Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Nu este stricat laptele dar daca bebelusul tau n-a supt suficient sinul se intareste si incepe sa doara. Ai doua solutii: daca vrei sa continui sa alaptezi, mulge-te si pune si copilul la sin cit mai des si in citeva zile s-ar putea sa revii la normal. Daca nu vrei sa mai alaptezi, pune comprese reci, ia aspirina pentru durere si nu te mai mulge ca prelulgesti durerea. In citeva zile sinul va reveni la normal. S-ar putea ca bebelusul tau, pur-si-simplu sa nu mai vrea sa suga si sa fi venit vremea intarcatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Am alaptat o luna cu fiecare din cei doi copii si a fost o tortura. Copiii mei au avut peste 4,5 kg si stateau la sin cite o ora. Eram tot timpul ca o somnambula. Dupa o luna m-am intors la lucru ca n-am avut de ales si dupa un schimb de 32 de ore veneam acasa atit de obosita ca nu voiam decit sa dorm. Am renuntat. Acum sint gravida cu al treilea si stiu de la inceput ca n-o sa alaptez. N-am avut probleme de sanatate cu nici unul dintre copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

quote:
Originally posted by Saso


AJUTOR!!
eu am zis ca...uite acum are 7 luni si pina sapt trecuta tot mai sugea! apoi a lasat-o mai moale! acum... eu ce ma fac simt asa o senzatie ca sanii mi-s grei si plini! i-as mai da sa traga o data din ei..dar mama zice ca laptele e stricat! tin sa spun ca am avut lapte din belsug, dar incepea sa nu-i mai ajunga( a ajuns iar la 6 luni sa se trezeasca noaptea din 3 in 3 ore)

ce sa fac???? oarecum mi-e frica si am incercat cu pompa.. in afara de durere nu vine nimic![/i]
Sa-i dau copilului, sau nu? se poate sa fie stricat?
Multumim!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/


Iubita, nu intarca.Nu se strica laptele, simti sanul greu pt. ca bebe mananca si altceva( sau nu...?)
Si Sofia a avut faza cu trezitul des pe la 6 luni...strsul meu cred ca era de vina.
Scrie-ne ce-ai mai facut!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

multumesc de raspunsuri!
eu ma gindeam sa nu mai alptez... sau sa o fac mai rar ca nu se mai satura numai de la sin.. si dupa ce minca si altceva de multe ori nu mai vroia sin. asa ca nu stiam ce sa fac.. am ajuns la seara si dimineata.. seara era nasol ca se trezea noaptea destul de des(2-3 ore) si vroia iar tzitzi. asa ca am introdus laptele praf.. si pe linga si tzitzi.. dar se facea ca ramineam...si asa cu o tensiune in sini! acum parca e mai bine.. degeaba am incercat sa ma mulg.. a fost chin mare si nu venea nimic.. doar cind bb papa! are putere nu gluma!
va pupam si va multumim inca o data!

Nathalie si Sofi
http://www.nathalie.net.ms/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Noi tocmai ne-am luat adio de la tite, desi suntem destul de nefericite amindoua. Dar de-acum am crescut si trebuia s-o facem si pe-asta odata. Fata mea a supt la cerere, chiar si din ora in ora, in primele luni. Speranta mea cea mare e ca acum, dupa intarcare, sa nu se mai trezeasca noaptea de trei-patru ori sa suga si sa-mi ingaduie si mie mai multe ore de somn. A mai luat cineva Dostinex? Se gaseste in farmaciile romanesti?

mami & alisia (15 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Imi_incep_viatza spune:

Am ...simt...sunt...emotie..emotionata.....este ceva ....niciodata nu mi-am putut imagina ca sunt atatea femei care isi hranesc ingerasii cu propria lor seva...Va apreciez si va stimez sincer......si va invidiez teribil :))..lasa, ca o sa-mi creasca si mie sanii pana raman eu insarcinata :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anamaria-Livia spune:

Din pacate, eu am alaptat doar cite va zile. Andrei s-a nascut inainte de termen (35 saptamini), altminter maricel si vioi (2,900 kg si 48 cm - dr. Octavia Ciurel mi-a zis ca s-ar fi facut de vreo 4 kg).
Una dintre doctoritele neo-natolog din Cantacuzino (nu-i pe lista medicilor, mai bine) a fost foarte panicarda si imi zicea sa nu-l alaptez ca-i slabit, ca nu are putere, ca mai bine ii dau cu biberonul ca maninca mai mult. Ce sa fi facut, sa nu ascult un doctor?!?!!?!? Am ascultat-o, Andrei s-a facut lenes si nu mai avea rabdare sa suga, iar eu dupa ce am folosit pompa aia de am luat-o gaia, tot am ramas fara lapte.
Asa ca, viitoare mamici, alaptati, oricit de greu v-ar fi si oricit de putin vi s-ar parea ca suge bb, e mai bine pentru el, dar si opentru voi.
Nu am avut nici un fel de probleme cu Andrei din cauza asta, insa tot ma incearca un sentimet de vinovatie.


Anamaria si bb Andutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roinita spune:

Am alaptat 5 saptamani. Dar a fost un stres pentru mine. Alaptam pentru ca era bine pentru copil. Dar dupa cinci saptamani nu am mai rezistat, oricum nu mai aveam destul lapte, asa ca am renuntat. Copilul e sanatos si nu am avut probleme deosebite cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca2003 spune:

am alaptat-o pe Irina 6 luni, in exclusivitate, iar pana acum, la 9 luni, partial pentru ca a trebuit sa ma duc la serviciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Am alaptat pana la 13 luni, desi as fi vrut un pic mai mult, dar Clara s-a intarcat singura. Nu mai avea chef sa suga, pur si simplu. Oricum cantitatea mi se diminuase, pentru ca la 10 1/2 luni, am inceput serviciul si ii dadeam mai rar.


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput