Cortinele nu cad niciodata!

Cortinele nu cad niciodata! | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Este clar ca sunt obosit la aceasta ora. Caldura si activitatea de peste zi isi spune cuvantul. Insa mi-am promis ca si daca o sa cada luna de pe cer tot am sa scriu cateva cuvinte despre ce a insemnat 1 iunie DC in Oradea.

Defapt daca stau sa ma gandesc, 1 iunie a insemnat an de an mult mai mult decat ziua copilului. Nu este o noutate faptul ca noi existam pe acest plai virtual, zi dupa zi, de multi ani incoace. Toata lumea isi are cronologia evenimentelor avand ca reper o cifra de unu al unei prime luni de ianuarie, al unui nou an.
Noi avem ca si reper tot o cifra de unu, insa al unei jumatati de an si aceasta nu dintr-o incapatanare anume, ci pentru ca acesta este sensul nostru, 1 iunie ziua internationala a copiilor, ziua internationala a www.desprecopii.com , nu?
Asa cum citeam impresiile unei mamici - toti au crezut ca vor consuma o inghetata si cam atat. Perfect pentru planul meu! Chiar un baiat ma intreba de ce sunt invitati? De ce?
Am zambit! Pentru ca ... e ziua lui si a mamei lui. Nu a prins ideea cu ziua mamei, pentru ca aceasta este in alta luna si in alta zi. Insa pentru mine data de 1 iunie este ziua in care orice copil isi are sarbatoarea proprie dar si orice mama de copil isi are meritul ei. Asa vad eu. Mama si copilul ei.
Dar sa revin.
Niciodata nu am stiut cum anume voi proceda. Am avut asa pentru mine niste repere, stiam ce vreau, nu stiam exact cum voi proceda. Insa cum eu de felul meu sunt un incapatanat, am simtit ca ma voi descurca. Asa incat in data de 1 iunie 2011 la ora 18.30 in spatiul Mc Donald's din Oradea si-au facut aparitia invitatii.
Pentru mine nu a fost prea greu deoarece am cam pregatit aproape totul cu vreo 3 zile inainte. In rest completari, ajustari. Dar a mers totul snur.
Copiii ai fost preluati de o reprezentanta Mc Donald's si plasati ca sa spun asa intr-un spatiu privat dedicat exclusiv lor separat de restul restaurantului. In acel loc au fost asezati la masa unde au servit tot ceea ce si-au dorit. In acel loc au dansat, au avut jocuri de societate, au avut karaoke. Un pic am avut emotii pentru ca cerinta mea catre reprezentantii Mc Donald's a fost seaca. "Ii serviti cu tot ceea ce doresc!" si mai apoi m-am gandit daca nu cumva sunt copii care sa aiba probleme cu gatul si sa fie ceva probleme cu inghetata de exemplu. Insa m-am linistit cand toti parintii mi-au dat Ok pentru inghetata. Nu existau restrictii. Mi-a placut faptul ca toti copiii (cu exceptiile de rigoare datorata varstei mai mici - am avut 2 juniori si o super junioara) au lasat parintii in pace si si-au petrecut 99.9% din timp doar ei intre ei. Parintii au fost liberi de sarcini - si le-am si sugerat faptul ca avem doua cosuri de gunoi in care se arunca grijile, telefoanele mobile si/sau laptopurile. Pe scurt veselia, rasetele, voia buna s-a instalat total la mesele rezervate. Perfect! Nu stiu cand anume a trecut timpul. Stiu doar ca trageam cu coada ochiului la copiii unde totul era la cote maxime si la parinti unde totul era tot la cote maxime. Cred ca in clipa in care ii vedeam pe copii si pe parintii lor razand am realizat din nou si din nou ca nu va exista niciodata o separare intre cei doi. Exista un singur 1 iunie - pentru orice copil - atata doar ca unii sunt mai mici, altii sunt mai marisori, iar altii au deja copiii lor. Dar zambetul, veselia, exuberanta este aceeasi, unica, indestructibila si inconfundabila.
Desigur juniorii au inceput sa cedeze dupa 1 ora si jumatate, este firesc asa incat am scurtat un pic termenul ... un pic de tot, nu inainte de a servi doua torturi, unul de ciocolata iar celalalt de capsuni, pentru ca ce ziua aniversara este aceea fara un tort? Nu? Au fost si torturile perfecte, asa incat din nou zambesc.
Am inregistrat si noutati. Produsele Nestle (multumim Nestle cu aceasta ocazie)au fost pur si simplu devorate nu s-a mai tinut cont de varsta. O fi fost scris ca sunt pentru o anumita categorie de varsta insa pofta cine sa o opreasca. Odata desfacute borcanasele si luata prima lingurita in gura - nu a mai existat stop decat dupa ce acestea au fost bine - dar bine rase de continut. Chiar am retinut o remarca a unei mamici care spunea ca al ei copil nu prea mananca asa ceva iar acum este tare mirata cum de a mancat aproape pe nerasuflate un borcanas in nici 5 minute. Hmmm... probabil calitatea isi spune cuvantul - eu m-am abtinut sa nu gust. Asa incat aviz mamicilor - aveti probleme cu pofta de mancare la copii? Incercati Nestle, e clar ca ceva se schimba!
Am avut si fotografi. Mamagiulei, adi2003 (apropos fata asta a venit direct din vama la intalnire) si Sorin Bara caruia ii multumesc cu aceasta ocazie pentru amabilitatea de a ne ajuta cu pozele.
Apropos de Sorin Bara - nu pot sa nu va divulg faptul ca este unul dintre cei mai desavarsiti fotografi profesionisti intalniti de mine. E o chestiune si de pasiune si de calitate. Daca cineva doreste orice tine de filmari, poze, cataloage, il recomand cu cea mai mare caldura.
Daca doriti puteti sa vedeti cam ce face - este relevant website-ul lui:

