi curgea sange si durerea era mare mare,dar nu m-am gandit nici o clipa sa renunt,m-am muls,cat timp se vindeca un san ii dadeam din celalalt ,si uite asa m-am chinuit aproape o luna.Dar a meritat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura030677 spune:

Da, am alaptat la ambii copii. La primul copil, am alaptat timp de 6 luni (lapte exclusiv la san), dar in ultima luna se trezea la fiecare ora noaptea si vroia papa, ajunsesem zobie din cauza oboselii si am adaugat lapte formula pana la inlocuirea sanului.

La cel de-al doilea nazdravan, am alaptat mai putin 3 luni a avut lapte exclusiv de la san, dupa care a inceput sa se manifeste ca si fratiorul sau mai mare. Probabil ca, fiind mai voinic (4 kg), a avut necesitati mai mari. Oricum am mers pe alimentatie mixta pana am scos sanul de tot.

Cam asta e! Peace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Robert are 6 luni jumatate si inca il alaptez.As vrea sa-l alaptez cat mai mult timp posibil.Chiar daca am inceput diversificarea masa de dimineata si cea de seara e de la san,iar in timpul zilei ii dau si intre mese,de sete.

Miha si puiul Robert

Pozele noastre

Uneori cand viata inchide o usa deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

Am alaptat o luna si jumatate.Nu ca n-am vrut,dar am facut mastita si au fost nevoiti dc sa-mi faca ablactare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

inca o fac!

prima luna si jumatate am folosit doar pompa; si multe ceaiuri, si galactogil, sa mentin lactatia;

am facut de doua ori mastita, odata la un san si a doua oara la ambii (asa m-am "prezentat" la botez).

eram pe punctul de a renunta, mi-era frica de un abces, dar am avut noroc de o doamna doctor () care m-a invatat in al 12-lea ceas cum sa-l pun pe Vlad la san!


Good friends are like stars........You don't always see them, but you know they are always there...

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijuarda spune:

Pe primul copil l-am alaptat 12 luni, iar pe cel de al doilea l-am alaptat 3luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya Apostol spune:

nimic nu este mai frumos pentru o mama decat sa isi simta puiul la sanul ei cum se hraneste. Am alaptat 1 an si6 luni , mai aveam lapte si atunci dar ii crescuse deja si canini si pieptul aproape ca mi se facuse rana si nu mai rezistam asa ca am renuntat la alaptat , dar consider ca a fost suficient , si sfatuiesc tinerele mame sasi alapteze copii.DE exeplu eu nu am avut sfarcurile formate la san , nu am avut nici lapte in primele 3 zile dar am incercat am insistat si am reusit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Am alaptat pana la 11luni,am intarcat-o pt ca laptele nu-i mai era suficient si pt ca se trezea de 4-5 ori pe noapte,iar eu eram la capatul puterilor,daca nu s-ar fi trezit de atatea ori noaptea probabil ca as fi alaptat pana la doi ani.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
poze Alexia

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Am alaptat 2 saptamani, apoi am facut noduli la sani, mi-a saczut laptele, nu mai aveam suficient, am completat cu formula pana la 1 luna si jumatate, apoi s-a terminat de tot si am trecut exclusiv pe formula.

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oticdrag2004 spune:

Fetita mea Evelina are 10 luni si inca o mai alaptez ce e drept mai putin dar inca mai papa. Pina acum 3 zile totul a fost ok din punctul de vedere al sanatatii ei. Nu-mi dau seama cum dar mititica a racit si stiam ca daca papa san nu se va imbolnavi... Pediatra mi-a prescris Cefalexin 4ml la 8 ore,Ambroxol 7 picaturi la 8 ore si pt. dezobstructie nazala Colargol.Dupa ce termin acestea sa continuu cu Sumetrolim 5ml la 12 ore.Mie mi se pare ca totusi Cefalexinul este prea puternic si acel Colargol e disperare:pateaza si nasucul tot infundat este peste 2-3 ore. Sa zicem ca acum se simte ceva mai bine nu mai e asa de ragusita, tuseste mai putin, nu stiu cum e gitul caci nu am nici o sansa sa-i deschid gurita. Voi ce spuneti? sa continuu cu acest tratament,faza e ca si eu sunt la fel de rau virusul exista in casa caci tusesc si stranut

otilia dragusanu

Mergi la inceput