scutece refolosibile

scutece refolosibile | Autor: mamaro

Link direct la acest mesaj

buna la toate mamicile,sunt noua aici si din start vin cu o intrebare...care dintre voi foloseste scutecele refolosibile,vreau niste pareri...deoarece este mult de discutat la acest capitol ,miar placea sa stiu ca mai sunt mamici ca mine care le folosesc...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Sunt multe mamici care folosesc, nu stiu daca neaparat aici pe DC. Din pacate Laura nu le-a acceptat deloc, noaptea nu dormea cu ele, faceam noapte alba pentru ca se foia non-stop, iar ziua trebuia sa stau cu ochii pe ea, sa o schimb imediat cum facea un pipi, altfel incepea imediat sa urle. Si am cumparat 5 marci diferite, cu toate am patit la fel. Noi n-am folosit de la nastere, am incercat pe la 3 luni, poate din cauza asta n-a acceptat. Cand m-m intors la lucru am renuntat complet, le-am donat unui bebe mai ecologist. In schimb ne-am inteles bine cu servetelele reutilizabile.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaideA spune:

Si noi am incercat scutecele refolosibile, in sensul ca i-am pus intr-o noapte, a dormit pana a facut pipi si s-a trezit plangand. Dupa aceea, o ora, doua am stat sa il adorm, deci noua nu ni s-au potrivit, dar am prietene care folosesc cu succes.

Eu m-am gandit, totusi, ca daca eu imi pun absorbante bune, ca sa nu simt senzatia de ud, de ce sa il chinui pe copil sa simta ud la fundulet?

Am inteles ca sunt utile cand vrei sa il inveti pe bebe la olita, dar mama mi-a zis ca ne-a pus pe olita de cand am invatat sa stam in fund si asa ne-am obisnuit, deci nu imi fac griji.

Pentru a face economie, am gasit in Kaufland scutece Wikies, care sunt mai ieftine, dar ca si structura sunt la fel ca Pampers. Am incercat si Happy, dar sunt cam groase si curge pe langa ele cand face bebe pipi.

Cum ziceam, tine de bebe daca ii sunt comode sau nu scutecele refolosibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaro spune:

si eu tre sa spun ca am avut multe dubii la inceput si eram gata sa renunt in orice moment,le folosim de la 6 luni,bebelusa mea le-a acceptat fara probleme,eu mi le-am facut singura si interiorul de o stofa care ii dadea senzatia de uscat,problema a fost mai mult a mea pentru ca trebuia sa le spal,dar deoarece eram pusa pe bune sa le folosesc pentru ca fetita suferea de alergie, atunci eram gata sa fac orice numai sai fie bine...de alergii am scapat imediat si nu a mai facut de atunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

De ce vrei sa folosesti scutece refolosibile?

Daca este vorba de ecologie, poate ar trebui sa citesti intai asta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Diaper

Adica, folosite intr-un anume fel, scutecele refolosibile pot fi chiar mai daunatoare mediului decat cele de unica intrebuintare. Trebuie sa te gandesti daca esti dispusa sa strangi scutecele murdare timp de mai multe zile...In plus, ar trebui sa ai foarte multe pentru asta, deci investitia initiala ar fi foarte mare. In timp cheltuiesti mult mai putin decat pe scutecele de unica intrebuintare, dar trebuie sa ai banii pentru prima investitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaro spune:

eu mam informat mult inainte de a le folosi,si nu sunt deacord ca sunt mai poluante decit cele de unica folosinta,cu ce poluez eu daca la bag la sfirsitul zilei la masina de spalat cu putin detersiv restu bicarbonat si clatesc cu otet,plus la toate mai bag si alta lengerie nu numai scutece...nu este necesar sa cumperi toate scutecele la inceput dar pe parcurs cite unu doua...eu cunosc o mamica care are doar 5 scutece lavabile, le spala cu mina sii ajung,pentru ca odata murdar il spala sil pune la uscat nu le depoziteaza...facind 2 masini in plus pe saptamina nu se compara cu gramada de scutece murdare depozitate tot in acea saptamina ,aruncate la gunoi unde vor sta 100 de ani pina se vor descompune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Inteleg ca te-ai informat. Si eu m-am informat si am gasit acel studiu si m-am gandit ca ar fi bine sa-l citesti. Numai tu poti sa decizi pentru tine. Consumul de apa nu este tocmai ecologic.

Fiecare persoana isi cunoaste obiceiurile, nevoile, dorintele - adica, pana unde esti gata sa mergi de dragul planetei.

Eu, de exemplu, nu spal de mana. E un principiu, e o adaptare a mea la familia mea de 9 persoane. Nu stiu daca spalatul la masina e mai ecologic sau mai putin ecologic decat spalatul manual. Cum spuneam, apa e foarte valoroasa pentru planeta, pana la urma depinde si cum speli manual, depinde de detergenti si, fireste, de cum speli cu masina.