http://www.smartfoto.ro/

E super Ok. Probabil si cei care au fost l-au remarcat pentru ca i-a facut sa rada. Bravo lui!

La final as dori de asemenea sa aduc multumiri reprezentantilor Mc Donald's Oradea in special d-nei Rus Victoria pentru colaborarea absolut perfecta de la bun inceput.
Si nu in ultimul rand firmei Procter&Gamble pentru produsele de calitate ce in mod natural isi vor gasi locul in dreapta oricarei mamici de copil. Stiti cum e, curatenia impecabila are un singur nume:

Procter&Gamble.

Restul devine doar o chestiune de detaliu.
Pozelele (o parte dintre ele) pot fi vizionate si la adrea de mai jos.

http://www.romleas.ro/1%20iunie%202011/

Enjoy!

Oricum este clar pentru mine ca nici in acest an de 1 iunie cortinele nu cad cu adevarat niciodata! Este doar o pauza... si cam atat!

Marius

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

felicitari pentru organizare




nu se deschide linkul cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Marius, ai talent la scris, ne-ai dovedit-o de atatea ori.
Ce frumos ai descris atmosfera de la Oradea.
Ma bucur ca am vazut crampeie din intalnire, ma bucur pentru cei mici si pentru parintii lor, ca au avut parte de o zi minunata. Meritau din plin.
In sfarsit mi-ai dezvaluit si cine a realizat fotografiile de gazeta, simteam eu ca sunt realizate de un profesionist. Deh..daca am ajuns mai la sfarsit n-am stiut toate detaliile organizarii.
Ce sa spun, ati fost la inaltime, ma bucur pentru aceasta frumoasa zi de 1 iunie 2011.
Tineti-o tot asa!

Poze:
http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?bid=&folder=Intalnire+DC+Oradea
http://www.romleas.ro/1%20iunie%202011/

Editez, ca sa adaug si filmuletul:







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ce frumos trebuie ca a fost! Iti multumesc, Marius, ca m-ai introdus in acea atmosfera, efectiv am avut senzatia ca am fost acolo. Si, cum probabil nu voi reusi niciodata sa ajung la vreuna din intalnirile DC organizate de 1 iunie, sunt foarte bucuroasa ca o pot face macar virtual. Asa ca-ti multumesc inca o data!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 7+
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Desprecopii.com multumeste tuturur acelora care s-au implicat in intalnirea de la Oradea! Bravo Marius si multumim ca pana la urma ai reusit sa organizezi acest eveniment.

Multumiri de asemenea sponsorilor (Nestle, P&G) si fotografului Sorin Bara de la http://smartfoto.ro/. Daca sunteti din Oradea si doriti poze pentru copii, nunti botezuri cred ca puteti apela cu incredere la serviciile lor. Nu in ultimul rand multumim Mc. Donalds pentru gazduire si organizarea locala.

O zi buna Echipa Desprecopii.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Marius, oradeni


felicitari si aprecieri de la Bucuresti!
(si nu numai!)




PS: marturisesc ca, de multe ori, dupa randurile frumos si cu atata talent asternute de tine... e greu sa mai scriu un rand care sa mi se para mai mult decat banal




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">cronica unei sarbatori marca DC



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=3250



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput