Vecinul de la 3

Vecinul de la 3 | Autor: btz_ovi

Link direct la acest mesaj

De ceva timp,vecinul de la acelasi etaj cu mine,blocul din fata,da muzica la maxim,fara sa tina cont ca unele persoane nu agreeaza manelele,ca mai sunt copilasi mici care dorm si oameni care vin obositi de la servici.
In decursul a mai multor saptamani,alti vecini au incercat cu frumosul sa remedieze situatia insa fara nici un efect,chiar din contra,tipul s-a hotarat sa se "razbune" pe cei ce l-au apostrofant,scotand boxele pe geam si ridicand volumul.

Se poate face o reclamatie si daca da,unde anume???
Multumesc!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Esteiubi spune:

La politie, normal.
Am vazut pe la avizierele blocurilor paragrafe din lege care reglementeaza si aspectul despre care vorbesti (cu linistea).
Daca se confirma, politia ii va da amenzi, pana se satura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Informatii aditionale pentru cei din Bucuresti, in cazul in care va confruntati cu asa ceva. Daca se intampla sa stati la granita dintre sectoare sau in zona de intersectie Bucuresti-suburbii pregatitiva sa fiti plimbati de colo colo:
- de la politie la politia comunitara;
- de la politia sectorului x la politia sectorului/suburbiei Y.
Adaugati apoi si natura problemei (de ex. praful de pe santier) si diversificati cu autoritatea in domeniu (e.g. garda de mediu).
Cu informatiile de mai sus face combinatii de n luate cate 2.
Luati-va o agenda si notati-va toate numerele de telefon si numarul reclamatiei facute pentru a nu incurca datele intre ele (si sa nu fiti catalogat ulterior drept mincinosi).
Apoi daca nu mai exista inca o reclamatie pe aceiasi tema facuta de alti vecini, riscati sa cadeti in penibil, deci puneti-va bine si cu vecinii asa incat prietenul la nevoie sa se cunoasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

http://www.politiaproximitate.ro/legea_61.html

Mai sus ai link-ul catre legea 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala,a ordinii si linistii publice .

Pentru inceput , poti printa textul , eventual cu bold pe articolele care se refera strict la situatia deranjanta pentru tine ( 25-26-27 )si pe sanctiunile prevazute pentru asta. Afiseaza textul la intrarea in bloc si baga-i si individului un exemplar in cutia postala , cu avertisment ca vei suna la politie .
Daca totusi nu percuteaza nici la asta , pune-ti avertismentul in aplicare si suna la politia de proximitate. Astia sunt obligati sa-l amendeze si nu cred ca-i va conveni.

Numarul politistului de proximitate ar trebui sa fie afisat in fiecare scara de bloc, daca nu , suna la Sectia de Politie de care apartineti si cere acolo detalii despre cine se ocupa de zona in care locuiesti.

Bafta !



Gattasalvaje - mamica de Sara Eliza ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE
POZE RECENTE


Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

De ceva timp,vecinul de la acelasi etaj cu mine,blocul din fata,da muzica la maxim,fara sa tina cont ca unele persoane nu agreeaza manelele,ca mai sunt copilasi mici care dorm si oameni care vin obositi de la servici.
In decursul a mai multor saptamani,alti vecini au incercat cu frumosul sa remedieze situatia insa fara nici un efect,chiar din contra,tipul s-a hotarat sa se "razbune" pe cei ce l-au apostrofant,scotand boxele pe geam si ridicand volumul.

Se poate face o reclamatie si daca da,unde anume???
Multumesc!!!!


da, faci o reclamatie in scris, la postul de politie de care apartineti cu adresa. in reclamatie descrii exact ce si cum, invocand legea 61. ceri numar de inregistrare la reclamatie.
teoretic, politia este obligata sa faca investigatii pe teren, sa discute cu cel reclamat, cu vecinii, cu cel care a facut reclamatia, apoi sa-ti transmita o adresa in care sa-ti comunice rezultatul si masurile luate : avertisment sau sactiune/amenda.
nu stiu daca poti solicita pastrarea anonimatului, eventual spui ca te temi de reactiile razbunatoare ale vecinului.
succes si rabdare !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

iar ca metoda de "razbunare", puneti si voi muzica simfonica la maxim, cu boxele scoase pe geam, atunci cand manelistul doarme. cu siguranta n-o sa poata digera genul acesta de muzica.

glumeam, desigur ! sa nu faceti asta, ca va treziti voi reclamati la politie.

ai mai putea solicita telefonic, la sediul politistilor comunitari, deplasarea unei patrule, exact cand are loc concertul de manele, sa constate pe teren ce se intampla; si ei pot lua masuri de sanctionare sau macar il avertizeaza pe nebunatic.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Multumesc mult,imi sunt de mare ajutor informatiile.

Momentan s-a oprit muzica.

De sunat voi suna la Politie si voi face cum ai spus tu Corina,exact in momentul asa zisului concert,poate vor veni niste persoane autorizate si sper ca totusi situatia sa se remedieze,deja e insuportabil,zi de zi,exact intre 13-14.
Nu imi este teama de el,e un pusti cu figuri,are in jur de 17 ani,insa extrem de prost crescut si necivilizat.Dar cu boxe al naiii de bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Multumesc mult,imi sunt de mare ajutor informatiile.

Momentan s-a oprit muzica.

De sunat voi suna la Politie si voi face cum ai spus tu Corina,exact in momentul asa zisului concert,poate vor veni niste persoane autorizate si sper ca totusi situatia sa se remedieze,deja e insuportabil,zi de zi,exact intre 13-14.
Nu imi este teama de el,e un pusti cu figuri,are in jur de 17 ani,insa extrem de prost crescut si necivilizat.Dar cu boxe al naiii de bune




repet : nu mai pierde timpul si fa acea reclamatie in scris, cu numar de inregistrare.
deplasarea unei patrule de politisti (de proximitate sau comunitari), prin solicitare telefonica, nu se lasa intotdeauna cu sanctiuni...

iar daca spui ca e pusti, nici parintilor lui nu cred ca le va pica bine sa le bata politia la usa; poate isi vor tempera juniorul, vazand ca trebuie sa plateasca amenda pentru faptele comise de el.

iar ca metoda ingenioasa, mai poti face si altceva : vorbesti cu un vecin din blocul de vis-a-vis. daca blocul are casetele cu sigurantele generale pe palier, si daca panoul nu este asigurat cu lacat/incuietoare, e foarte simplu sa desurubezi un pic siguranta generala corespunzatoare apartamentului in care locuieste pustanul, i se va intrerupe doar lui curentul electric in casa, deci nu va mai avea cum sa puna muzica.

pana isi da el seama ca nu e pana de curent generalizata...apucati si voi sa va mai trageti sufletul sau sa doarma copiii in liniste dupa-amiaza.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

iar ca metoda de "razbunare", puneti si voi muzica simfonica la maxim, cu boxele scoase pe geam, atunci cand manelistul doarme. cu siguranta n-o sa poata digera genul acesta de muzica.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Noooo...ce simfonica?? Ii baga un Wasp juma' de ora si l-a potolit garantat!



Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Ma indoiesc ca parintii lui,adica tatal,va face ceva in legatura cu acest lucru.Nu odata i-am vazut impreuna la geam si muzica urla.

Ha ha,si eu ma gandeam la un rock ceva,dar nu vreau sa primesc rosii in geam,desi imi plac

O sa il trimit pe sot pt reclamatie!!!

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisam102 spune:

Nu e nevoie sa faca reclamatia in scris la sectie
daca suni la 112 si anunti, politistul care preia cazul este obligat sa anunte prin statie masurile luate iar la sfarsitul programului sa faca un raport in acest sens. Altfel este sanctionat.

Mergi la inceput