Deci, eu nu spal de mana. Apoi nu as fi spalat scutecele cu hainele celorlalti. Nu as fi facut asta de dragul planetei - mie nu imi place ideea. Asta nu inseamna ca am ceva impotriva ca altcineva sa faca asta. Deci, as fi spalat scutecele separat. Ca sa fac asta trebuia sa strang scutecele cel putin 3 zile (toate astea le-am citit, din nou, nu sunt de la mine, eu am decis ca nu se potrivesc scutecele refolosibile pentru cazul meu particular). Fetita mea foloseste 5-7 scutece pe zi (si aici e mult de discutat despre ecologie, unele scutece sunt mai ecologice decat altele, dar daca folosesti 7 scutece mai ecologice s-ar putea sa fie mai putin ecologic decat daca folosesti 5 scutece deloc ecologice). Deci, mie mi-ar fi trebuit ca sa fiu ecologista, 20-25 de scutece (acesta era si numarul aproximativ de scutece in pachetele care se laudau ca ar acoperi toate nevoile, de la nastere pana la olita). Suma de investit ar fi fost in jur de 2000 RON (unele pachete chiar mai mult, cu totul, cu recipient de depozitare si altele). Cand am facut acest calcul fetita mea avea deja 6 luni deci ar mai fi fost, sa zicem 30 (asta iar e o optiune personala a mea si nu vreau sa renunt la ea de dragul planetei), 150 RON pe luna, dar cu oferte ies uneori mai bine. Deci 4500, dar in rate. Mai potrivit pentru mine. Si eu personal nu eram convinsa ca noi doua, fetita si cu mine, ne-am fi adaptat.

Cum te gandesti tu sa cumperi la inceput un scutec sau doua? Ca tocmai la inceput copilul consuma foarte multe scutece, chiar pana la 10 pe zi (daca e un copil alaptat care face caca la fiecare supt - si asta nu e o exceptie).

Nu vreau sa fac o pledoarie impotriva scutecelor refolosibile, vreau doar sa spun ca afirmatia "scutecele refolosibile polueaza mai putin decat cele de unica intrebuintare" nu este un adevar batut in cuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaro spune:

ok,fiecare cu idea ,parerea si experienta lui,eu le folosesc de mai mult de 6 luni,sunt multumita,economisesc,ma simt impacata ca nu arunc saci plini de scutece care nu vor fi descompuse nici cind voi avea nepoti...
http://www.bambinonaturale.it/2011/03/pannolini-greenpeace-denuncia-componenti-tossici/ poti citi si tu aici...pe mine ma inspaiminta faptul stiind ca tin copilul intro punga de plastic care temperatura in interior e mai mare cu un grad si nu respira deloc ...asta e parerea si alegerea mea...eu iti multumesc pentru discutie mia facut intradevar placere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Eu am cumparat scutece traditionale, am dat 6 lei pe bucata, am cumparat un chilot impermeabil marime unica si o hartie pe care o pun peste scutec, ca sa retina caca. Si ma descurc de minune asa. Trebuie schimbate dupa fiecare pipi, noaptea il schimb la prima trezire. As incerca sa cumpar si unul pop in, insa deocamdata este ok asa. Cand iesim pe afara ii pun scutec libero. Sau cand raman fara acestea traditionale. as vrea sa maresc stocul, sa ajung la mai multe, ca sa spal mai rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamaro
pe mine ma inspaiminta faptul stiind ca tin copilul intro punga de plastic care temperatura in interior e mai mare cu un grad si nu respira deloc


sunt de aceeasi parere.. mai ales pt baietei nu cred ca sunt sanatoase scutecele de unica folosinta

in plus acestea intarzie momentul renuntarii la scutece..

ca un exemplu.. copilul meu cel mic nu dadea nici un semn ca este dispus sa renunte la scutec (2 ani si cava).. pana cand intr-o zi l-am scos pur si simplu, anuntandu-l ca de acum nu le vom mai folosi. A avut un singur accident, apoi n-au mai fost probleme. Deci era demult pregatit.. doar ca nu avea nici un chef sa renunte la confortul lui. Si pt ca nici eu nu aveam chef sa renunt la confortul meu de peste noapte .. i l-am mai lasat la somn cateva luni.. apoi l-am scos tot asa, de pe o zi pe alta. Nu au fost accidente... iar de atunci doar cateva numarate pe degete.

din pacate nu prea se discuta despre scutece refolosibile acum cativa ani.. cu siguranta le-as fi incercat.. dar cu mintea de acum


Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

pe mine chiar ma intereseaza subiectul si ma gandesc sa incerc. Dar as vrea sa dezvoltati chestia asta cu baieteii, stiu ca un scutec de unica folosinta mentine o temperatura mai mare, mai ales cele care au mult plastic, ca Pampersul. Teoretic temperatura ridicata dauneaza spermatogenezei, dar la baietei cred ca este o functie latenta, testiculele lor nefiind inca producatoare de spermatozoizi.



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput